Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Rekordowe straty europejskich klubów. Platini ostrzega

Ponad połowa europejskich klubów w 2009 roku zanotowało stratę, w sumie deficyt we wszystkich 53. europejskich ligach sięgnął 1,2 miliarda euro. - Jeśli kluby nie dostosują się do nowych przepisów, muszą spodziewać się konsekwencji - mówi prezydent UEFA Michel Platini przed wprowadzeniem nowych regulacji finansowych.
Platini skomentował opublikowane przez UEFA wyniki przeglądu finansów 655. europejskich klubów za rok 2009. Według raportu ponad połowa zanotowała stratę. W sumie deficyt w budżetach klubów sięgnął 1,2 miliarda euro, choć kluby zanotowały także rekordowe zyski (aż 11,7 miliarda euro). Aż 64 procent wszystkich wpływów kluby przeznaczały na pensje piłkarzy oraz pozostałych pracowników. Wydatki sięgnęły prawie 13 miliardów euro. - To wszystko potwierdza, że słusznie nawoływaliśmy kluby do większej dyscypliny finansowej - powiedział o raporcie sekretarz generalny UEFA Gianni Infantino.

- Kluby muszą stawić czoła nowym przepisom finansowym. Jeśli do nich się nie dostosują, muszą spodziewać się konsekwencji - zapowiada Platini, który obiecał, że nie wycofa się z reformy przepisów. W myśl regulacji, które mają wejść od nowego sezonu kluby występujące w Lidze Mistrzów nie będą mogły posiadać zbyt dużego deficytu. - Nie będzie polowania na czarownice, ale z pewną stanowczością wprowadzimy "finansowe fai play" - dodał.

Platiniego wsparł Karl-Heinz Rummenigge, prezes Bayernu Monachium oraz szef organizacji zrzeszającej europejskie kluby. Rummenigge zapowiedział, że kluby powinny zmienić swój sposób działania, jeśli chcą uniknąć czarnego scenariusza z wykluczeniem z Ligi Mistrzów włącznie. - Na to nie mogą sobie pozwolić ze względów... finansowych - mówił prezes Bayernu.

Według "finansowego fair play" notoryczni dłużnicy mogą zostać zawieszeni już od sezonu 2014/2015. Przepisy wejdą w życie już w czerwcu tego roku. Kwota dozwolonego deficytu w pierwszych trzech latach została ustalona na poziomie pięciu milionów euro. W kolejnych latach ma być zmniejszana. Ma to uchronić kluby przed wydawaniem większych kwot niż faktycznie posiadają.

Sport.pl na Facebooku! Sprawdź nas ?