Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Ekstraklasa. Andrzej Juskowiak: Bakero się nie nadaje

To już niemal pewne. Lech Poznań, mistrz Polski z ubiegłego sezonu, w przyszłym nie zagra nawet w europejskich pucharach. Kto jest temu winien? - Należy się zastanowić, czy zmiana trenera była słusznym posunięciem. José Bakero nie nadaje się do tego klubu - mówi "Metru" Andrzej Juskowiak, zwolniony w styczniu z funkcji trenera napastników były supersnajper Lecha
Piotr Kalisz: Dlaczego Lecha zabraknie w pucharach?

Andrzej Juskowiak: Powodów jest wiele. Jednym z nich mogły być mecze w Lidze Europejskiej. Lech nie był dostatecznie skupiony na ekstraklasie. Niefortunny był termin meczu towarzyskiego z Borussią Dortmund, który odbył się tuż przed najważniejszymi spotkaniami w lidze. Jeśli Lech zdobyłby Puchar Polski, to nie byłoby takiego ciśnienia i mecz z Borussią byłby fajnym świętem. A tak to wszystko wyszło źle i na niekorzyść zawodników. Ale patrząc na sprawę z szerszej perspektywy, należy się zastanowić, czy zmiana trenera była słusznym posunięciem.

Zastąpienie Jacka Zielińskiego José Bakero było błędem?

- Jak widzimy ta zmiana nie wyszła Lechowi na lepsze. Problemem mógł być sposób prowadzenia zespołu. Trener Bakero postawił przede wszystkim na obronę. Lech traci mało bramek, ale żeby wygrywać trzeba grać ofensywnie. A zespół miał olbrzymie kłopoty ze stwarzaniem sobie sytuacji strzeleckich. Bakero nie miał na to pomysłu.

A może goli było za mało, bo napastnicy i pomocnicy są słabi?

- Artjoms Rudnevs zastąpił Roberta Lewandowskiego w strzelaniu bramek, ale w wypracowywaniu okazji już nie. W ekstraklasie nie ma żadnej asysty. Nie jest tak uniwersalnym napastnikiem jak Robert. Widać też, ile drużyna straciła po odejściu Sławka Peszki - skrzydła pracowały bardzo słabo. Ale jak mówię - wykonawcy są temu winni tylko częściowo. Wpływ na to miało też ultradefensywne ustawienie trenera Bakero.

Współpracę z Hiszpanem należałoby zakończyć?

- Ten trener nie nadaje się do tego klubu, bo ma inną filozofię prowadzenia zespołu. Lech zawsze grał ofensywnie, zdobywał dużo bramek. Oczywiście kosztem ryzyka z tyłu, ale i tak wychodził na plus. Włodarze klubu muszą się zastanowić, bo styl gry jest bardzo ważny, a jeśli on jest kiepski, a do tego brak wyników, to rozczarowani kibice mogą mniej chętnie przychodzić na stadion. A to będzie miało wpływ na finanse. Moim zdaniem jest olbrzymi znak zapytania przy nazwisku Bakero. Uważam, że pół roku pod wodzą Hiszpana to był czas stracony.

Bakero mówi, że w ostatnim meczu z Lechią Gdańsk i wielu poprzednich zabrakło po prostu szczęścia.

- Nie widziałem w lidze żadnego meczu, po którym mogłem powiedzieć, że Lech grał dobrze, a przegrał niefartownie. Nie, ta drużyna przegrywała, bo nie potrafiła dyktować warunków gry, tak jak rok temu, kiedy zdobywaliśmy mistrzostwo Polski. Teraz to był przyczajony zespół, czekający na to, co zrobi rywal. Weźmy choćby pucharowy mecz z Podbeskidziem Bielsko-Biała - Lech oddał inicjatywę pierwszoligowej drużynie i to grając na własnym boisku! Trener Bakero przecenia znaczenie szczęścia w futbolu, za często o nim mówi. Na wszystko, także na to szczęście, trzeba sobie zapracować.

Mówi się, że Bakero jest przydatny ze względu na swoje znajomości. Dzięki przyjaźni z byłym kolegą z Barcelony Christo Stoiczkowem wkrótce do Lecha ma trafić polecany przez Bułgara utalentowany skrzydłowy Aleksandar Tonew . Gra jest warta świeczki?

- To już dla mnie kompletny kit. Te wszystkie kontakty itd. Po to są skauci w klubie, żeby zajmować się takimi rzeczami. A nie są nimi od dziś, więc też mają znajomości. Pamiętam, że trener Zieliński nakreślił wyraźny plan, jakiego zawodnika o jakich parametrach na każdej pozycji trzeba szukać. I skauci powinni to robić. Jeśli teraz na Bułgarską będą trafiali zawodnicy, bo po prostu polecili ich Bakero jego koledzy, to jest to trochę chore. I po co w ogóle w takim razie dział skautingu?

Jeśli Bakero się nie sprawdził, to kto powinien przyjść na jego miejsce? Może Maciej Skorża, który żegna się z Legią Warszawa?

- Znając realia, w których poruszają się włodarze Lecha - ściągnięcie tu Skorży jest bardzo możliwe. Pamiętam zeszłoroczny wywiad z właścicielem klubu Jackiem Rutkowskim, który w momencie wywalczenia przez nas mistrzostwa, powiedział, że z trenerem Skorżą na pewno będzie jeszcze pracował [wcześniej zatrudniał go w Amice Wronki - przyp.red.]. Jestem w stanie to sobie wyobrazić, że wspólne kontakty, znajomości sprawią, że ten człowiek tutaj wyląduje.

To byłby dobry wybór?

- Trener Skorża nie potwierdził klasy trenerskiej w Legii, ale wpływ na to mogło mieć otoczenie. Być może wśród ludzi, których dobrze zna, byłoby mu łatwiej o sukces?

Jose Mari Bakero zostanie Dan Petrescu? ? Za drogi