Sport.pl
  
Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Primera Division. Niebo i piekło Neymara

Podium w plebiscycie Złota Piłka, status megagwiazdy, następcy Leo Messiego. Brazylijczyk przeżywa wielki wzlot na boisku i koszmar poza nim.
Tuż przed 24. urodzinami piłkarza Barcelony największy dziennik w Hiszpanii "El Pais" zastanawiał się, czy Neymar może skończyć w więzieniu. Pytanie szokujące, może obliczone na wzbudzenie sensacji, ale nieoderwane od rzeczywistości. Prawna sytuacja gwiazdy jest nieprawdopodobnie trudna. W Brazylii i Hiszpanii toczą się przeciw niemu trzy postępowania. Neymarowi i zarządzającemu jego pieniędzmi ojcu zarzuca się przestępstwa skarbowe, fałszowanie dokumentów, korupcję, tworzenie fikcyjnych firm w rajach podatkowych, by uniknąć płacenia podatków od praw do wizerunku.

Przed tygodniem, tuż przed meczem z Valencią w półfinale Pucharu Króla, Neymar składał zeznania w madryckim sądzie najwyższym. Szefowie firmy DIS, która posiadała 40 proc. praw do piłkarza, domagają się odszkodowania, bo uważają, że prezesi Barcelony, Neymar i jego ojciec zaniżyli kwotę transferu z Santosu w 2013 r., by oszukać ich na dziesiątki milionów. DIS dostała 40 proc. od 17 mln euro, a w rzeczywistości wartość transferu wyniosła ok. 90 mln.

Brazylijski urząd skarbowy twierdzi z kolei, że Neymarowie od 2006 r. oszukiwali na podatkach od praw do wizerunku. Według "O'Globo" podobne przestępstwa popełniło 229 brazylijskich sportowców. Łączna kwota oszustwa to 98,5 mln dol., z czego Neymarowie winni są ponoć aż 48,4 mln. Tyle zablokowano na kontach ojca piłkarza. Za te przestępstwa w Brazylii grozi pięć lat więzienia, za czyny zarzucane Neymarom w Hiszpanii - trzy.

Neymar nie wiedział?

Linia obrony jest prosta. Nikt nie wątpi, że piłkarz nie musiał dokonywać fałszerstw, mógł nawet o nich nie wiedzieć. Odpowiada za nie jego ojciec. "To on był głównym twórcą i wykonawcą serii oszustw fiskalnych" - uważa US w Brazylii. - Błędy biorę na siebie - mówi ojciec Neymara. - Może się pomyliliśmy, ale oskarżenia o fałszerstwa to gruba przesada.

Sprawa jest bliźniacza wobec procesu, który w maju czeka Leo Messiego. Hiszpański US oskarża ojca piłkarza o stworzenie fikcyjnych firm w Urugwaju i Belize, by uniknąć płacenia podatków od praw do wizerunku. Tu fiskus też uważa, że Leo mógł o tym nie wiedzieć, a wszystkim zajmował się ojciec Jorge. Ale sędzia z katalońskiej Gavy zażądał 22 miesięcy więzienia dla Leo i 18 lat dla ojca.

Messi i Neymar? Trudne sprawy

Niedawno do identycznego przestępstwa przyznał się argentyński pomocnik Barcelony Javier Mascherano, tyle że on oszukał fiskusa na 1,6 mln dol. Zapłacił tę kwotę plus 200 tys. euro kary, a jeszcze dostał rok więzienia. Poprosił, by mu go zamieniono na inną karę. Patrząc na kwoty dotyczące Messiego i Neymara, ich sprawy będą trudniejsze.

Przed meczem z Valencią zapytano trenera Luisa Enrique, czy skandale skarbowe i sądowe nie rozpraszają Brazylijczyka. - W 0,000001 procentu - odpowiedział. - To już trwa tak długo, że zdążyliśmy się przyzwyczaić. Czekamy, aż sprawy znajdą rozwiązanie. I robimy, co do nas należy. Neymar jest we wspaniałej formie.

Rzeczywiście, z Valencią Brazylijczyk grał jakby głowę miał wolną od zmartwień. Choć przestrzelił karnego, był jednym z najlepszych na boisku.

Nikt nie wyobraża sobie gwiazd odbywających kary więzienia. Neymar zdobył już 18 trofeów, wbił ponad 250 goli, wygrał Ligę Mistrzów, klubowy mundial z Barceloną i Puchar Konfederacji z Brazylią. Jest wielką nadzieją "Canarinhos" na igrzyskach w Rio, bo złoto olimpijskie to ostatnie trofeum brakujące tamtejszej piłce. Przy okazji urodzin Neymara media obiegły porównania do Messiego, gdy pięciokrotny laureat Złotej Piłki był w tym samym wieku. Brazylijczyk zagrał więcej meczów, zdobył więcej bramek, zarówno w klubie, jak i reprezentacji. To on zastąpi Argentyńczyka w roli numeru 1 światowej piłki.

