Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

"Kicker" zrobił bilans Lewandowskiego w Bayernie: Nie pokazał pełni potencjału

Okładka i trzy strony o Robercie Lewandowskim - magazyn "Kicker" robi bilans pierwszych pięciu miesięcy Polaka w Bayernie Monachium. "Czekają na klasę światową" - czytamy na okładce. A eksperci wypowiadają się o Lewandowskim w superlatywach. - To najbardziej kompletny piłkarz obok Messiego i Ronaldo - uważa Lotthar Mathaeus.
"Robert Lewandowski uważany jest za jednego z najlepszych napastników świata. Ale w Bayernie jeszcze nie pokazał swojego potencjału. Są ku temu powody" - piszą dziennikarze "Kickera" Karlheinz Wild i Mounir Zitouni. "Nadszedł czas na pierwszy bilans Lewandowskiego w Bayernie" - dodaje Joerg Jakob, redaktor naczelny "Kickera".

Bilans statystyczny: 15 meczów Bundeslidze i siedem goli, dwie bramki w sześciu spotkaniach Ligi Mistrzów oraz dwa mecze i gol w Pucharze Niemiec.

Guardiola chwali, Kicker gani

Z postawy Lewandowskiego na razie zadowolony jest trener Pep Guardiola. - W każdym meczu Robert ma trzy szanse na strzelenie bramki i to jest dla mnie najważniejsze. Jak do tej pory spisuje się super - powiedział Guardiola, a dziennikarze "Kickera" się zdziwili: "Super? To przesada. Brakuje mu prostoty w grze, czasem się poplącze, a czasem zbyt wiele gra piętką pod publiczkę".

Dodatkowo magazyn przywołuje średnią notę, jaką piłkarz otrzymuje za grę w Bundeslidze - 3,19. "Ocena mówi jedno: Lewandowski wykonał skok do Bayernu, ale jeszcze nie pokazał pełni swojego potencjału. Ale podobnie było z innymi napastnikami w przeszłości" - przypomina "Kicker".

"Kicker" wyjaśnia dlaczego Lewandowski nie błyszczy tak jak w Borussii: "Dużo posiadania piłki, gra prawie wyłącznie na połowie rywala, gdzie jest trzech do sześciu jego kolegów. Lewandowski piłkę dostaje najczęściej, będąc plecami do bramki, musi uważać na armadę obrońców, brakuje podań na szpicę, ale miejsca też jest niewiele. Przez to nie jest łatwo" - czytamy w magazynie. - Trzeba się przystosować, u nas gra się nieco inaczej niż w Dortmundzie - dodaje Thomas Mueller, kolega z Bayernu.

Do gry w Bayernie Polak musi się przestawić. - To, co przeżywa, jest normalnym procesem. W Dortmundzie grał wiele lat, a teraz trafił do nowej drużyny, w której wiele rzeczy funkcjonuje inaczej - tłumaczy Giovanne Elber, były napastnik Bayernu.

"To najbardziej kompletny piłkarz obok Messiego i Ronaldo"

"Kicker" przepytał sześcioro ekspertów i wszyscy wypowiadają się o Polaku w samych superlatywach, a o początkowych trudnościach z aklimatyzacją zgodnie mówią, że są przejściowe.

- Lewandowski jeszcze nie gra tak jak w Borussii, ale to najbardziej kompletny piłkarz ofensywny obok Lionela Messiego i Cristiano Ronaldo. On ma wszystko, czego potrzeba do gry na tej pozycji - uważa Lotthar Mathaeus, cytowany przez magazyn.

- Na tej pozycji Lewandowski jest najbardziej kompletny. To wielki piłkarz, ale jeszcze nie osiągnął pełni swoich możliwości - uważa Guenter Netzer, mistrz świata z 1974 roku.

- Lewandowski to piłkarz światowej klasy, nawet jeśli do tej pory niewiele z tego było do zobaczenia. To wszystko przyjdzie, on potrzebuje czasu - stwierdził Elber.

- Nawet nie ma co za dużo tłumaczyć - wiadomo, jak dobry jest w przytrzymaniu piłki, jak mocny w pojedynkach, a nawet w grze głową... A co istotne, poradził sobie ze specyficzną presją, jaka panuje w Bayernie - uważa Thomas Mueller, kolega z drużyny.

- Każdy potrzebuje nieco czasu, by się do Bayernu przyzwyczaić. To klasowy napastnik, jestem jego fanem. Strzela gole, ale potrafi też współpracować. To jeden z najlepszych napastników świata - stwierdził Arjen Robben, ofensywny pomocnik Bayernu.

- Jego statystyki nie są jeszcze zadowalające, ale i on sam ma w stosunku do siebie o wiele wyższe wymagania. To się wszystko poprawi, to jest tylko kwestia czasu - powiedział Dieter Hoenes, były napastnik Bayernu.

Czy umiesz rozpoznać piłkarzy ekstraklasy? Sprawdź się! [QUIZ]