Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Alfabet Najstarszych Derbów Śląska - to już dziś ten mecz

To będzie piłkarski hit jesieni na Śląsku: trzecia w tabeli ekstraklasy Polonia Bytom podejmuje w piątek wicelidera Ruch Chorzów.
Adamek vs Gołota

Sobotnia walka najsłynniejszych polskich bokserów miała być najważniejszym sportowym wydarzeniem weekendu w Polsce. Na Śląsku jednak nim nie będzie. Kibice piłkarscy w naszym regionie już od kilku dni elektryzują się szlagierowym spotkaniem Polonii Bytom z Ruchem Chorzów. Początek spotkania już o godz. 20.

Bażik Marek

Najbardziej niedoceniany i być może najlepszy piłkarz Polonii w tym sezonie. Słowacki rozgrywający ma już na koncie w tych rozgrywkach sześć asyst (lider klasyfikacji) i dwa strzelone gole. Liczby przemawiają za tym, że może być jednym z głównych aktorów dzisiejszego meczu.

Czy to możliwe?

Piłkarscy specjaliści wciąż nie traktują poważnie jesiennych wyczynów Ruchu i Polonii. Dla nich liczy się Wisła, którą gonią Legia i Lech. Działacze niebieskich żartują, że sukcesy ich klubu rzeczywiście są przejściowe i potrwają do końca sezonu.

Dunajska Streda

To z tego miasta na południu Słowacji pochodzi Gabor Straka, lider drugiej linii chorzowskiego zespołu. Straka, który ma też węgierskie obywatelstwo, preferuje jednak nazwę Szerdahely, czyli "środowe miasto". Zła wiadomość dla kibiców niebieskich jest taka, że Straka zmaga się z przeziębieniem.

Europejskie puchary

Ewentualne zwycięstwo w Bytomiu przybliży niebieskich do upragnionych rozgrywek. W taki sukces wierzy ponad 50 procent kibiców niebieskich, którzy wzięli udział w sondzie na internetowej stronie klubu. W Polonii, przynajmniej oficjalnie, wciąż marzą tylko o utrzymaniu w ekstraklasie.

Fornalik Waldemar

Trener Ruchu podkreśla, że przed takimi meczami musi raczej studzić emocje, niż zagrzewać piłkarzy do walki. Szkoleniowiec uczula swoich zawodników szczególnie na bytomskich Słowaków. - Dodali tej drużynie jakości - mówi.

Gdańska Lechia

To jedyny zespół, który tej jesieni urwał punkty Polonii na stadionie przy ulicy Olimpijskiej. Sposób, w jaki tego dokonał, ma być istotną wskazówką, która ułatwi zadanie niebieskim. Oczywiście niejedyną. Trener Fornalik podglądał też bytomian w ostatnim spotkaniu z Cracovią i zapewnia, że forma Polonii ma się dobrze.

Hit kolejki

Jeszcze w ubiegłym sezonie zestawienie słów "hit" i "Ruch" było tak egzotyczne jak pingwin na równiku. - Dziś gramy "hit kolejki" niemal co tydzień i nie mam z tym żadnego problemu - uśmiecha się Fornalik.

Inwazja na Bytom

Na mecz wybierają się dwa tysiące kibiców Ruchu. Fani niebieskich wykupili wejściówki w ciągu kilku godzin i jeszcze narzekali, że za mało. Przypominamy, że taka liczba biletów to i tak wielki prezent działaczy Polonii, którzy mieli obowiązek przekazać na Cichą zaledwie 300 wejściówek.

Janoszka Łukasz

Młodego piłkarza Ruchu czeka bardzo odpowiedzialne zadanie. Lewoskrzydłowy będzie musiał powstrzymywać Petra Hricko i Miroslava Barczika, którzy rządzą po prawej stronie boiska, gdzie - zdaniem eksperta Mariusza Śrutwy - rodzą się bytomskie pomysły na bramki.

Karty kibica

Ważny komunikat dla bytomskich kibiców: od meczu z Ruchem miały zacząć obowiązywać karty kibica. Jedynie ich zakup gwarantował możliwość wejścia na stadion przy ul. Olimpijskiej. Zarząd Polonii poinformował jednak, że w związku z olbrzymim zainteresowaniem derbami oraz problemami technicznymi termin obowiązywania kart zostaje przesunięty na później.

Lokomotywa

Ostatnio ulubiony środek transportu chorzowskich piłkarzy. Po wygranych meczach na Cichej niebiescy stają gęsiego, każdy łapie za ramiona kolegę, który stoi przed nim, a motorniczy Grzegorz Baran daje sygnał do triumfalnego objazdu stadionu. Pociąg ma też kursować na Olimpijskiej.

Łowcy goli

Dzisiejszy mecz będzie wielkim pojedynkiem Grzegorza Podstawka z Andrzejem Niedzielanem. Rywalizacja najskuteczniejszych snajperów obu drużyn zapowiada się ekscytująco. Więcej goli w tym sezonie zdobył bytomianin (pięć), ale gracz niebieskich imponuje z meczu na mecz coraz lepszą formą (dotąd cztery trafienia). Derby mogą rozstrzygnąć, kto jest obecnie najlepszym napastnikiem na Śląsku.