Przyszłość maluje się w barwach świetlistych, ale zarazem jest niepewna. Podczas madryckiego przesłuchania ojca piłkarza do prasy wyciekła wypowiedź, że syn nie przedłuży umowy z Barceloną. Neymarowie kojarzą Hiszpanię z kłopotami i będą chcieli ją opuścić? Manchester Utd oferuje ponoć prawie 200 mln za transfer i 35 mln rocznej pensji.

Warto przeczytać: "Neymar o sobie. Rozmowa ojca z synem" >>

Przez 10 lat była wziętą modelką. Teraz chce sędziować mecze w Premier League! [ZDJĘCIA]
Więcej o:
Komentarze (70)
Primera Division. Niebo i piekło Neymara
Zaloguj się
 • t0tylk0ja

  Oceniono 12 razy 8

  Zarabiają kupę kasy, zapłaciliby podatki bez kombinowania, a i tak mieliby kupę pieniędzy niedostępnych dla zwykłego śmiertelnika, a oni i tak kombinują. Nie rozumiem tej pazerności.
  Wiem, że pewnie tez tak bywa, że zgłaszają się super doradcy finansowi, którzy proponują optymalizację podatków i pokusę zaoszczędzenia milionów. Jak to wychodzi to widać...

 • maly_obibok

  Oceniono 7 razy 5

  A co jest szokującego w tym, że oszust miałby iść do pudła ?
  Szokujące jest raczej to, że on tam na pewno nie trafi.

 • szycham88

  Oceniono 6 razy 4

  Jak można tak szkalować wielkiego chrześcijanina i ucznia Chrystusa jakim jest Neymar! On te zdefraudowane pieniądze chciał dać pewnie na jakiś kościół albo biedne dzieci. Lewaki tego nie rozumieją i dlatego go ścigają!

 • strach_sie_bac

  Oceniono 9 razy 3

  Ludzie to jednak mają nasrane w łbach, posiadają pieniądze jakie nie wydadzą za życia, ani ich potomkowie, ale i tak będą oszukiwać, żeby mieć więcej.

 • a.igielski

  Oceniono 7 razy 3

  jezus mu pomoże ha, ha ,ha

 • badziewiak66

  Oceniono 2 razy 2

  Bawią mnie te komentarze w stylu "miał prawo nie płacić podatków , bo pazerne jest państwo". Otóż to nie państwo jest pazerne tyko pazerni są bankierzy. Bankierzy pożyczają państwu pieniądze na procent i to oni są powodem podatków, gdyż właśnie z tych podatków spłacane są zobowiązania wobec bankierów. Płacimy podatki nie po to żeby zaspokajać potrzeby wspólnoty , tylko po to żeby wzbogacić bankierów. Gdyby państwo emitowało pieniądze nie byłoby problemu, gdyż wtedy nie płaciłoby kosmicznych odsetek bankierom. Podatki byłyby niższe , i ludzie nie musieliby dzielić się z bankierami tak znaczną częścią swoich przychodów. W związku z tym że społeczeństwa nie chcą nic z tym fantem zrobić, a to dlatego że są kompletnie nieświadome jak ten system działa, Neymar ma obowiązek płacić podatki, tak jak reszta watahy. Przypomnę tylko słowa Napoleona Bonaparte wypowiedziane w 1815 roku :
  Gdy dany rząd jest zależny od pieniądza bankierów , to właśnie bankierzy , a nie przywódcy rządu kontrolują przebieg wydarzeń. Ręka która daje pieniądz , zawsze jest ważniejsza od reki która je bierze.
  I jeszcze jeden cytat. tym razem Prezydenta Thomasa Jeffersona : Jeśli naród amerykański pozwoli prywatnemu bankowi centralnemu na kontrolę nad emisją państwowego pieniądza , to bank ten, stosując inflację , będzie zabierał ludziom ich majątek aż do momentu kiedy pewnego ranka ich dzieci zbudzą się , a ich dom rodzinny i odziedziczona po przodkach ziemia będą na zawsze stracone.

 • pilot.tv

  Oceniono 4 razy 2

  A dlaczego oszust, który poza kopaniem pilki nie umiejacy nic, nawet czytac i pisac nie mialby isc do pudła za popelnione przestepstwa?. N?

 • kawa79

  Oceniono 4 razy 2

  100% Jesus!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX