Sport.pl
  
Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Prezydent Niemieckiej Ligi Piłkarskiej: UEFA może odejść z FIFA

Prezydent Niemieckiej Ligi Piłkarskiej (DFL) Dr. Reinhard Rauball stwierdził, że jeśli FIFA nie opublikuje raportu ws. wyboru gospodarzy mistrzostw świata w 2018 oraz 2022 roku w całości, UEFA może opuścić światową federację.
W czwartek opublikowano 42-stronicowe streszczenie raportu Michaela Garcii, byłego adwokata z Nowego Jorku. W FIFA dostał stanowisko śledczego ds. korupcji i badał, czy przy wyborze Rosji (dostała mundial w 2018 roku) oraz Kataru (2022) nie doszło do nieprawidłowości.

Ale FIFA zdecydowała się wyciągnąć własne wnioski z jego raportu odbiegające od prawdy. Garcia oskarżył FIFA o selektywny dobór materiału oraz faktów i wypaczenie sensu jego pracy.

W związku z tym coraz głośniej zaczęto mówić o publikacji całego raportu, by naprostować sytuację. Chciałby tego chociażby Reinhard Rauball, prezes Borussii Dortmund i prezydent Niemieckiej Ligi Piłkarskiej. - Ta sytuacja wstrząsnęła fundamentami FIFA w sposób, jakiego wcześniej nie widziałem - stwierdził w rozmowie z "Kickerem" i żąda upublicznienia całego raportu. - Tylko tak FIFA może odzyskać część zupełnie utraconej wiarygodności.

Co jeśli FIFA zignoruje te prośby? - Jeśli do tego nie dojdzie i kryzys nie zostanie zażegnany w odpowiedni sposób, trzeba będzie zadać sobie pytanie: czy związek z FIFA jest dobry? - powiedział Rauball. Poproszony o rozwinięcie tematu stwierdził, że jedna z opcji, które trzeba by poważnie rozważyć, to odejście UEFA z FIFA.

Chciał być kucharzem, wygrał najbardziej prestiżowy turniej pokerowy na świecie [ZDJĘCIA]


Więcej o:
Komentarze (23)
Prezydent Niemieckiej Ligi Piłkarskiej: UEFA może odejść z FIFA
Zaloguj się
 • dabljuzi

  Oceniono 116 razy 112

  Wyjscie UEFA z FIFA byloby OK. Wtedy ME moglby byc co dwa lata, a reszta swiata by sobie kopala gdzies indziej

 • kriskris22

  Oceniono 106 razy 102

  Zgadzam sie w 200%. Do tego z FIFA powinny jeszcze odejsc federacje amerykanskie i sprawa zalatwiona. Afryka i Azja nie ma sie co przejmowac, Australia tez dolaczy do Europy - zawsze blizej im do anglosasow i Europejczykow. Z checia zobacze Platiniego&Co pokazujacego wala DonBlater'owi.

 • marek-wait

  Oceniono 95 razy 89

  Potrzebne drobne zmiany. Argentyna, Brazylia i Urugwaj przystąpią do UEFA, a Rosja do federacji Azji i Oceanii:)

 • boul81

  Oceniono 61 razy 53

  no i bardzo dobrze- Europa generuje zyski, a gołodupcy z Afryki rządzą w zamian za głosy w wyborach.

 • vichama

  Oceniono 49 razy 47

  Nie ma to jak złodziej krzyczy "łapać złodzieja"...

  Po aneksji Krymu UEFA zagroziła wykluczeniem Rosji z wszelkich rozgrywek, gdy przyłączy krymskie kluby do rosyjskiej ligi. Rosja oczywiście groźby UEFA miała z tyłu poniżej pleców, ale do UEFA poszedł jasny sygnał, że może się pożegnać z pieniędzmi od Gazpromu (sponsora Ligi Mistrzów).

  No i UEFA cudownie oślepła i ogłuchła na fakt, że 3 krymskie kluby grają w lidze rosyjskiej, a nawet brały udział w rozgrywkach Pucharu Rosji. UEFA za pieniądze łamie własny statut i robi z gęby cholewę.

  FIFA i UEFA to jedna mafia. Głowę daję, że tu nie chodzi o prawdę, ale o podział zysków z tego przekrętu - po prostu UEFA dostała za mało lub wręcz nic.

 • sir_fred

  Oceniono 53 razy 35

  Gdyby UEFA była jakoś lepsza od FIFA, miałoby to sens. Ale raczej nie jest...

 • aa1000

  Oceniono 27 razy 25

  Podobnie należy potrząsnąć FIVB [tych od siatkówki].

 • valverde20

  Oceniono 19 razy 19

  Tylko, żeby jeszcze osoby decyzyjne w UEFA miały jaja, taki jakiś tam dyrektor ligi może sobie mówić. To kraje europejskie cały czas ciągna ten majdan. UEFA mogłaby spokojnie wystąpić z FIFA i nie zaszkodzi to jej. Platini w przeciwieństwie do Blattera nie musi robić wałków, bo dostaje ogromna kasę na czysto w białych rękawiczkach: ma dwie-trzy topowe na świecie imprezy (Liga Mistrzów, Mistrzostwa Europy, Liga Europy bądź co bądź ale i tak lepiej sie sprzedaje niz rozgrywki azjatyckie czy nawet południowoamerykańskie), ściąga ogromna kase z najlepszych lig, czyli europejskich. W UEFA wałki nie sa potrzebne. A FIFA bez Europy straci kasę, na nic zda się nawet pozostanie CONEMBOLu. Pieniądze w futbolu to cały czas tylko i wyłącznie Stary Kontynent. Nawet szejkowie pompują petrodolary nie w swój futbol tylko w europejski.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX