Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

W Zabrzu nadal się wzmacniają

Górnik Zabrze ma już 11 nowych piłkarzy. Ale najważniejsze, że wreszcie jest również licencja na grę w ekstraklasie. Klub będzie nadzorowany przez wyznaczonych inspektorów.


Klub z Zabrza sprowadzi tego lata 11 piłkarzy. Do siedmiu wcześniej zakontraktowanych zawodników dołączył kolejny duet piłkarzy. Koszulkę z numerem 1 otrzymał Adam Stachowiak. 24-letni golkiper ostatnie lata spędził w Odrze Wodzisław, w ekstraklasie rozegrał dotąd 55 meczów. - Braliśmy pod uwagę Adama oraz Wojciecha Skabę i Grzegorza Kasprzika. Skaba nie przebił się do pierwszego składu Legii, Kasprzik jest z kolei po kontuzji. Postawiliśmy więc na Stachowiaka, bo chcemy mieć dwóch równorzędnych bramkarzy - mówi prezes Łukasz Mazur. Stachowiak kontrakt podpisał na trzy lata. Tomasz Wałdoch, dyrektor sportowy Górnika: - Bramka to newralgiczna pozycja. Długo się zastanawiałem, kto mógłby do nas trafić. Padło na Adama, liczę, że w okresie przygotowawczym wywalczy sobie miejsce w pierwszej jedenastce - podkreśla Wałdoch.

Kontrakt podpisał również 18-letni Bartosz Kopacz. Młody stoper to wychowanek szkółki MOSiR Jastrzębie, zimą tego roku przeniósł się do GKS Jastrzębie. Kontrakt sygnował na pięć lat, zagra w koszulce z numerem 18, który dotąd należał do... Pawła Strąka.

W czwartek mają być ogłoszone nazwiska kolejnych dwóch nowych piłkarzy. Będą to prawdopodobnie pomocnik Piotr Gierczak (przed laty gracz Górnika, ostatnio jeden z liderów drugoligowego Ruchu Radzionków) oraz 23-letni napastnik Daniel Sikorski. Ten ostatni zadebiutowałby na polskich boiskach. Jest synem Witolda, byłego piłkarza Legii Warszawa, ma paszporty polski i niemiecki. Sikorski od kilku lat gra w rezerwach Bayernu Monachium, ostatnio pracował m.in. z Gerdem Muellerem i Mehmetem Schollem.

Sikorski najwyraźniej ma dość trzecioligowych boisk w Niemczech, w ostatnim czasie próbował swoich sił w polskich klubach - pojawiał się w Śląsku Wrocław, Legii Warszawa, Polonii Warszawa, Lechii Gdańsk. Podobno zainteresowany był nim słynny Feyenoord. Ostatecznie nikt jednak dla reprezentanta austriackiej młodzieżówki miejsca w składzie nie znalazł. - To ciekawy zawodnik, nie przez przypadek grał w drugiej drużynie Bayernu. Dlaczego nie został we Wrocławiu? U nas nie pasował do systemu gry, ale jest bardzo możliwe, że w Górniku pokaże pełnię umiejętności - mówi Grzegorz Więzik, skaut klubu z Wrocławia. Czy Sikorski zagra w Zabrzu? - Nie potwierdzam, nie zaprzeczam - dyplomatycznie odpowiada prezes Mazur.

W środę swoje prace finalizowała Komisja ds. Licencji PZPN. Jako ostatnie, licencje na grę w ekstraklasie otrzymały kluby obu beniaminków - Górnik i Widzew. "Komisja przyznała licencję Górnikowi Zabrze, obejmując jednocześnie klub nadzorem infrastrukturalnym i finansowym, oraz Widzewowi Łódź, któremu przydzielono nadzór prawny i finansowy" - głosi komunikat PZPN. Przedstawiciel Górnika dostarczył do centrali w stolicy odpowiednie dokumenty z gminy dotyczące budowy nowego stadionu. - Przedstawiłem szereg dokumentów, w tym deklarację ze spółki Stadion, według której 15 lipca zostanie złożony wniosek o pozwolenie na budowę nowego stadionu. Zgodnie z decyzją Komisji Licencyjnej Górnik będzie nadzorowany przez inspektorów, których zadaniem będzie dopilnowywanie tych zobowiązań - mówi Jan Ozga, dyrektor ds. bezpieczeństwa klubu z Zabrza.