Aplikacja Sport.pl LIVE

Lechia Gdańsk - Górnik Łęczna. Sport.pl - to jest Twój LIVE [NA ŻYWO]

• poniedziałek, 28 listopada 2016
  • KONIEC MECZU

To tyle z Gdańska. Lechia po golach Paixao, Wolskiego i Haraslina wygrywa łatwo, choć może nie przyjemnie, bo było trochę elementów Śpiączki i nieco chaosu. Zwycięstwo przywraca ich na pozycję lidera, trzy punkty przed Jagiellonią.

• 90. min. + 3

Mecz drużyn z dwóch końców tabeli kończy się dokładnie tak, jak skończyć się powinien - wysokim i zasłużonym zwycięstwem lidera ekstraklasy. Trudno powiedzieć, by był jeden element optymistyczny dla kibiców Górnika. A fani Lechii mogą się przyzwyczajać do pierwszego miejsca, prawda?

• 90. min. + 1

I kolejne dwie szanse dla Lechii, ale Haraslin uderza nad bramką, a wcześniej po zamieszaniu w polu karnym zablokowany był Paixao. Trzy minuty doliczone.

Czy to koniec Andrzeja Rybarskiego w Łęcznej? Pozycja szkoleniowca w Górniku nie była mocna już przed tym meczem, ale kolejna, czwarta z rzędu porażka może oznaczać pożegnanie z trenerem.

• GOOOOOOL

86. min.

3:0! Lukas Haraslin wszedł za Rafała Wolskiego i zastąpił go idealnie. Krasić z Kuświkiem, potem blokowany Paixao, dobiega do piłki Haraslin, uderza raz, ale dopiero dobitka z kilku metrów jest skuteczna!

• 85. min.

Dla wielbicieli krótkich wpisów: Vojo Ubiparip za Bartosza Śpiączkę w drużynie Górnika.

• 82. min.

Górnik już włączył opcje "wszyscy do ataku", "gramy na chaos". A Lechia odpowiada kontrami, przed chwilą Krasić po dobrym dryblingu uderzył za słabo i został zablokowany.

• 80. min.

Maloca sygnalizuje zmianę, tymczasem schodzi... Grzegorz Bonin - za niego Javier Hernandez. Nie, nie ten, który grał w Manchesterze United. A szkoda, może szanse Górnika byłyby większe. Z kolei w Lechii cofnięta zmiana Piotra Wiśniewskiego. Wchodzi Steven Vitoria.

• 75. min.

11075 widzów na trybunach, najmniej w tym sezonie w Gdańsku.

• 75. min.

Kwadrans do końca. U gości głównym rozgrywającym Gerson. Jak to mówi młodzież: "ciężary".

• 71. min.

I to było ostatnie zagranie Wolskiego, bo za niego wchodzi Lukas Haraslin. Krótko mówiąc, Piotr Nowak zadowolony z wyniku, czas trochę zablokować rywalom możliwość wrócenia do tego meczu. A w Górniku Dzalamidze za Tymińskiego. Czyli atak.

• GOOOOOOL

69. min.

2:0, to po prostu musiało się stać. Autorem gola Rafał Wolski, który najpierw tak zagrywa piętą, że Jareckiemu plączą się nogi, przewraca się, a potem jeszcze blokuje podanie Paixao, które wraca do pomocnika Lechii i ten precyzyjnie w długi róg.

• 67. min.

A koledzy z EkstraStats donoszą, że to podanie bramkarza Lechii było pierwszym kluczowym zagraniem bramkarza w całym sezonie dotychczasowym sezonie ekstraklasy. Gratulujemy. A teraz Savić broni prosty strzał Tymińskiego.

• 65. min.

Vanja Milinković-Savić prawie zalicza asystę! Prawie - daleki wykop do Paixao, Portugalczyk pomimo pressingu Gersona przyjmuje na klatkę, odwraca się i uderza... Prawie celnie uderza. Zabrakło tylko pięciu metrów i porządnego posiłku przed meczem, by strzał miał większą moc.

• 61. min.

"Jest kontra czterech na czterech, trzeba to tylko dobrze rozegrać", krzyczy o akcji Górnika komentator. Zapeszył.

• 58. min.

A więc teraz mecz na rzuty rożne - nieskutecznie próbował Górnik, to chwila dla Lechii. Dośrodkowuje Wolski, a Maloca w tłoku głową uderza nad bramką Małeckiego. Po chwili zmiana: Nunes za poobijanego Stolarskiego.

• 56. min.

Potrzebowaliśmy kilku minut, by otrząsnąć się po tej sytuacji, by uwierzyć w to, co stało się na tym metrze kwadratowym pod bramką Górnika. Ale już wracamy do meczu, a w meczu... atakują goście. Rzut rożny i interweniuje bramkarz, po chwili gospodarze oddalają zagrożenie.

• 50. min.

