Bundesliga. Kolejne zwycięstwo Borussii, piąte trafienie Lewandowskiego

Terminarz
Od?wie?
53
Tak grał Lewandowski - zobacz na Zczuba.tv

W 88. minucie meczu Robert Lewandowski wykazał się w polu karnym nosem rasowego napastnika - dopadł do bezpańskiej piłki, odwrócił się i lewą nogą z około jedenastu metrów pokonał bramkarza FC Nürnberg. Ustalił wynik meczu na 2:0 dla Borussii Dortmund, dla której było to trzynaste zwycięstwo w piętnastym meczu ligi niemieckiej.

Wcześniej Lewandowski lekko nie miał. Był aktywny, pokazywał się kolegom, walczył, próbował akcji indywidualnych, ale brakowało mu albo trochę szczęścia, albo koncentracji, albo po prostu skuteczności. Szczęśliwie Polak zdołał strzelić bramkę, w przeciwnym razie ocena jego występu byłaby co najwyżej poprawna.

Dobre spotkanie rozegrał Łukasz Piszczek. Był miej aktywny w ataku niż w poprzednich spotkaniach, ale z zadań defensywnych spisywał się bez zarzutu. Świetną zmianę (wszedł w 60. minucie) dał z kolei Kuba Błaszczykowski - po jego wejściu na boisko Borussia, która prowadziła od 23. minuty po strzale Hummelsa, ożywiła się i zaczęła walczyć o rozstrzygającego gola. Gola o tyle ważnego, że gospodarze nie mieli zamiaru poddać się bez walki i kilka razy zagrozili bramce Weidenfellera.

Zwycięstwo pozwoliło klubowi z Dortmundu odskoczyć drugiemu w tabeli ligi niemieckiej Mainz na dziesięć punktów.

Tak relacjonowaliśmy mecz na żywo:

Druga połowa:

90. min. +3 Koniec meczu!

90. min. +2 Błaszczykowski wygrał pojedynek główkowy, uderzył z kilu metrów, ale zbyt lekko, by zaskoczyć bramkarza.

90. min. Gospodarze już zrezygnowani. Borussia może doliczyć sobie kolejne trzy punkty.

88. min. GOL dla Borussii! Lewandowski! W zamieszaniu w polu karnym do piłki dopadł Lewandowski, odwrócił się i lewą nogą z jedenastu metrów uderzył w długi róg bramki rywali. Brawo!

85. min. Groźnie pod bramką Weidenfellera, ale obrońcy Borussii zażegnali niebezpieczeństwo.

84. min. Boisko opuszcza Kagawa. Za niego Brazylijczyk Da Silva.

80. min. Świetny kontratak Borussii, który zainicjował Błaszczykowski. Goetze jednak na spalonym.

77. min. Kagawa dostaje podanie w pole karne i strzela z powietrza tuż nad poprzeczką.

75. min. Błaszczykowski potężnie z dystansu - piłka mija poprzeczkę bramki gospodarzy.

73. min. Szansa Lewandowskiego! Polak świetnie znalazł się w polu karnym, uprzedził obrońce, dołożył nogę do podania kolegi, ale trafił wprost w Schafera!

71. min. Lewandowski ładnie pokazał się na prawym skrzydle, zszedł do środka, odegrał do Kagawy, którego próba strzału została zablokowana tak niefortunnie, że piłka wróciła pod nogi Lewandowskiego. Polak zaskoczony - nie zdołał jej przejąć.

69. min. Dobra wrzutka Błaszczykowskiego - Kagawa bliski przejęcia piłki. Po chwili druga próba Kuba, ale tym razem nieudana.

67. min. Lewandowski mógł wyjść sam na sam z bramkarzem, ale nie zdołał przejąć podania Kagawy.

66. min. Błaszczykowski wraca na boisko.

65. min. Próba Borussii - rzut rożny, strzał Bendera niecelny.

63. min. Poturbowany Błaszczykowski leży na boisku - trzyma się za kolano. Miejmy nadzieję, że nic poważnego się nie stało.

61. min. Na boisku kapitan reprezentacji Polski Jakub Błaszczykowski. Zmienił Grosskreutza.

59. min. Lewandowski dobrze przyjmuje piłkę, ale źle odgrywa. Robert popełnia drobne błędy, które nie wpływają na pozytywną ocenę jego gry.

58. min. Blisko godzina gry za nami. Borussia prowadzi, Polacy nie mają na razie decydującego wpływu na grę drużyny.

55. min. Rozgrzewkę rozpoczął Jakub Błaszczykowski.

53. min. Schieber odważnie wpada w pole karne, ogrywa dwóch obrońców, próbuje odegrać do wbiegającego kolegi, ale jego zagranie przecina powracający Grosskreutz.

50. min. Lewandowski w walce w powietrzu zaatakował łokciem rywala - zasłużona żółta kartka.

