Premier League. Przewodnik po właścicielach zespołów

Liverpool i Blackburn są klubami, które mogą zmienić właścicieli jeszcze przed rozpoczęciem nowego sezonu angielskiej ekstraklasy. Zainteresowani są kupcy z Chin, Indii czy Syrii. Premier League zainauguruje w niedzielę tradycyjnym mecz o Tarczę Wspólnoty, w którym zmierzą się Chelsea i Manchester United

Chelsea - Roman Abramowicz

Rosyjski miliarder, 50. najbogatszy człowiek świata. Klub ze Stamford Bridge przejął w 2003 r. i dzięki wydaniu ogromnej sumy pieniędzy przemienił "The Blues" w trzykrotnego mistrza Anglii.

Manchester United - Rodzina Glazerów

Znienawidzeni Amerykanie przybyli na Old Trafford w 2005 r. Po przejęciu "Czerwone Diabły" wpadły w długi szacowane na ponad 800 mln funtów, co wywołało ogromne protesty kibiców i ich chęć pozbycia się Glazerów.

Arsenal

Największym udziałowcem jest amerykański potentat branży sportowej Stan Kroenke, ale Uzbek Uliszer Usmanow także posiada dużą liczbę akcji. W zarządzie jest jeszcze kilku mniejszych udziałowców.

Tottenham - Joe Lewis

Angielski biznesmen, oficjalnie rezydent Wysp Bahama, stoi za kompanią inwestycyjną ENIC. Na co dzień klub prowadzony jest przez prezesa Daniela Levy'ego.

Manchester City - Szejk Mansour

Główny gracz w inwestycyjnej gałęzi rodziny panującej w Abu Dhabi kupił klub w 2008 r. za 210 mln funtów i już zdążył wydać całkiem niezłą sumkę na skład, który jak dotąd nie zdobył zadnego trofeum.

Aston Villa - Randy Lerner

Amerykanin, posiadający również drużynę NFL Cleveland Browns. Za angielski klub zapłacił w 2006 r. 62 mln funtów. Ma dobre kontakty z trenerem Martinem O'Neillem i cieszy się poważaniem kibiców.

Liverpool - Tom Hicks and George Gillett

Amerykańscy biznesmeni kupili "The Reds" w 2007 r. za 435 mln funtów, ale ich niespokojne rządy rozzłościły kibiców i zmusiły do poszukiwania kupca na klub.

Everton - Bill Kenwright

Urodzony w Liverpoolu producent teatralny przejął większość udziałów w 2000 r. Wciąż piastuje stanowisko prezesa klubu, któremu kibicował już od dzieciństwa.

Birmingham - Carson Yeung

Osiadły w Hong Kongu magnat dokonał w końcu ciągnącego się od lat przejęcia w 2009 r. Kosztowało go to 57 mln funtów.

Blackburn - Spadkobiercy Jacka Walkera

Były właściciel Rovers Jack Walker pozostawił klub po śmierci wybranej przez siebie grupie osób, która chciałaby teraz sprzedać do indyjskiemu biznesmenowi Ahasanowi Aliemu Sajidowi.

Stoke - Peter Coates

Urodzony w Stoke biznesmen był prezesem klubu do 1997 r. Zrezygnował po protestach kibiców. W 2006 r. wykupił klub za 1,7 mln funtów i wprowadził go do ekstraklasy.

Fulham - Mohamed Al Fayed

Egipcjanin, który sprzedał niedawno słynny londyński dom handlowy Harrods, kupił klub w 1997 r., gdy marnie wiodło mu się w League One i zapewnił fundusze, które pozwoliły na przemienienie go w solidną drużynę z Premier League.

Sunderland - Ellis Short

Amerykański bankier i inwestor przejął pełną kontrolę nad klubem w 2009 r. Początkowo przyłączył się do zarządu jako większościowy udziałowiec.

Bolton - Phil Gartside

68-letni Anglik jest prezesem klubu od 1999 r. Ostatnia dekada była dla Boltonu jedną z najlepszych w jego historii.

Wolverhampton - Steve Morgan

Kibic Liverpoolu, który w 2007 r. nie zdołał przejąć klubu z Anfield Road, więc kupił Wolves. Poprzedniemu właścicielowi, sir Jackowi Haywardowi, zapłacił symboliczne 10 funtów. Zainwestował do tej pory 30 mln funtów.

Wigan - Dave Whelan

Bezpośredni 73-latek z Bradford kupił Wigan w 1995 r. Jego inwestycje pomogły klubowi w pierwszym w historii awansie do Premier League.

West Ham - David Sullivan i David Gold

Współwłaściciele kupili zespół, któremu obaj kibicowali od dzieciństwa, za 50 mln funtów w 2010 r. po długim i całkiem niezłym okresie panowania w Birmingham.

Newcastle - Mike Ashley

Angielski potentat branży odzieży sportowej kupił większościowe udziały w Newcastle w 2007 r. Nie układa mu się najlepiej z kibicami - zwłaszcza po tym, jak "Sroki" spadły na rok z ekstraklasy w 2009 r.

West Bromwich - Jeremy Peace

Urodzony w West Bromwich 53-latek jest prezesem od 2002 r. Posiada też 55 proc. udziałów w klubie, który za jego rządów kilkakrotnie awansował do Premier League (i z niej spadał).

Blackpool - Walerij Belokon

Potentat z Łotwy, prezes Baltic International Bank, kupił część udziałów w 2006 r. i od tego czasu skupował kolejne, aż osiągnął ponad 50 proc. Jest teraz prezydentem klubu.

Kto kupi Liverpool? 

Więcej o:
Copyright © Agora SA