Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Puchar Narodów Afryki. Niezwykły przypadek Zambii: reprezentacja bez stadionu narodowego w finale turnieju

1 : 0
Informacje
Puchar Narodów Afryki 2012 - Półfinały
Środa 08.02.2012 godzina 17:00
Wyniki szczegółowe
Wynik
Zambia
1
Ghana
0
Składy i szczegóły
Zambia
Skład: : Kennedy Mweene; Joseph Musonda, Stoppila Sunzu, Hichani Himoonde, Davies Nkausu; Nathan Sinkala, Francis Kasonde (66. Lungu), Isaac Chansa, Christopher Katongo, Rainford Kalaba; James Chamanga (46. Mayuka) Kartki: Kasonde (11.), Sunzu (52.) - żółta Gole: Mayuka (78.)
Ghana
Skład: : Adam Kwarasey; Samuel Inkoom, John Boye, John Mensah, Lee Addy; Anthony Annan, Derek Boateng, Andre Ayew, Kwadwo Asamoah; Jordan Ayew, Asamoah Gyan Kartki: Boye (16.), Boateng (63., 84.) - czerwona
- Byliśmy ?poza radarem?, bez żadnej presji i nikt nie traktował naz poważnie - mówił Herver Renard po niespodziewanym sykcesie Zambii, która wyeliminowała Ghanę by w finale zmierzyć się z Wybrzeżem Kości Słoniowej. Tymczasem reprezentacja, która odniosła największy sukces od 1994 roku nie ma nawet stadionu narodowego.
Renard zastąpił na stanowisku selekcjonera Zambii Dario Bonettiego, który wprawdzie wyprowadził Ghanę na pierwsze miejsce w grupie eliminacyjnej, ale był przez wielu kibiców krytykowany za styl w jakim to zrobił. Wraz z Renardem Zambia powróciła do szybkiej gry z kontry - a o skuteczności tych kont boleśnie przekonała się Ghana w półfinale turnieju.

- W Internecie nie można znaleźć niczego o naszej drużynie - mówił Renard po ćwierćfinałowym zwycięstwie nad Sudanem - to chyba dlatego, że mało kto zdaje sobie sprawę, że w ogóle gramy w tym turnieju. Zambia była niedoceniana przez wszystkich.

Ale francuski szkoleniowiec przyznaje, że taka anonimowość mu pasuje. Opracował strategię gry z kontrataku, która okazała się skuteczna w upokarzaniu kolejnych faworytów: Senegalu, Sudanu czy Ghany. Czy będzie skuteczna także w finałowym meczu z typowanym do zwycięstwa turnieju Wybrzeżem Kości Słoniowej?

- Jesteśmy niedoceniani, ponieważ kiedy ludzie widzą, że w naszej kadrze tylko zawodników zza granicy, przekreślają nas - powiedział sekretarz Zambijskiego Związku Piłki Nożnej George Kasengele.

- Ale my mamy bardzo zgraną drużynę, doświadczonych graczy, a zespołowość jest naszą siłą.

Główny stadiom Zambii - w stolicy kraju Lusace - został zamknięty ze względów bezpieczeństwa, a reprezentacja musi tułać się po mniejszych obiektach w całym kraju. Ale Zambia grała w 10 z 11 ostatnich edycji PNA.

- Po drodze zdobyliśmy wiele doświadczenia - mówi Renard - zespół jest bardzo zgrany, a naszą główną gwiazdą jest właśnie drużyna.

Największym jak dotąd sukcesem Zambii był finał PNA w 1994 roku, wywalczony zaledwie rok po katastrofie samolotowej, w której zginęła prawie cała reprezentacja i wielu trenerów

W PNA pustki na trybunach. Organizatorzy rozdają bilety za darmo ?