48. min. Szansa dla Borussii! Piłka odbita od nóg obrońców trafiła do Hummelsa, który bez zastanowienia huknął z kilku metrów z ostrego kąta. Minimalnie nad poprzeczką.

47. min. Obie jedenastki bez zmian.

46. min. Druga połowa rozpoczęta.

Pierwsza połowa:

45. min. Koniec pierwszej połowy.

44. min. Piłka jak po sznurku - Kagawa, Sahin, Grosskreutz. Ten ostatni strzela z 20 metrów, ale myli się znacznie.

42. min. Trzeba natomiast pochwalić Piszczka. Nie jest dziś może tak aktywny w ofensywie, ale z zadań obronnych wywiązuje się bardzo dobrze.

40. min. Teraz szansa dla gospodarzy, ale na posterunku Weidenfeller. Mak uderzał z około 20 metrów - wprost w Niemca.

38. min. Rośnie przewaga Borussii.

37. min. Piszczek do Lewandowskiego na piąty metr - Polak przyjmuje pod kryciem, odwraca się, ale w ostatniej chwili blokuje go obrońca. Dobra "polska" akcja.

34. min. Ciężkie zadanie Lewandowskiego. Nie można odmówić mu ambicji, ale jest odcięty od podań, próbuje więc akcji indywidualnych. Na razie bezskutecznie.

32. min. Dwie szanse Kagawy - najpierw strzał głową wprost w bramkarza, po chwili w zamieszaniu podbramkowym trafił w nogi obrońców.

29. min. Groźnie pod bramką Weidenfellera, ale radzą sobie defensorzy Borussii. Po chwili podanie do Lewandowskiego, który ładnie przyjął piłkę, ograł jednego rywala, ale nie zdołał odegrać piłki do lepiej ustawionego kolegi z drużyny.

26. min. Lekko zdekoncentrowana Borussia pozwoliła rywalom na dwie groźne akcje, ale żadna z nich nie skończyła się celnym strzałem na bramkę Weidenfellera.

23. min. GOL dla Borussii! Sahin wstrzelił piłkę w pole karne, Hummels zaskoczył wszystkich wbiegając z narożnika szesnastki i niepilnowany uderzył głową nie do obrony - 1:0!

21. min. Dośrodkowanie w pole karne na głowę Schiebera, który strzela groźnie, ale minimalnie niecelnie. Drugie ostrzeżenie dla Borussii.

19. min. Kagawa w tempo do Lewandowskiego - osamotniony Polak spróbował indywidualnej akcji, ale nie zdołał ograć rywala.

17. min. Ładne przyjęcie Lewandowskiego, zwód, odegranie do Goetzeego, ten jednak zablokowany.

15. min. Dobra akcja gospodarzy, strzał z dystansu jednak zablokowany.

13. min. Szansa dla Borussii! Kagawa dostał piłkę na piętnastym metrze, zgrał klatką piersiową do wbiegającego Lewandowskiego, który bez zastanowienia uderzył z powietrza z około 17 metrów. Schafer pewnie łapie piłkę, ale akcja warta pochwalenia.

11. min. Wciąż próby lidera ligi ograniczają się do długich, przeważnie niecelnych podań. To nie jest ta Borussia, którą znamy. Inna sprawa, że gospodarze także nie potrafią znaleźć pomysłu na rywali.

9. min. Pierwsze ostrzeżenie dla Borussii - wstrzelenie piłki przed bramkę Weidenfellera, zamieszanie i Hegeler był bliski dojścia do piłki.

7. min. Borussia próbuje na razie zaskoczyć rywali długi podaniami w pole karne. Brakuje krótkiej, szybkiej gry i oskrzydlania akcji.

5. min. Gdyby patrzeć tylko na tabelę, Borussia jest zdecydowanym faworytem spotkania. Jest liderem ligi, uzbierała do tej pory 37 punktów i dzisiejszych rywali wyprzedza o 19 punktów.

3. min. Pierwsza próba Borussii, ale wstrzelona w pole karne piłka nie znalazła adresata.

2. min. Trudne warunki atmosferyczne. Pada śnieg, jest bardzo zimno.

1. min. Zaczęli!

Przed meczem:

W wyjściowym składzie Borussii, przynajmniej według niemieckiej prasy, miało znaleźć się trzech Polaków, ale ze składu wypadł Jakub Błaszczykowski. Zobaczymy więc dwóch reprezentantów Polski - Łukasza Piszczka i Roberta Lewandowskiego.

O ile ten pierwszy ma raczej pewne miejsce w Borussii, o tyle napastnik kadry ma jedną z nielicznych szans, by udowodnić Juergenowi Kloppowi, że zasługuje na miejsce w wyjściowej jedenastce. Jego konkurent do składu - Lucas Barrios - niedługo wyleczy kontuzję i jeśli "Lewy" nie zaprezentuje czegoś niespotykanego, Paragwajczyk znów posadzi go na ławce rezerwowych.