Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Afera dopingowa w Wielkiej Brytanii. Lekarz twierdzi, że podawał doping 150 sportowcom

150 gwiazd sportu - w tym piłkarze angielskiej Premier League, brytyjski krykiecista oraz kolarze z tego kraju, bokserski mistrz i tenisiści - miało zażywać doping. O skandalu dopingowym poinformował ?The Sunday Times?.
Za wszystkim miał stać doktor Mark Bonar, który miał przyznać się działającemu pod przykrywką dziennikarzowi (podał się za sportowca) do zaopatrywania tychże sportowców w nielegalne środki przez ostatnich sześć lat. - Niektóre środki, które podaję są zakazane w profesjonalnym sporcie, trzeba mieć to na uwadze. Ale wielu profesjonalnych sportowców z nich korzysta - powiedział. Podawał sportowcom m.in. EPO, sterydy oraz hormon wzrostu. Wśród klientów Bonara miało znaleźć się kilku piłkarzy Arsenalu, Chelsea, Leicester oraz drugoligowego Birmingham City.

Co ważne, w tekście nie pada jednak ani jedno nazwisko. Bonar podał je w rozmowie, ale gazeta zdecydowała się nie publikować ich, dopóki nie zdobędzie dowodów. "Sunday Times" przyznaje, że na razie ma jedynie słowa Bonara, który nie cieszy się najlepszą reputacją. Brytyjskie media pod koniec 2015 roku informowały, że doktor miał zataić przed jedną ze swoich pacjentek informacje o stanie jej choroby nowotworowej, by móc zarobić spore pieniądze na niekonwencjonalnych metodach leczenia. Pacjentka niedługo później zmarła.

Jeśli te zarzuty się potwierdzą, to będzie jeden z największych skandali dopingowych w brytyjskim sporcie. Tamtejsza agencja antydopingowa (Ukad) już zapowiedziała wszczęcie śledztwa w tej sprawie. John Whittingdale, minister kultury, mediów i sportu Wielkiej Brytanii zastanawia się, dlaczego Ukad nie zadziałało wcześniej - agencja miała wiedzieć o Bonarze już dwa lata temu, ale przeprowadziła jedynie wstępne śledztwo.

- Ta sprawa pokazuje, że brytyjski sport ma większy problem z dopingiem niż myśleliśmy - powiedział Toni Minichiello, trener złotej medalistki olimpijskiej Jessiki Ennis-Hill. Wezwał też Nicole Sapstead, dyrektorkę wykonawczą Ukad, do rezygnacji.Dyskwalifikacja za seks z kibicką? Najdziwniejsze kary w sporcie [HISTORIE]