Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Skandal we Francji. Dyrektor techniczny zawieszony za rasizm

Francois Blaquart został zawieszony przez minister Sportu Chantal Juanno za rasistowskie praktyki stosowane przy wybieraniu piłkarzy do młodzieżowych reprezentacji kraju.
O sprawie napisał portal śledczy Mediapart powołując się na zagraniczne źródła zbliżone do jednego z członków francuskiej federacji. W artykule napisano, że członkowie federacji, w tym trener Laurent Blanc, potajemnie zgodzili się na wprowadzenie kwot dla piłkarzy pochodzących z krajów arabskich i Afryki w narodowych programach szkolenia. Limit miałby wynosić 30 procent w kadrach powyżej 12-13 lat.

- Minister sportu Chantal Jouanno w porozumieniu z prezydentem Francuskiej Federacji Piłkarskiej zdecydowała zawiesić dyrektora technicznego Francoisa Blaquarta na czas dochodzenia wyjaśniającego, prowadzonego przez FFP oraz Generalnego Inspektora do spraw sportu młodzieżowego - poinformowało Ministerstwo Sportu w oficjalnym oświadczeniu.

Wcześniej minister sportu zażądała wyjaśnień od szefa piłkarskiej federacji. Zapewniła przy tym, że równouprawnienie w sporcie zostanie utrzymane. - W sporcie nie ma miejsca na dyskryminacje, czy to na trybunach czy w piłkarskich akademiach - powiedziała.

Prezydent federacji Fernand Duchaussoy w rozmowie z radiem RMC przekonywał, że był "zaskoczony" doniesieniami Mediapart, a Blaquart nie odbierał telefonu. - Sami go spytajcie. W zeszłym tygodniu było spotkanie zarządu, ale ta kwestia nie była poruszana - -mówił Duchaussoy.

Jak twierdzi serwis Mediapart regulacje miały już zostać rozesłane do klubów i akademii piłkarskich w całym kraju.

Blanc odkąd objął kadrę po Raymondzie Domenechu wielokrotnie podnosił problem piłkarzy z podwójnymi obywatelstwami, którzy korzystają z francuskich szkółek piłkarskich, a potem grają dla innego kraju.

Były prezydent Olympique Marsylia Pape Diouf, który jest ciemnoskróry, uważa, że francuska piłka pełna jest rasizmu. - Nie wiem, czy te doniesienia są prawdziwe, ale nie jestem nimi zaskoczony. Francuska piłka jest lustrzanym odbiciem francuskiego społeczeństwa, jest rasistowska.