Mistrzowie kamuflażu

Tak mówi o Ruchu Chorzów Maciej Szczęsny. Ekspert piłkarski TVP podkreśla, że niebiescy potrafią do maksimum wyeksponować swoje zalety (przede wszystkim szybkość!) i z wielką skutecznością ukryć wady.

Najstarsze Derby Śląska

Marketingowcy Polonii ochrzcili pojedynki Polonii z Ruchem właśnie tym mianem. Historycy mają prawo skrzywić się na ten pomysł, ponieważ mecze polonistów z niebieskimi na pewno nie są najstarszymi derbami na Śląsku. Pomysłodawcy podkreślają jednak, że tak naprawdę chodzi im o najstarsze istniejące derby Śląska drużyn grających obecnie w ekstraklasie.

Ostatni raz

Polonia wygrała ostatnio z Ruchem w ekstraklasie na własnym stadionie 30 lat temu! 20 października 1979 roku bytomianie zwyciężyli 3:1. Trenerem Polonii był wtedy zmarły kilka miesięcy temu Teodor Wieczorek, który w 1968 roku poprowadził niebieskich do mistrzostwa Polski. Polonia po raz ostatni pokonała Ruch w meczu drugiej ligi 20 listopada 2005 roku. Z piłkarzy, którzy zagrali w tamtym meczu, dziś szansę występu ma już tylko kapitan Polonii Jacek Trzeciak.

Pacjent

Lider defensywy Polonii Adrian Klepczyński sporo czasu spędza ostatnio na konsultacjach u lekarzy. Kontuzjowany staw skokowy nie pozwoli mu na występ w meczu. - Spotkanie z Cracovią oglądałem tylko w telewizji. Mój zastępca Piotr Kulpaka spisał się całkiem dobrze. W piątek powinienem się pojawić na stadionie, bo z nogą jest coraz lepiej. Liczę, że po kolejnej wizycie u lekarza, którą mam w poniedziałek, dostanę już pozwolenie przynajmniej na truchtanie - mówi Klepczyński.

Que sera, sera, Motyka zwolnienia ma

Szlagier ostatnich NDŚ. Bytomscy fani śpiewali tak ówczesnemu trenerowi Polonii Markowi Motyce, wymachując przy tym białe kawałki serpentyn. Dzień po kompromitującej porażce 0:3 Motyka został zwolniony.

Rewolucja w składzie. Choć od ostatnich NDŚ minęło tylko pół roku, to w składzie Polonii nastąpiły potężne roszady. Aż trudno w to uwierzyć, ale całkiem możliwe, że w podstawowym składzie bytomskiego zespołu pojawi się dziś zaledwie trzech tych samych piłkarzy, którzy zagrali przeciw Ruchowi w marcu (Peter Hricko, Rafał Grzyb, Grzegorz Podstawek).

Szlagry

Na forum internetowym kibiców Polonii trwa zażarta dyskusja o muzycznej oprawie spotkań rozgrywanych na Olimpijskiej. Nie wszystkim przypada do gustu muzyka z filmu "Rydwany ognia", przy dźwiękach której piłkarze wychodzą obecnie boisko. Zdaniem części fanów na stadionie powinny być puszczane śląskie szlagry. Padają pierwsze propozycje utworów, m.in. Mirka Szołtyska, Mirosława Jędrowskiego i Leszka Filca.

Śląski Stadion

Działacze Ruchu namawiali swoich kolegów z Polonii, by spotkanie zorganizowali na największym polskim stadionie. W Bytomiu nie podchwycono jednak tego pomysłu, wyjaśniając, że mają na to za mało czasu. Powoływali się jeszcze na jeden argument. Patrz: T.

Twierdza

Bytomianie nie przegrali u siebie dziewięciu kolejnych spotkań. Na tę serię złożyło się siedem zwycięstw i dwa remisy. Doskonała passa trwa już ponad siedem miesięcy. Polonia poległa ostatnio w Bytomiu 14 marca w meczu z... Ruchem.

Ustawienie

Oba zespoły mają swoje ulubione: Polonia 4-5-1, a Ruch 4-4-2. Być może dzisiaj dowiemy się, które z nich jest lepsze i skuteczniejsze.

Wolna niedziela

Piłkarze Ruchu lubią walczyć o punkty w piątek z dwóch powodów. Tej jesieni grali tego dnia trzy razy i tyle samo razy wygrali. Nie mniej ważny jest jednak fakt, że po piątkowym meczu niedziela jest zawsze wolna.

Zatrzymać Wojciecha Grzyba

W Polonii obawiają się gracza Ruchu, bo ten zwykł rozgrywać przeciwko polonistom znakomite mecze, a swoje udane występy podkreślać golami. Z Grzybem będzie musiał sobie radzić Tomasz Nowak lub Czech David Kotrys, który wrócił już do zdrowia po kontuzji.

Polecamy: Kazimierz Trampisz, legenda Polonii: Z Ruchem żyliśmy najlepiej