Premier League dopuści wuwuzele

Wuwuzele, obowiązkowy gadżet kibiców MŚ 2010, już wkrótce mogą być stałym rekwizytem piłkarskich fanów na całym świecie. Rzecznik Premier League stwierdził, że liga nie zabroni używania wuwuzeli podczas meczów.

W poniedziałek Sepp Blatter zapowiedział, że wuwuzele na pewno nie zostaną zakazane. Wydające donośny ryk trąby są znakiem rozpoznawczym afrykańskich mistrzostw, ich dźwięk towarzyszy wszystkim meczom mundialu od pierwszej do ostatniej sekundy. Na całym świecie toczy się debata, czy ten kibicowski rekwizyt powinien być zakazany (domagała się tego część piłkarzy, telewidzowie, którzy nie słyszeli komentatorów podczas transmisji) czy jego użycie powinno być dozwolone.

Pewne jest, że już wkrótce kolorowe trąbki zaleją cały świat. Jeden z angielskich bukmacherów już przyjmuje zakłady na to, który z klubów Premier League jako pierwszy zacznie sprzedawać wuwuzele w swoich barwach w klubowym sklepiku.

- Nasz regulamin nie zabrania wykorzystywania przez kibiców różnych instrumentów muzycznych wnoszonych przez kibiców, takie kwestie są rozstrzygane na poziomie klubowym. To od menedżerów stadionów i oficjalnych stowarzyszeń kibiców będzie zależało czy uznają to za odpowiednią formą wspierania drużyny - powiedział rzecznik prasowy Premier League.

RPA: To część naszej kultury. Uszanujcie to

Członek lokalnego komitetu organizacyjny stwierdził, że wuwuzele są częścią afrykańskiej kultury i, mimo międzynarodowej krytyki, na pewno nie znikną z krajobrazu mistrzostw. - Nigdy nawet nam nie przeszło przez myśl, by zakazać wuwuzeli. Historia wuwuzeli jest zintegrowana z RPA. Ten instrument w swojej pierwotnej formie był używany przez naszych przodków, by zwołać spotkanie. Teraz są wykorzystywane, by przekazać emocje kibiców podczas meczu - mówi.

Dodał też, że wuwuzela nie jest charakterystyczna tylko dla RPA, ale jest obecna w Europie. - To już międzynarodowy instrument. Ludzie będą je kupować, zabiorą je ze sobą do domów.

- MŚ to światowa impreza, która gości w RPA. Jako nasi goście, proszę uszanujcie naszą kulturę i to w jaki sposób wyrażamy naszą radość. Dyskusja na temat wuwuzeli powinna jak najszybciej się skończyć. On toczy się już od roku, a końca nie widać. To instrument, który albo kochasz, albo nienawidzisz. My w RPA je kochamy - powiedział członek lokalnego komitetu organizacyjnego.

Gwiazdy mundialu dla Sport.pl - Zostawcie wuwuzele ?

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.