2
0
2
Fiorentina
Bramki: Babacar (90+4.) Kartki: Roncaglia, Bernardeschi - żółta. Skład: Tataruşanu, Roncaglia, Gonzalo Rodríguez (81. Babacar), Astori, Błaszczykowski (61. Rossi), Badelj (61. Fernandez), Vecino, Bernardeschi, Ilicić, Valero, N. Kalinić.
Roma
Bramki: Salah (7.), Gervinho (35.) Kartki: Salah - czerwona (za dwie żółte); Florenzi, Dzeko, De Rossi, Szczęsny - żółta. Skład: Szczęsny, Florenzi, Manolas, Rudiger, Digne, Pjanić (78. Torosidis), De Rossi (37. Vainqueur), Nainggolan, Salah, Dzeko, Gervinho (89. Gyomber).
AS Roma została nowym liderem Serie A. Zespół Wojciecha Szczęsnego pokonał na wyjeździe pierwszą do tej pory Fiorentinę 3:1. Szczęsny grał cały mecz, a Jakub Błaszczykowski przez 60 minut.
Już przed meczem Mohameda Salaha powitała symfonia gwizdów kibiców Fiorentiny. Dlaczego? Egipcjanin grał we Florencji w drugiej części poprzedniego sezonu. Miał tam spędzić kolejny rok na wypożyczeniu z Chelsea. Odmówił i trafił do Romy, ale Fiorentina uważa, że złamał umowę. Miał za późno przekazać informację o tym, że nie chce grać we Florencji, więc Fiorentina traktowała go jako swojego piłkarza. "Viola" pozwała go za złamanie umowy, ale wyrok ma zostać wydany dopiero za kilka tygodni.

I to właśnie ten Salah, najbardziej znienawidzony piłkarz we Florencji, strzelił gola już w siódmej minucie. Nainggolan odebrał piłkę przed polem karnym, podał do Pjanicia, który odegrał do Salaha, a ten pięknie uderzył lewą nogą ze skraju pola karnego w długi róg. Co ciekawe, nie cieszył się szczególnie z tego gola. Szybko strzelony gol pozwolił Romie na cofnięcie się i liczenie na kontry. Wykorzystała jedną z nich w 34. minucie. Po rzucie rożnym Fiorentiny Florenzi wybił piłkę do przodu, na środku boiska przejął ją Gervinho, który przebiegł pół boiska i pokonał w sytuacji sam na sam Tatarusanu.

Fiorentina prowadziła grę zarówno przed bramkami, jak i po nich. W 12. minucie doszło do kontrowersyjnej sytuacji; wydaje się, że Wojciech Szczęsny złapał piłkę rękoma poza polem karnym, ale sędzia uznał, że nie doszło do złamania przepisów.

Cztery minuty później niepotrzebnie wychodził z bramki, przez co o mały włos nie został przelobowany przez Nikolę Kalinicia. Ale po słabym początku grał już dużo, dużo lepiej. Przed przerwą uratował Romę, broniąc w świetny sposób uderzenie Matiasa Vecino zmierzające pod poprzeczkę. W drugiej połowie w dobrym stylu obronił strzał Federico Bernardeschiego. Na kilka minut przed końcem Kalinić swoim atakiem rozciął mu skórę, przez co Polak miał obandażowaną rękę.

Polak został pokonany dopiero w 94. minucie, w ostatniej akcji meczu. Borja Valero prostopadle podał do Khoumy Babacara, który strzelił gola po uderzeniu z pierwszej piłki. Wcześniej nad napastnikami Fiorentiny wisiała jakaś klątwa, marnowali kolejne sytuacje. "Viola" miała prawie 70 procent posiadania piłki, ale nie przełożyło się to w żaden sposób na bramki. Zbyt wiele okazji zostało zmarnowanych, a obrona Romy - a zwłaszcza Kostas Manolas - grała zbyt dobrze. Rzymianie kończyli w dziesiątkę po tym, jak czerwoną kartkę dostał w 87. minucie Salah. Po stracie piłki złapał rywala od tyłu i protestował przeciwko decyzji sędziego, przez co od razu dostał dwie żółte kartki. Co ciekawe, Roma miała zaledwie trzy strzały celne! Poza golami celnie uderzał również Pjanić, ale Bernardeschi wybił piłkę z linii bramkowej.

Jakub Błaszczykowski grał godzinę. Był to przeciętny, jeśli nie słaby występ Polaka. Niczego nie zawalił, ale niewiele dawał w ofensywie, trudno zapamiętać go z jakiejś akcji, przegrywał większość pojedynków z Lucasem Digne.

Roma została liderem, ma 20 punktów na 27 możliwych. Fiorentina jest druga z 18 punktami - tyle samo ma trzeci Inter oraz czwarte Lazio. "Viola" może spaść jednak na trzecią pozycję, jeśli Napoli wygra w wieczornym meczu z Chievo (Neapolitańczycy również będą mieć 18 pkt).