Niewiarygodne! Nie, to jest niemożliwe. Wojtkowiak z Paixao znajdują się pół metra od pustej bramki Górnika, ale... strzelają sami w siebie. Jeden piętą, drugi mu przeszkadza... To powinien być drugi gol, a będzie jedna z najśmieszniejszych sytuacji w sezonie. Ale dobrze, dzieje się!

• 49. min.

Kontrowersje! Lechia skutecznie wybudzona sytuacją Grzelczaka, dwukrotnie szarżuje Peszko w pole karne, dwukrotnie jest wywracany, ale ani razu sędzia nie wskazuje na jedenasty metr!

• 47. min.

...ale zaraz, Lechia chyba jeszcze w szatni, bo ciśnie Łęczna. Świetny przerzut z prawej strony na lewo od Bonina do Grzelczaka - ten były piłkarz Lechii przyjmuje, gubi krycie, ale jego uderzenie z woleja jest fatalne, przestrzelił wyraźnie. Najlepsza szansa gości!

No to gramy. Bez zmian po obu stronach.

• Przypominamy, bo przypominają o tym wszędzie i za każdym razem - Lechia wygrywa z Górnikiem i wraca na pierwsze miejsce w tabeli. Przewaga nad Jagiellonią będzie wynosić trzy punkty, osiem nad Legią i przy niezłym układzie gier (Wisła Kraków, Śląsk Wrocław, Korona Kielce) można się zastanowić, czy drużyna Piotra Nowaka nie przezimuje będąc liderem ekstraklasy... Ale spokojnie. Przed nami druga połowa.

• PILNE

Przerwa i tylko jednobramkowe prowadzenie gospodarzy. Co ciekawe, w statystykach strzałów 7 do 7, celnych: 2 do 2, choć powiedzmy sobie szczerze - wydatnie przyczynił się do tego Kuświk. Na razie widać, że Lechia to zespół dużo lepszy, ale niekoniecznie potrafiący wykorzystać swoje szanse. Najlepsi są póki co Marco Paixao i Rafał Wolski.

• 45. min. + 1

I jeszcze przed przerwą: Wolski prawym skrzydłem po podaniu Krasicia, dośrodkowanie na trzeci metr, a tam Grzegorz Kuświk... uchyla się od strzelenia gola. Powiedzmy sobie szczerze, gdyby to był klasowy napastnik, wynik do przerwy byłby już 3:0.

• 45. min.

Chociaż chyba nikt nie powiedział to sympatycznemu bramkarzowi Lechii. Milinković-Savić po dalekim dośrodkowaniu gości wybiega na 11 metr, stara się złapać piłkę, ale wypuszcza ją... Śpiączka ciosem karate posyła piłkę nad bramką.

• 44. min.

Ostatnie minuty przed przerwą. Lechia gra o utrzymanie wyniku, Górnicy wcale nie atakują. Widać, że te zespoły mają już przygotowane wnioski do wyciągnięcia w szatni i nie chcą w tych ostatnich chwilach ich zmieniać.

• 41. min.

Górnicy obudzili się ze Śpiączki (przepraszamy, to ostatni raz!) i starają się odpowiedzieć. Dwie minuty rozgrywają pod polem karnym gospodarzy, jest dośrodkowanie, wybicie, dośrodkowanie, wybicie, rzut rożny, dośrodkowanie, wybicie i kontra Lechii. To tak w skrócie.

• 39. min.

A skoro o decyzjach trenerów, to podoba nam się ta o ustawieniu Paixao z Kuświkiem w ataku. Teraz pierwszy odnajduje drugiego prostopadłym podaniem idealnie na wolne pole, na siódmy metr, ale zabrakło szybkości drugiego i Małecki wychodzi z bramki. Górnicy kompletnie sobie z tym duetem nie dają rady.

• 36. min.

...ale to dośrodkowanie Wolskiego było jego najgorszym zagraniem w tym spotkaniu. Górnik i tak nie potrafi wyjść spod własnego pola karnego i jest rzut rożny dla gospodarzy. Pełna panika po stronie gości.

• 35. min.

Biedny Stolarski - znów szarżuje prawą stroną boczny obrońca Lechii, znów jest faulowany. Tym razem ostry wślizg Grzelczaka, który dla odmiany nie dostaje żółtej kartki. Rzut wolny dla gospodarzy...

• 33. min.

Dariusz Jarecki mocno spóźniony w próbie odebrania piłki Stolarskiemu. Tak spóźniony, że piłka była już bardzo daleko, a sędzia zdążył pokazać obrońcy Górnika żółtą kartkę.

• 32. min.

Decyzja Andrzeja Rybarskiego, by ustawić Gersona - nominalnego stopera - w środku pola na razie skutkuje wielkim chaosem, wieloma wślizgami i miernym efektem. Rafał Wolski jest szybszy oraz zwinniejszy od byłego piłkarza Lechii.

• 30. min.

