Manchester United będzie płacić Glazerom co roku 15 mln funtów?

Sprawozdanie finansowe Manchesteru United wykazało, że angielski klub po raz pierwszy wypłaci swoim udziałowcom dywidendę. Rodzeństwo Glazerów, które posiada w sumie 80 procent akcji drużyny, wzbogaci się o 15 mln funtów. Tak ma być już co roku.

Sześcioro dzieci Malcolma Glazera, który kupił Manchester United w 2005 r. za 525 mln funtów - synowie Avram, Joel, Kevin, Bryan, Edward i córka Darcie Glazer Kassewitz - podzieliło się akcjami po śmierci ojca. Teraz każde z nich dostanie po 3,9 mln dolarów (2,5 mln funtów - po 0,03 funta za akcję). Pieniądze oficjalnie wypłaci Manchester United plc - holding zarejestrowany na Kajmanach i notowany na giełdzie w Nowym Jorku, do którego należy klub.

Decyzja zarządu

Rodzeństwo Glazerów ma w sumie 131 mln akcji MU - 80 proc. wszystkich udziałów.

Decyzję o wypłaceniu dywidendy podjął zarząd, w którym zasiadają wszyscy Glazerowie. Dyrektor finansowy holdingu Hemen Tseayo wyjaśnił inwestorom, że MU może sobie pozwolić na ten krok, ponieważ znajduje się w bardzo dobrej sytuacji finansowej, a przychody w 2016 r. będą prawdopodobnie rekordowe. Co więcej, zarząd zamierza od tej pory wypłacać dywidendę co roku.

Ile wcześniej zarobili Glazerzy?

To nie pierwszy raz, gdy Glazerzy wykorzystują okazję, by zarobić na MU. W 2012 r. po debiucie na nowojorskiej giełdzie do ich kieszeni spłynęło 75 mln funtów. W ubiegłym roku sprzedali dalszych 12 mln akcji po 17 dolarów każda, dzięki czemu na ich konta wpłynęło kolejnych 200 mln dolarów (129 mln funtów). W grudniu Edward Glazer ogłosił, że sprzedaje 3 mln ze swoich akcji, co dało mu 45 mln dolarów (29 mln funtów).

Co ciekawe, zarząd zdecydował się wypłacić dywidendę, choć przychody zmalały w sezonie 2014-15 o 38 mln funtów w porównaniu do poprzedniego. Stało się tak przede wszystkim z powodu nieobecności klubu w Lidze Mistrzów. Ed Woodward, wicedyrektor do spraw finansowych, twierdzi jednak, że w kolejnym sezonie przychody klubu przekroczą 500 mln funtów dzięki powrotowi do Champions League i nowej, 10-letniej umowie z Adidasem, wartej 750 mln funtów. Zysk klubu ma przekroczyć 165 mln funtów.

Dług niewiele mniejszy

Przy tych wszystkich finansowych sukcesach MU wciąż wysoki pozostaje dług klubu. Obecnie wynosi 411 mln funtów, czyli niewiele się zmniejszył od momentu przejęcia klubu przez Malcolma Glazera. Warto tu przypomnieć, że Amerykanin kupił klub, używając do tego pożyczonych pieniędzy, a potem tym długiem obciążył drużynę. Od tamtej pory MU zapłacił 700 mln funtów odsetek i innych kosztów obsługi zadłużenia. Z opublikowanych w czwartek wyników finansowych wynika także, że w ubiegłym roku MU zapłacił 35,2 mln funtów kosztów refinansowania swojego długu.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.