Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

PZPN. Lato planuje ograniczyć liczbę obcokrajowców

PRZEGLĄD PRASY. Prezes PZPN zapowiedział w dzisiejszym Przeglądzie Sportowym, że zamierza ograniczyć liczbę obcokrajowców występujących w klubach Ekstraklasy, aby dać szansę młodym polskim piłkarzom. - Taki jest interes polskiej kadry - stwierdził Grzegorz Lato.
Wszystkie akcje polskiej ligi na Ekstraklasa.tv ?

- Jeżeli tego nie zrobimy, to za chwilę będziemy na szarym końcu - argumentuje w Przeglądzie Sportowym prezes. - Za moich czasów w lidze grało mnóstwo polskich nastolatków. Ja też do nich należałem. I dlatego Polska wychowała Lubańskich, Szarmachów, Bońków. Niech grają w Polsce obcokrajowcy, ale naprawdę solidni. A nie tacy, którzy blokują miejsce właśnie naszym nastolatkom - dodaje.

Obecnie w klubach Ekstraklasy występuje 150 obcokrajowców. Prawo UEFA, podobnie jak prawo Unii Europejskiej zabrania ograniczania swobody zatrudnienia obywatelom wspólnoty europejskiej. Piłkarzy spoza terenów UE obowiązuje pozwolenie na pracę.

- Oczywiście to prawo będziemy respektować, ale przecież kluby mogą się zobowiązać do przestrzegania pewnych zasad w interesie ogółu - stwierdził Lato.

Na ograniczenie liczby obcokrajowców występujących na boiskach Ekstraklasy pomysłów jest kilka. Jeden z nich zakłada, wyznaczenie dolnego limitu rocznych zarobków dla piłkarza spoza Polski (250 tyś. złotych). Poniżej tego pułapy kluby nie mogłyby zatrudniać obcokrajowców.

Bez paniki w Jagiellonii