Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Malaga i kilka innych klubów z zakazem gry w pucharach

Hiszpańska Malaga została ukarana przez UEFA rocznym zakazem gry w europejskich pucharach. To wynik kontroli finansowej, jaką federacja przeprowadziła w europejskich klubach. Wśród "zagrożonych" był Lech Poznań, który jednak kary uniknął.
Na czarnej liście UEFA znalazło się szesnaście klubów, które mają zaległości finansowe wobec innych drużyn, własnych pracowników lub instytucji podatkowych. W piątek, podczas posiedzenia w Nyonie federacja wzięła pod lupę dziewięć z nich.

Najdotkliwiej ukarano Malagę, która dostała roczny zakaz uczestnictwa w pucharach w ciągu najbliższych czterech sezonów. Oznacza to, że w tym sezonie może grać na arenie międzynarodowej, ale w kolejnym, nawet w przypadku awansu, już nie. Jeśli do marca klub nie wykaże, że uregulował wszystkie zaległości finansowe wobec swoich wierzycieli, może zostać wykluczona jeszcze w kolejnym sezonie. Dodatkowo Malaga będzie musiała zapłacić grzywnę w wysokości 300 tysięcy euro.

Zakaz gry w pucharach mogą natomiast otrzymać Hajduk Split, Osijek, Rapid Bukareszt, Dynamo Bukareszt oraz Partizan Belgrad. Wszystkie te kluby również muszą uregulować sprawy finansowe. Z kolei Vojvodina Nowy Sad i Arsenał Kijów będą musiały zapłacić grzywnę.

Szejk rezygnuje, Malaga zachwyca

Dwa lata temu Malagę przejął szejk Abdullah al-Thani. Wraz jego przyjściem nastąpiło natychmiastowe przewietrzenie składu. Zimą 2011 roku z klubu odeszło 19 zawodników. W ich miejsce błyskawicznie sprowadzono 20. nowych, za których al-Thani zapłacił krocie, przebijając wówczas wydatki gigantów - Barcelony i Realu.

Okres transferowej rozpusty zakończył się w tym roku. Latem Malaga jako jedyny klub Primera Division nie sprowadziła żadnego zawodnika. W hiszpańskich mediach pojawiły się pierwsze pogłoski o tym, że Katarczyk chce sprzedać klub. Wiceprezydent Moayad Shatat informację tę zdementował, ale później stało się faktem, że al-Thani przestał wykładać pieniądze na zespół i zależy mu już tylko na sprzedaży piłkarzy.

Paradoksalnie, wraz z kiepską kondycją finansową Malaga zaczęła odnosić sukcesy sportowe. W tegorocznej edycji Ligi Mistrzów zespół prowadzony przez Manuela Pellegriniego spisuje się znakomicie. Hiszpanie wygrali swoją grupę wyprzedzając w tabeli Milan. W 1/8 finału zagrają z FC Porto. Dobrze wiedzie im się również w Primera Division, w której na półmetku rozgrywek zajmują wysokie czwarte miejsce.

Lech uniknął kary

Na czarnej liście UEFA znalazł się Lech Poznań. Polski klub przedstawił oświadczenie, według którego miał zalegać tylko z płatnością podatku VAT. UEFA uznała te wyjaśnienia za wystarczające i nie zamierza go karać. Wcześniej na liście federacji znalazł się też Ruch Chorzów. Wicemistrzowie Polski również uniknęli konsekwencji.

"Finansowe fair play" Platiniego

Monitoring przeprowadzany przez Panel Kontroli Finansowej Klubów to jeden z planów prezydenta UEFA Michela Platiniego, który jest realizowany od tego sezonu pod nazwą "finansowe fair play". Federacja chce w ten sposób ograniczyć wydatki najbogatszych klubów, które na transfery nie będą mogły wydawać więcej niż wynoszą ich realne przychody. - Nie chcę szkodzić klubom. Wprost przeciwnie: takie rozwiązanie ma poprawić ich sytuację na rynku - podkreślał we wrześniu Platini.

Więcej o: