Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Górnik to mistrz meczów ostatniej szansy

Dla klubu z Zabrza w ostatnich latach mecze ostatniej szansy to chleb powszedni. Jak dotąd szczęście sprzyja Górnikowi, jedyny spadek w historii przydarzył mu się w 1978 roku.
Ostatnie sezony Górnik spędza raczej na pilnowaniu tyłów, niż atakowaniu eksponowanych pozycji w tabeli ekstraklasy. Na finiszu rozgrywek zabrzanie potrafili jednak poradzić sobie z konkurentami. Nawet w beznadziejnej, zdawałoby się, sytuacji.

W sezonie 1999/2000 Górnik uplasował się tuż nad dwójką spadkowiczów ŁKS-em Łódź i Lechem Poznań. Z obiema tymi drużynami zagrał u siebie na finiszu rozgrywek. Z ŁKS-em wygrał 3:1, a w następnej, przedostatniej kolejce sezonu, rozgromił Lecha 4:0. Wielkie zasługi w utrzymaniu ekstraklasy dla Zabrza poniósł wtedy Adam Kompała, który w obu zwycięskich meczach strzelił 4 gole.

W następnym sezonie Górnik znowu wystawił nerwy kibiców na ciężka próbę. Dopiero w przedostatniej kolejce, dzięki zwycięstwu 2:0 nad równie zagrożonym spadkiem Stomilem Olsztyn, uratował się przed spadkiem. Stomil zagrał w barażach.

W sezonie 2002/03 Górnik nie musiał wprawdzie obawiać się degradacji, ale to właśnie na niego w ostatniej kolejce były zwrócone oczy kibiców. Gdyby Górnik pokonał wtedy na wyjeździe Szczakowianke, uratowałby przed bezpośrednim spadkiem Ruch Chorzów. Mecz w Jaworznie zakończył się jednak remisem 1:1 i niebiescy zostali zdegradowani.

W sezonie 2004/05 Górnik zakończył ligę z 4 punktami przewagi nad Odrą Wodzisław, która musiała walczyć w barażach. Tym razem jednak w Zabrzu nie było nerwowo. Górnicy już wcześniej zgromadzili wystarczająco dużo punktów i nawet sześć porażek z rzędu na koniec sezonu nie oznaczało katastrofy.

Wydawało się, że w sezonie 2005/06 już nic nie uratuje zabrzan. Górnik przegrał trzy ostatnie mecze rozgrywek: z Wisłą Kraków, Legia i ten najważniejszy, w Łęcznej. Podróż do domu była jednak wyjątkowo radosna. Okazało się, że porażka w Łęcznej nie pogrążyła zabrzan, ponieważ ich najgroźniejszy konkurent, Arka Gdynia przegrała sensacyjnie u siebie ze zdegradowaną już Polonią Warszawa! Górnik zajął 14. miejsce, ale z powodu fuzji Amiki Wronki z Lechem w barażu zagrała przedostatnia Arka.

I wreszcie sezon 2006/07. Górnika tym razem uratowało zwycięstwo w przedostatniej kolejce nad Wisłą Płock 2:0. Znowu był w tabeli 14. i znowu nie musiał grac barażu. Tym razem dlatego, że Arka i Łęczna zostały zdegradowane za korupcję.