Copa America. Rekordowy Urugwaj

Urugwaj po raz 15. został mistrzem Ameryki Południowej. W finale nie dał żadnych szans Paragwajowi. Zespół trenera Oscara Tabareza wygrał 3:0 po golu Luisa Suareza i dwóch Diego Forlana.

Masz dla nas temat? Propozycję? Zgłoś to na Facebook.com/Sportpl ?

Historyczny sukces Urugwaju [GALERIA]

Sen Urugwaju trwa. Reprezentacja najmniejszego kraju (3,5 mln mieszkańców) spośród biorących udział w argentyńskim turnieju zachwyciła świat już podczas zeszłorocznego mundialu, na którym była czwarta. Tym razem w grupie wyeliminowała Meksyk. Potem w ćwierćfinale wyrzuciła z turnieju gospodarzy. A na tle finałowego rywala, zwłaszcza w pierwszej połowie, wyglądała jak zespół z innej ligi. Paragwaj miał olbrzymie kłopoty ze stworzeniem okazji bramkowej. Wymiany podań w środku boiska kończyły się stratą.

Urugwaj przeciwnie. Diego Forlan i Luis Suarez mijali obrońców jak slalomowe tyczki. W całym meczu Urugwajczycy strzelali na bramkę rywali 11 razy, z czego tylko raz zza pola karnego. Paragwaj przez 90 minut oddał tylko cztery strzały, w tym jeden celny.

Gdyby nie efektowna interwencja bramkarza Justo Villara, który obronił strzał głową Diego Lugano, Urugwaj objąłby prowadzenie już w drugiej minucie. Bramkarz Paragwaju ratował zespół jeszcze kilka razy. Ale przy strzałach Suareza w 12. i Forlana w 42. minucie był bezradny, tak jak bezradni byli jego obrońcy wobec prostopadłych podań do napastników Urugwaju.

Paragwaj do finału doszedł dzięki pięciu kolejnym remisom. W ćwierćfinale z Brazylią i w półfinale z Wenezuelą lepiej wykonywał rzuty karne. - Wszyscy wypominają nam, że nie wygraliśmy meczu. Ale też nie przegraliśmy - bronił się przed finałem pomocnik Edgar Baretto. Na boisko w Buenos Aires jego koledzy wyszli jednak bez wiary w zwycięstwo. W dodatku z powodu kary za kłótnię podczas półfinału mecz z trybun oglądał trener Paragwaju Gerardo Martino.

Jego zespół w drugiej połowie zyskał przewagę w posiadaniu piłki, ale bił głową w mur. Jeszcze kilka minut po przerwie Nelson Valdez trafił w poprzeczkę, ale potem Paragwajczycy atakowali bez pomysłu. Piłkarze Urugwaju cofnęli się na własną połowę i ustawili całą drużyną przed polem karnym. Trzeciego gola dała im kontra w ostatniej minucie meczu.

Zwycięzcy niedzielnego finału do tej pory rekord triumfów w Copa America dzielili z Argentyną. Oba kraje w 42 poprzednich edycjach wygrywały po 14 razy. Urugwaj ostatni raz triumfował w 1995 r.

W sobotnim meczu o trzecie miejsce Peru pokonało Wenezuelę 4:1. Trzy gole dla brązowych medalistów strzelił Paolo Guerrero, który z pięcioma golami został królem strzelców turnieju.