Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Leo Messi wygrał Złotą Piłkę. Del Bosque trenerem roku

W poniedziałek wieczorem na gali w Zurychu odbyło się rozdanie nagród FIFA za rok 2012. Złotą Piłkę otrzymał Leo Messi. Trenerem roku został selekcjoner reprezentacji Hiszpanii Vicente del Bosque.
Złota Piłka: Messi

Dla Messiego jest to czwarta Złota Piłka z rzędu. W 2012 r. Argentyńczyk pobił 40-letni rekord Gerda Muellera, zdobywając na przestrzeni roku aż 91 bramek. W głosowaniu na piłkarza roku napastnik Barcelony otrzymał 41,6 proc. głosów. Drugi był Cristiano Ronaldo (23,68 proc.), a trzeci Andres Iniesta (10,91 proc.).

Trener roku: Del Bosque

Trenerem roku ogłoszono Vicente del Bosque, który w 2012 roku sięgnął z reprezentacją Hiszpanii po mistrzostwo Europy. Pozostałymi nominowanymi do tej nagrody byli Jose Mourinho i Pep Guardiola.

Drużyna Roku

FIFA ogłosiła też Drużynę Roku 2012. Znaleźli się w niej: Iker Casillas, Dani Alves, Gerard Pique, Sergio Ramos, Marcelo, Xabi Alonso, Xavi Hernandez, Andres Iniesta, Leo Messi, Radamel Falcao i Cristiano Ronaldo.

Gol Roku: Stoch

Nagrodę Puskasa za najładniejszego gola otrzymał Miroslav Stoch z Fenerbahce (bramkę można obejrzeć tutaj).

Nagrody dla piłkarki i trenerki roku

FIFA przyznała też nagrody za osiągnięcia w piłce nożnej kobiet. Piłkarką roku została Abby Wambach, zawodniczka reprezentacji USA, a trenerką roku prowadząca USA Pia Sundhage, która podczas odbioru nagrody... zaśpiewała piosenkę dla swoich zawodniczek.