Liverpool - Everton, derby drużyn zawodzących

Terminarz

• sobota, 27 września 2014
  • 90. min. + 3

Derby Liverpoolu podsumowuje dziennikarz Sport.pl, współpracownik Goal.com i analityk InStat Football Michał Zachodny:

Fenomenalne trafienie Jagielki było zaskakujące nie tylko dlatego, że to właśnie środkowy obrońca strzelił takiego gola, ale przede wszystkim przez sytuację Evertonu. Wydawało się, że po prostu nie ma szans na ich powrót do gry i walki o wynik, bo brakowało kreatywności i jakości w ich atakach. Głównym rozgrywającym był Stones, gola strzelił Jagielka. Lepszy był Liverpool, ale niepotrzebnie zadowolił się minimalnym prowadzeniem. Chwilę przed wyrównaniem Lallana atakował pressingiem na środku boiska, a po minucie nie było nikogo do zablokowania Jagielki. Mecz w którym rozczarowali napastnicy - Balotelli walczył, ale brakowało wykończenia. Lukaku z kolei kompletnie nieprzydatny na skrzydle. Derby prawdziwe były tylko na początku.

Koniec meczu.

Goście mogli nawet wygrać - w ostatniej akcji mieli rzut wolny spod prawej linii pola karnego. Po płaskiej centrze na "krótki" słupek Baines strzelił sprytnie, ale minimalnie niecelnie.

• 91. min.

1:1 - fenomenalne uderzenie Jagielki w okienko bramki Mignoleta! Po kolejnej wrzutce "na aferę" głową spod własnej bramki piłkę wybił Lovren. Ta trafiła do Jagielki, który huknął prostym podbiciem z 25 metrów. Bramkarz był bezradny, zmierzająca w okienko piłka otarła się jeszcze o poprzeczkę.

• 88. min.

Kibice Liverpoolu żegnają Balotellego. Na boisku zastąpi go Lambert.

• 86. min.

Od kilku minut atakuje Everton, ale na razie nie potrafi wypracować sobie okazji do zdobycia gola.

• 83. min.

Liverpool długo utrzymuje się przy piłce, jego gracze wymieniają podania z pierwszej piłki, co faulem na Sterlingu przerywa Baines.

• 81. min.

Eto uderzył z prawie 30 metrów - nieźle, ale za wysoko.

• 80. min.

Zmiana w Evertonie - za Besicia wchodzi Samuel Eto'o.

• 76. min.

Balotelli pada w polu karnym po starciu z Jagielką. Trudno uznać, że defensor zrobił krzywdę gwieździe Liverpoolu.

• 73. min.

Zmiana w Evertonie - Browning wchodzi za Hibberta.

• 67. min.

Powinno być 2:0 - Sterling ostro dośrodkował z lewego skrzydła, a Balotelli huknął z pięciu metrów, bez przyjęcia. Piłka otarła się o głowę rozpaczliwie interweniującego Howarda i trafiła w poprzeczkę!

• 65. min.

1:0 - Gerarrd cudownie strzela z wolnego! Kapitan gospodarzy uderzył technicznie, prawą nogą. Piłka poleciała nad murem i mimo interwencji Howarda wpadła do bramki.

• 64. min.

Balotelli faulowany przez Bainesa, będzie rzut wolny dla Liverpoolu z 25 metrów od bramki Howarda. Goście zdenerowani, bo akcja zaczęła się od faulu Balotellego na Barrym, czego sędzia nie zauważył.

• 63. min.

Naismith strzela z 30 metrów - mocno, ale prosto w ręce Mignoleta.

• 61. min.

Lallana odbija się od Bainesa i chce rzutu karnego. Liverpool nie ma pomysłu na sforsowanie defensywy Evertonu.

• 57. min.

Rajd Sterlinga znakomitym wślizgiem zatrzymał Stones.

• 53. min.

Po świetnej, miękkiej wrzutce Sterlinga główkujący Lovren staranował Balotellego. Włoch ma pretensje do kolegi, choć to raczej Lovren miał lepszą pozycję strzelecką.

• 50. min.

Goniąc uciekającą mu piłkę Hibbert wjeżdża w nogi Balotellego. Sędzia dyktuje tylko rzut wolny, nie pokazuje kartki zawodnikowi Evertonu.

• 49. min.

Kapitalna piłka spod linii środkowej od Sterlinga do Markovicia, ten znalazłby się sam przed Howardem, gdyby piłki nie wyłuskał mu świetną interwencją McCarthy.

• 48. min.

Pierwszy w meczu rzut rożny dla Evertonu - źle wykonany.

• 47. min.

W zamieszaniu pod bramką Howarda padł Balotelli - Liverpool domaga się rzutu karnego. Nie wiadomo za co.

Drugą połowę rozpoczął Everton.

