Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Anglia, Portugalia, Brazylia? Kto zagra w Poznaniu?

Nie ma szans na to, by Włosi byli rywalem Polski w jesiennym meczu otwierającym stadion w Poznaniu. - Ale rywal będzie mocny, z pierwszej dziesiątki rankingu FIFA - zapowiada Andrzej Placzyński z firmy Sportfive.
Sportfive jest pośrednikiem, który oprócz handlu prawami do transmisji telewizyjnych, na zlecenie PZPN zajmuje się szukaniem sparingpartnerów dla reprezentacji Polski. Biało-czerwoni przez najbliższe dwa i pół roku będą rozgrywali wyłącznie mecze towarzyskie. Jako gospodarz Euro 2012 nie rozgrywają bowiem eliminacji do tego turnieju.

Jeden z tych sparingów będzie meczem otwierającym stadion w Poznaniu - pierwszą polską arenę mistrzostw Europy. - Chcieliśmy, by było to spotkanie z Włochami 11 sierpnia. Ale już wiemy, że to niemożliwe - mówi Andrzej Placzyński. Budowa stadionu przy ul. Bułgarskiej ma się co prawda zakończyć w czerwcu, ale... - Procedury odbioru potrwają co najmniej dwa i pół miesiąca - mówił wiceprezes spółki Poznań Euro 2012 Michał Prymas.

W tej sytuacji mecz otwierający stadion odbędzie się prawdopodobnie 8 lub 11 października - to terminy, które FIFA zarezerwowała na mecze międzypaństwowe. Na te spotkania kluby muszą zwalniać piłkarzy powołanych przez narodowych selekcjonerów. Tylko w takim terminie mecz ma sens, bo rywal, którego znajdziemy, będzie mógł przyjechać w najsilniejszym składzie.

Jest jednak problem ze znalezieniem przeciwnika. Europejskie drużyny grają wówczas mecze eliminacyjne do Euro 2012. Pauzowały będą tylko trzy reprezentacje, które znalazły się w grupach z nieparzystą liczbą drużyn. Z mocnych ekip wśród nich jest Hiszpania, Portugalia i Anglia. Hiszpanie jako nasz potencjalny rywal odpadają - zagramy z nimi w czerwcu. W grę wchodzą więc Portugalczycy i Anglicy - przy założeniu, że będą mieli wtedy wolne. - Cel jest taki, by na mecz w Poznaniu sprowadzić drużynę ze światowej czołówki, z pierwszej dziesiątki rankingu FIFA - mówi Placzyński. Czy tylko te z Europy? - Nie tylko, chociaż na razie szukamy raczej w Europie - dodaje.

W przyszłym roku, gdy wszystkie polskie stadiony na Euro 2012 będą już gotowe, PZPN chce zorganizować turniej. - W grę wchodzi jego organizacja także w tych miastach, które starały się o Euro, ale go nie dostały, czyli w Krakowie i Chorzowie. To też na pewno będzie mocno obsadzona impreza, ale na szczegóły jeszcze za wcześnie - mówi Placzyński.

O tym, kto będzie rywalem Polaków na otwarcie stadionu w Poznaniu, mają rozmawiać wkrótce trener Franciszek Smuda, prezydent Ryszard Grobelny, szef Wielkopolskiego Związku Piłki Nożnej Stefan Antkowiak i właśnie Placzyński. Wszyscy zjadą na Bułgarską, gdzie w pomieszczeniach pod czwartą trybuną swoją siedzibę otworzy WZPN.

Więcej o piłce nożnej znajdziesz w specjalnym dziale Sport.pl ?