Sport.pl
  
Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Ekstraklasa. Ultimatum czy wotum dla trenera Lecha?

- Trener mówi, że nie zna przyczyn słabych wyników w lidze, a powinien wiedzieć - mówi wiceprezes Lecha Poznań Arkadiusz Kasprzak. Dziś do Poznania przylatuje właściciel klubu Jacek Rutkowski.
Wszystkie akcje polskiej ligi na Ekstraklasa.tv »

Właściciela "Kolejorza" nie ma w klubie zbyt często. Mieszka i pracuje w Niemczech, a głos w sprawie Lecha zabiera tylko w przerwach między rundami. Wyjątek od tej zasady zrobił jednak rok temu, gdy udzielił trenerowi Jackowi Zielińskiemu wotum zaufania. Umocnił tym samym pozycję szkoleniowca zachwianą odpadnięciem z Ligi Europejskiej i Pucharu Polski oraz kiepskimi wynikami w lidze.


Czy dziś Rutkowski znów wstawi się za trenerem? Trudno powiedzieć, ale wiele wskazuje na to, że tym razem Zieliński zamiast wsparcia może dostać ultimatum. Na przykład zamianę do zimy kilkunastopunktowej straty do lidera na kilkupunktową. Jeśli tego nie zrobi, raczej straci pracę. I to niewiele ponad pół roku po zdobyciu mistrzostwa Polski i podpisaniu nowego kontraktu. Stanie się tak prawdopodobnie bez względu na dalsze wyniki Lecha w Lidze Europejskiej. Bo to wygranie ekstraklasy i kolejna próba awansu do Ligi Mistrzów jest priorytetem dla władz Lecha.

Czy Zieliński może stracić posadę wcześniej? Nie można tego całkowicie wykluczyć. Za pozostawieniem go na stanowisku przemawia dewiza Rutkowskiego, który nie jest skory do zmiany trenerów w trakcie sezonu, a już w szczególności - gdy trwa runda. - Nie wiem, co jeszcze musiałoby się stać, by trener został zwolniony przed przerwą zimową - usłyszeliśmy wczoraj nieoficjalnie od osoby związanej z Lechem.

Co nie oznacza, że władze klubu nie są rozczarowane trzema kolejnymi porażkami i miejscem tuż nad strefą spadkową. - Przyglądamy się tej sytuacji, bo nie jesteśmy nią usatysfakcjonowani - mówi wiceprezes Arkadiusz Kasprzak. - Zanim zarząd podejmie decyzje, musimy dokładnie zdiagnozować stan rzeczy - dodaje.

To nie będzie jednak łatwe, bo po porażce z Zagłębiem Lubin sam trener Zieliński przyznał, że nie wie, dlaczego Lech w lidze spisuje się tak źle, a jednocześnie błyszczy w pucharach. - A powinien to wiedzieć - twierdzi Kasprzak. - Nie po to wszyscy wkładamy tyle energii w funkcjonowanie klubu, żeby trener nie znał przyczyn porażek. Podkreślam, że na pewno nie lekceważymy tej sytuacji - dodaje wiceprezes Lecha. O przyszłości trenera nie ma zamiaru się wypowiadać. - O zmianach trenerów w tym klubie decyduje prezes Rutkowski - przypomina.

Goal.com docenił gola Mateusz Bartczak


Więcej o: