Kartki:Cannavaro, Pandew, Vargas - żółta
Skład:De Sanctis - Gamberini (77. Aronica), Cannavaro, Campagnaro - Maggio, Inler, Behrami, Zuniga - Hamsik (83. Vargas) - Cavani, Pandew (69. Insigne)
Lazio
Kartki:Cavanda, Konko, Hernanes, Ciani - żółta
Skład:Marchetti - Konko, Ciani, Dias, Cavanda (57. Floccari) - Candreva - Ledesma (77. Cana), Hernanes, Mauri (58. Ederson), Lulić - Klose
Gestem fair play popisał się we wtorkowym meczu Napoli z Lazio napastnik gości Miroslav Klose. Reprezentant Niemiec przyznał się sędziemu, że zdobył bramkę ręką. Czy takie gesty należy nagradzać czy też powinny być normalnością?
W czwartej minucie meczu Napoli - Lazio po rzucie rożnym padł gol dla gości. Sędzia natychmiast bramkę uznał i pobiegł w stronę środka boiska. Rozpoczęły się protesty gospodarzy. Po chwili sam Klose podniósł do góry rękę i zaczął iść w stronę sędziego. Mimo tego, że koledzy z drużyny próbowali go powstrzymać, ten przyznał się, że piłka do siatki trafiła po jego strzale ręką. Sędzia decyzję zmienił i gola nie uznał. Piłkarze Napoli podziękowali Niemcowi za ten gest fair play.

Warto jeszcze dodać, że Klose bramki ręką nie strzelił celowo. Po prostu w walce w polu karnym niefortunnie się ona od niej odbiła.

Spotkanie zakończyło się zwycięstwem Napoli 3:0. Wszystkie bramki zdobył Edinson Cavani, który jeszcze na dodatek nie wykorzystał rzutu karnego w 76. minucie. Drużyna z Neapolu po tym zwycięstwie dogoniła Juventus i zajmuje pierwsze miejsce. Lazio jest piąte.

"Gest Klosego zasługuje na nagrodę"

W przerwie meczu obrońca Napoli Paolo Cannavaro powiedział, że zachowanie Klosego zasługuje na nagrodę. Co o zachowaniu swojego piłkarz sądzi trener Lazio Vladimir Petković? - To było właściwe zachowanie, ale po nim zeszło z nas powietrze.

Zachwycony z zachowania kolegi nie wydaje się być Cristian Ledesma, który mimo przyznania się Klosego nie jest pewny czy bramka nie była prawidłowa: - Pierwsza połowa zaczęła się dla nas dobrze, gola zdobył Klose, ale został on nieuznany. Nie wiemy czy w tej sytuacji była ręka.

Wagę gestu Klosego minimalizuje trener Napoli Walter Mazzari: - Myślę, że dobrze by było w końcu wprowadzić powtórki wideo do futbolu. Być może byłoby to bronią odstraszającą dla takich zachowań jak ten strzał ręką Klosego. Co prawda zrobił dobrze, że się przyznał, ale takie są przepisy, że gola ręką zdobyć nie można i nie powinno to być niczym nadzwyczajnym.

Kibice we Włoszech Klosego chwalą. W sondażu na stronie internetowej La Gazzetta dello Sport aż 87 proc. osób odpowiedziało na pytanie czy Klose zrobił dobrze, że było to właściwe i sportowe zachowanie. 13 proc. odpowiedziało, że Klose uczynił tak dopiero na skutek protestów piłkarzy Napoli.

Piłka nożna nieuczciwym sportem?

W piłce nożnej zachowanie podobne do tego Klosego należą do rzadkości. W historii futbolu wiele razy zdarzyło się tak, że została uznana bramka zdobyta ręką. Wszyscy znają tę najsłynniejszą "rękę Boga" Diego Maradony z ćwierćfinałowego meczu mistrzostw świata Argentyna - Anglia w 1986 roku. W 2007 roku w meczu ligi hiszpańskiej gola ręką w meczu z Espanyolem strzelił gwiazdor Barcelony Lionel Messi. Również w polskim futbolu mieliśmy taki przypadek. W 1993 roku w meczu z reprezentacji z San Marino jedyną bramkę meczu zdobył po strzale ręką Jan Furtok.

Plagą futbolu są też bardzo liczne "symulki" piłkarzy, którzy starają się wymuszać faule i kary dla zawodników drużyny przeciwnej. Było tak chociażby w ostatniej kolejce Ekstraklasy. W 90. minucie meczu Piast Gliwice - Jagiellonia Białystok czerwoną kartkę za rzekome uderzenie Alvaro Jurado zobaczył Ebi Smolarek. Piłkarz Piasta teatralnie złapał się za twarz. Można to zobaczyć na wideo Ekstraklasa.tv. W 2. kolejce "efektowną" symulką w meczu Polonia Warszawa - Lech Poznań popisał się Łukasz Teodorczyk. Można to zobaczyć tutaj.

Czy powinny zostać zmienione przepisy? Wprowadzone powtórki wideo, aby wyplenić z piłki nożnej nieuczciwe zachowania? Dyskutuj w komentarzach i zagłosuj w sondażu.