Piłka nożna. Ściągawka dla Fornalika: Wół Lewandowski, metronom Krychowiak, debiutant Pawłowski

Selekcjoner reprezentacji Polski Waldemar Fornalik może być w niezłym nastroju po piłkarskim weekendzie. Bramkę strzelił Robert Lewandowski, oprócz niego pochwały zebrali Jakub Błaszczykowski, Grzegorz Krychowiak i Wojciech Szczęsny, ale największym mimo wszystko wydarzeniem był debiut w Primera Division Bartłomieja Pawłowskiego, który wyszedł w pierwszym składzie Malagi na mecz z Barceloną.
ANGLIA

Wojciech Szczęsny zagrał cały mecz w bramce Arsenalu, który wygrał 3:1 z Fulham (Łukasz Fabiański był rezerwowym). Polak popisał się kilkoma efektownymi interwencjami pomimo trudnych warunków pogodowych. Przy padającym deszczu trzykrotnie wybronił kąśliwe uderzenia Marokańczyka Adela Taarabta, a raz - w 16. minucie przy stanie 1:0 - poradził sobie także z dobitką Irlandczyka Damiena Duffa. Przy straconej bramce nie miał szans. Za swój występ otrzymał od serwisu Goal.com ocenę 3,5/5. Lepszą dostali tylko Santi Cazorla i Lukas Podolski (4/5). "Popisał się świetną podwójną obroną na początku meczu i generalnie prezentował się solidnie" - napisał portal w podsumowaniu. Tymczasem SkySports przyznał Szczęsnemu notę 7/10.

Artur Boruc też zagrał pełne 90 minut w zakończonym remisem 1:1 meczu Southampton z Sunderlandem. Polak zaliczył przeciętny występ, w którym nie popełnił żadnego większego błędu, ale też nie popisał się żadną spektakularną interwencją. Przy golu głową Emanuele Giaccheriniego nie zawinił. Od Goal.com Boruc otrzymał ocenę 3,5/5, a od SkySports 6/10.

W lidze The Championship kolejny dobry mecz bez straty gola zaliczył Tomasz Kuszczak. Jego Brighton wygrało z Burnley 2:0. Słodko-gorzki występ miał natomiast Tomasz Cywka. Barnsley polskiego pomocnika przegrało z Blackburn 2:5, ale Cywka strzelił jedną z bramek. Jego ładne uderzenie z powietrza na poniższym filmiku od 1:20.

FRANCJA

Udany weekend mieli Grzegorz Krychowiak i Ludovic Obraniak. Reims tego pierwszego pokonało 1:0 Olympique Lyon, a Polak zagrał całe spotkanie. Portal Football.fr przyznał mu niezłą notę 6/10. "Metronom Reims. Pewny, wszystkie akcje szły przez niego" - czytamy w uzasadnieniu. Tymczasem Bordeaux Obraniaka wygrało 1:0 z Bastią. Niedawny pomocnik reprezentacji Polski od serwisu Actugirondins.com otrzymał jednak średnią ocenę 5/10. "Mało wydajny, czasami grał jakby w zwolnionym tempie" - uzasadnia strona.

HISZPANIA

Debiut w Primera Division i to od razu przeciwko Barcelonie zaliczył Bartłomiej Pawłowski. Wyszedł nawet w pierwszym składzie, ale nie błyszczał. Popisał się kilkoma udanymi zagraniami, raz wybił piłkę przewrotką na swojej połowie, kilka razy udanie dryblował, ale też nerwowo, niedokładnie podawał. Został zmieniony w 63. minucie, a Malaga przegrała 0:1.

Tymczasem w niższej lidze rozegrał 59. minut Cezary Wilk w meczu Deportivo z Cordobą (0:1).

NIEMCY

W piątek Borussia Dortmund pokonała Werder Brema 1:0, a Robert Lewandowski strzelił jedynego gola. - Został nagrodzony za to, że harował jak wół - powiedział o nim po meczu trener Juergen Klopp. A dziennik "Der Westen" dał Polakowi niezłą ocenę 2,5/6 (gdzie "1" to najlepsza nota) i nazwał go "bezwzględnie skutecznym".

Jakub Błaszczykowski, który wyszedł w pierwszym składzie i grał do 68. minuty, dostał taką samą notę. "Imponował utrzymywaniem się przy piłce i inteligentną grą w ofensywie. Nie miał szczęścia, trafiając w poprzeczkę" - napisał "Der Westen".

W meczu Hannoveru z Schalke (2:1) 72 minuty zagrał Artur Sobiech. Grał przeciętnie, oddał dwa strzały i otrzymał żółtą kartkę. Tyle samo minut rozegrał w spotkaniu Hoffenheim z Freiburgiem (3:3) Eugen Polanski. Arkadiusz Milik (Bayer Leverkusen) i Mariusz Stępiński (Norymberga) nie znaleźli się w kadrach meczowych.

W drugiej lidze 46 minut zagrał w meczu Koeln z Furth (0:0) Adam Matuszczyk, a jego kolega z zespołu Kacper Przybyłko - 90 minut.

HOLANDIA

Nieźle zaprezentowali się też polscy piłkarze w Holandii. Filip Kurto grał pełne 90 minut w bramce Rody i nie puścił gola w wygranym 4:0 meczu z Den Haag. Mateusz Klich (Zwolle) również zagrał całe, wygrane 2:0 spotkanie z Cambuur. Jego zespół jest liderem Eredivisie. W drugiej lidze natomiast dwa gole młodzieżowej drużynie PSV strzelił Piotr Parzyszek. De Graafschap pokonało rywali 3:0.

W pierwszej drużynie PSV nie pojawił się za to Przemysław Tytoń. Remis z Heraclesem oglądał z ławki rezerwowych.

ROSJA

Do ciekawego starcia doszło w meczu Wołgi z Terekiem. W tej pierwszej drużynie zagrali Marcin Kowalczyk i Piotr Polczak, a w drugiej Marcin Komorowski i Maciej Makuszewski. Górą byli Kowalczyk i Polczak, a Wołga wygrała 1:0. Maciej Rybus nie grał, bo w Monachium przeszedł zabieg artroskopii kolana. W spotkaniu Kransodaru z Anżi Machaczkałą wystąpił za to Artur Jędrzejczyk. Jego drużyna wygrała 2:1, a Polak grał pełne 90 minut.

WŁOCHY

Paweł Wszołek i Bartosz Salamon nie weszli ani na sekundę w przegranym 0:1 przez Sampdorię meczu z Juventusem. A Piotr Zieliński rozegrał tylko 22 minuty w przegranym przez Udinese meczu z Lazio 1:2. Polak "pokazał się" w 75. minucie, kiedy nie trafił do opuszczonej bramki. Najbardziej zadowolony może być Kamil Glik. Zagrał cały mecz z Sassuolo, a jego zespół nie stracił bramki i wygrał 2:0.

INNE LIGI

W Szkocji cały mecz na boisku spędził Radosław Cierzniak (Dundee United - Saint Johnstone 4:0), a na ławce - Łukasz Załuska (Celtic - Inverness 2:2). Kamil Biliński zdobył dwa gole dla Żalgirisu Wilno w wygranym 5:0 meczu litewskiej ligi z Bangą. Do siatki znów trafił w drugiej lidze amerykańskiej Tomasz Zahorski (San Antonio Scorpions przegrali 1:2 z New York Cosmos). Pełne mecze rozegrali też Piotr Leciejewski w Norwegii (Brann - Odd Grenland 3:1) i Mariusz Lewandowski na Ukrainie (Sewastopol - Metalist 1:3).