• 45. min. + 2

Pierwszą połowę podsumowuje dziennikarz Sport.pl, współpracownik Goal.com i analityk InStat Football Michał Zachodny:

Nikt nie będzie odczuwał takiej ulgi po zakończeniu pierwszej połowy, jak Gareth Barry. Na dobrą sprawę, defensywnego pomocnika Evertonu nie powinno być na boisku już po piętnastu minutach. O ile otwierający mecz kwadrans zdominowały kwestie kontrowersji decyzji sędziowskich, później sytuacja się uspokoiła, a piłkarze skupili na grze. Everton jest zbyt ograniczony w atakach szukając podań wyłącznie do Lukaku, a Liverpool nie ma za bardzo pomysłu, by wykorzystać przewagę kreatywnych graczy. Mimo wszystko menedżerowie trochę nas oszukali - chociaż obiecywali wyłącznie skupienie na ataku i grze ofensywnej, zarówno Liverpool, jak i Everton starają się być bardzo uważni w defensywie. Świetnie gra Stones, ale też Skrtel miał kilka dobrych interwencji. W drugiej połowie patrzcie uważnie na pojedynki Sterlinga z Hibbertem, tam mogą rozstrzygnąć się derby Merseyside.

Statystyki: 16:3 w strzałach, 6:2 w strzałach celnych, 7:0 w rzutach rożnych i po 50 proc. posiadania piłki.

Bohaterem pierwszej, zakończonej właśnie, połowy jest bramkarz Evertonu Tim Howard.

• 45. min.

Lewym skrzydłem znów przedarł się Sterling, znów dośrodkował do Balotellego, ale Włocha ubiegli obrońcy.

• 44. min.

Fatalna strata Barry'ego 40 metrów od własnej bramki i w efekcie Sterling stanął oko w oko z Howardem. Przymierzył w kierunku dalszego słupka, ale Howard popisał się znakomitą interwencją.

• 42. min.

Balotelli spróbował jeszcze raz, ale Howard znów był na posterunku - Amerykanin łatwo złapał piłkę.

• 38. min.

Znów Balotelli i znów źle - jego płaski strzał z 25 metrów minął bramkę o co najmniej pięć metrów.

• 34. min.

W odpowiedzi strzela Lukaku, a Mignolet bez trudu broni.

• 32. min.

Mario Balotelli zmarnował kolejną okazję do zdobycia gola. Tym razem minął się z piłką, którą mógł uderzyć głową z około siedmiu metrów od bramki Howarda.

• 31. min.

McGeady wchodzi za kontuzjowanego Mirallasa.

• 30. min.

Kontuzja Mirallasa. Wpadając w pole karne Liverpoolu Belg złapał się za prawe udo. To najpewniej uraz mięśnia dwugłowego.

• 29. min.

Potężny strzał Hendersona tuż zza pola karnego trafia w Howarda.

• 26. min.

Baines znalazł się z piłką na bocznej linii pola bramkowego Liverpoolu, ale zamiast strzelać z ostrego kąta postanowił ostro zacentrować. Jego koledzy nie byli jednak dobrze ustawieni, dlatego Lovren wybił piłkę sprzed własnej bramki.

• 22. min.

Po kolejnym rożnym z 30 metrów huknął Moreno. Piłka trafiła do kibiców siedzących kilkanaście metrów nad bramką.

• 20. min.

Świetna akcja Sterlinga w lewym narożniku pola karnego - zwiódł rywala, dośrodkował do Balotellego, ale ten źle przyjął piłkę.

• 18. min.

Pierwsza od kilku minut ofensywna akcja Evertonu kończy się złapaniem w pułapkę ofsajdową Kevina Mirallasa.

• 14. min.

W ataku cały czas Liverpool. Kolejny rzut rożny po akcji Skrtela ze Sterlingiem.

• 10. min.

Z rzutu wolnego z 30 metrów uderzył Balotelli - Howard z trudem odbił, będzie rzut rożny dla Liverpoolu.

• 9. min.

Teraz mógł być karny dla gospodarzy - po strzale Sterlinga piłkę ręką we własnym karnym odbił Barry.

• 7. min.

Balotelli przegrał pojedynek sam na sam z Howardem, a wcześniej żaden z nich nie usłyszał gwizdka - gracz Liverpoolu był na spalonym.

• 5. min.

Romelu Lukaku padł w polu karnym Liverpoolu - gościom chyba należał się rzut karny, bo Alberto Moreno ciągnął ich napastnika za rękę.

• 3. min.

Z wolnego strzelił Balotelli, trafił w głowę stojącego w murze Barry'ego.

• 1. min.

Zaczęli ostro - Barry brutalnie fauluje Lallanę. Sędzia powinien dać kartkę, daje gospodarzom tylko rzut wolny. Będą strzelać z około 25 metrów od bramki Howarda.

• Po pięciu kolejkach Premier League Liverpool jest 11., a Everton - 14. w tabeli. W derbowym starciu na Anfield Road oba zespoły muszą walczyć o zwycięstwo.

Liverpool
Bramki: Gerrard (65.) Kartki: Gerrard, Moreno - żółta Skład: Mignolet - Manquillo, Skrtel, Lovren, Moreno - Henderson, Gerrard - Marković (60. Coutinho), Sterling, Lallana - Balotelli (88. Lambert)
Everton
Bramki: Jagielka (90.) Kartki: Barry - żółta Skład: Howard - Hibbert (73. Browning), Stones, Jagielka, Baines - McCarthy, Besić (80. Eto'o), Barry - Naismith, Lukaku, Mirallas (31. McGeady)