Forma Górnika idzie w górę

Górnik Zabrze odniósł pierwsze zwycięstwo na zgrupowaniu na Cyprze. Zespół trenera Henryka Kasperczaka pewnie pokonał czeski Slovan Liberec.

Ekipa z Liberca zadziwiła Europę siedem lat temu, gdy w Pucharze UEFA wyeliminowała kolejno Celtę Vigo, Mallorcę, Olympique Lyon i dotarła do ćwierćfinału rozgrywek. Na półmetku obecnego sezonu czeskiej ekstraklasy jest piąta.

W sobotę zabrzanie już do przerwy prowadzili dwiema bramkami - gole zdobyli Damian Gorawski i po rzucie rożnym Przemysław Pitry. Co ciekawe, w 23. min boisko musiał opuścić Piotr Madejski, którego sędzia ukarał w ten sposób za krytykowanie jego orzeczeń. Madejski pojawił się jeszcze na boisku pięć minut przed końcem meczu. W drugiej połowie Czesi zdobyli kontaktowego gola, jednak kwadrans przed końcem z karnego prowadzenie zabrzan podwyższył Robert Szczot.

- Ważne jest zwycięstwo. Cieszy gol strzelony po stałym fragmencie gry. Słyszymy, że w kraju rośnie już gorączka przed Wielkimi Derbami Śląska, ale my koncentrujemy się na obecnych zadaniach. Mamy jeszcze robotę do wykonania na Cyprze - mówi Sebastian Nowak, który bronił we wszystkich dotychczasowych sparingach. - Michal Vaclavik jest już zdrowy, trenuje normalnie. Pewniakiem się nie czuję, chcę jednak walczyć o pozycję numer jeden w bramce Górnika - zapowiada Nowak.

Zabrzanie zagrali bez Grzegorza Bonina i Mariusza Magiery. - Zostałem w hotelu. Mam temperaturę, to pewnie przeziębienie - mówi Bonin. Podobne objawy miał Magiera, a wcześniej cały sztab trenerski. W niedzielnym treningu obaj zawodnicy już uczestniczyli.

W kolejnym sparingu rywalem Górnika będzie Rad Belgrad, dziewiąty obecnie zespół serbskiej ekstraklasy. Mecz odbędzie się w środę.

Górnik Zabrze - Slovan Liberec 3:1 (2:0)

Bramki: 1:0 Gorawski (37.), 2:0 Pitry (43.), 2:1 Papousek (55.), 3:1 Szczot (75., karny)

Górnik: Nowak - Gancarczyk, Banaś, Smirnovs (85. Krotofil), Marciniak - Gorawski (65. Jarka), Strąk, Przybylski (85. Furczyk), Kołodziej (65. Kiżys), Madejski (23. Pitry), Szczot (85. Madejski).