To powinno być 2:0, odwrócona sytuacja, bo prostopadle zagrywa Paixao do Kuświka, ten drugi wychodzi sam na sam po błędzie Szmatiuka, ale trafia tylko w słupek. Ten proces stawania się klasowym napastnikiem naprawdę nie jest łatwy i szybki.

• 28. min.

Skoro przed chwilą Bartosz Śpiączka znów próbował zagrozić bramce Lechii, to przypomnimy błyskotliwą uwagę z Twittera o tym meczu. Derby niewyspanych: Chrapek z Lechii gra ze Śpiączką z Górnika.

• GOOOOOOL

25. min.

GOL! Gospodarze wychodzą na prowadzenie i tym razem Paixao zaprzecza teorii w sprawie swojego wąsa. Znów świetnie Wolski na środku boiska, podaje w pole karne do Kuświka. Od napastnika odbija się interweniujący przeciwnik, a piłkarz Lechii zagrywa "na pustą" do Portugalczyka. 1:0.

• 21. min.

Jest strzał celny! Celny, naprawdę! Świetnie do Grzelczaka podaje Bonin, który przyjmuje... a w efekcie podaje do Śpiączki, ale ten strzela wprost w Milinkovicia-Savicia.

• 19. min.

Trzeci strzał Marco Paixao, trzeci niecelny. Może to kwestia wspomnianego wąsa?

• 15. min.

Gwoli wyjaśnienia - na grafikach przedmeczowych Lechię ustawiono w 3-5-2, tymczasem wygląda to w rzeczywistości na całkiem chaotyczne 4-1-3-2. Za to chwalimy Krasicia, który jest aktywny w tych pierwszych minutach.

• 15. min.

A więc skoro rozpoznanie się mamy już za sobą i na boisku się dzieje, to dodajmy, że na razie i tak najbardziej spektakularnym zjawiskiem na boisku jest wąs Marco Paixao.

• 12. min.

Odpowiadają goście. Łatwo rozgrywają akcję prawym skrzydłem, Sasin zbiega do linii końcowej, wycofuje do Bonina, ale ten strzela nad bramką. I jeszcze raz piłkarze z Łęcznej, zamieszanie w polu karnym Lechii, dobre dośrodkowanie wybija obrońca. Między tym wszystkim Krasić znajduje się w dobrej sytuacji po ładnej akcji Kuświka i Paixao.

• 9. min.

Tymczasem! "To była klasyczna sytuacja", mówi Andrzej Strejlau. Faktycznie, jeśli uznać, że Górnicy w tym sezonie bardzo często pozwalają rywalom na akcję skrzydłem. Wykorzystuje to Stolarski, podaje do Wolskiego, ten zagrywa wzdłuż bramki, ale Marco Paixao wślizgiem nie trafił czysto w piłkę.

• 7. min.

W Gdańsku trwa tzw. wzajemne badanie się obu drużyn. Wnioski Lechii: Górnik się nie położył. Wniosek Górnika: Lechii się nie spieszy. Nam też nie, będziemy tu do 20.

• 5. min.

W poprzedniej kolejce padły 34 gole. W tej dopiero 25 razy piłkarze ekstraklasy trafiali piłką do siatki. Drastyczny spadek formy.

• 1. min.

Zaczynamy!

• Zanim zaczniemy - tak, też dziwimy się, że mecz Lechii jest rozgrywany w poniedziałek o 18. Nie szkoda frekwencji? Dziś znacznie mniej kibiców niż na ostatnim meczu w Gdańsku.

• Swój pierwszy mecz w tym sezonie ekstraklasy rozegra bramkarz Wojciech Małecki. W poprzednim sezonie występował na trzecim poziomie rozgrywkowym, dwa lata temu ligę niżej. Ostatni mecz w ekstraklasie Małecki rozegrał w maju 2014 roku. Od razu dostaje mocne wyzwanie.

• To może trochę taktyki - Lechia wraca do ustawienia z trójką obrońców: Janicki, Maloca i Wojtkowiak. Grzegorz Kuświk z Marco Paixao w ataku. O tym pierwszym Nowak mówi, że jeszcze będzie z niego klasowy napastnik. Przypominamy, że Kuświk ma 29 lat.

• - Nie możemy ciągle być niezadowoleni. Nic nam nie da tłumaczenie się po wygranych meczach, że wygrywamy zbyt nisko lub mało przekonująco - powiedział szkoleniowiec Lechii przed tym meczem. Piotr Nowak jak zwykle nie przystaje do naszej polskiej rzeczywistości.

• PILNE

Dobry wieczór. Lechia Gdańsk ma szansę wrócić na pierwsze miejsce w tabeli ekstraklasy. Czy jej się to uda? Rywalem jest Górnik Łęczna, drużyna, która w trzech ostatnich meczach straciła 10 goli. A forma Lechii to 11 punktów w pięciu poprzednich spotkaniach, ale w bramkach 9-6.