Premier League. Pięć uwag po meczu Arsenal - Tottenham: Ile razy dotknął piłkę Soldado?

Arsenal FC pokonał Tottenham 1:0 w meczu 3. kolejki Premier League, a jedynego gola zdobył w 23. minucie Olivier Giroud. - Niech problemy Tottenhamu z atakami zobrazują statystyki Roberto Soldado - pisze bloger, współpracownik m.in. Goal.com, scout i analityk InStat Football Michał Zachodny.
Kartki:Rosicky, Flamini - żółta
Skład:Szczęsny - Jenkinson, Mertesacker, Koscielny, Gibbs - Wilshere (43. Flamini), Ramsey - Walcott (90. Sagna), Rosicky (79. Monreal), Cazorla - Giroud
Tottenham
Kartki:Defoe, Soldado - żółta
Skład:Lloris - Walker, Dawson, Vertonghen, Rose - Paulinho, Capoue (74. Sandro) - Townsend (75. Lamela), Dembele (69. Defoe), Chadli - Soldado
1. Soldado przed przerwą zaliczył ledwie 14 kontaktów z piłką, a po przerwie nie było lepiej, w sumie dobił do 22. To nie jest typ napastnika, który ciągle ucieka ze swojej pozycji, on jak najbardziej szuka kontaktu ze stoperami rywala. W swoim dzisiejszym występie dostał od kolegów ledwie 20 podań, z których tylko dwa były na sytuacje strzeleckie. Oba uderzenia zostały zablokowane.

2. Różnicę pokazuje to, jak dużo bardziej ufali swojemu napastnikowi piłkarze Arsenalu. Szczęsny kilkanaście razy zagrywał długą piłkę na Giroud, a Francuz miał trzy razy więcej kontaktów z piłką niż Soldado. Co prawda ponad połowa jego podań była niecelna, a dodatkowo 5 razy odebrano mu futbolówkę, to stwarzał dużo więcej zagrożenia - samemu strzelając gola i wykładając piłkę Walcottowi w 80. minucie.

3. Flamini zastąpił Wilshere'a jeszcze przed przerwą i był to jego powrót po kilku latach do Arsenalu. Zaprezentował się dokładnie tak, jak oczekiwał tego po nim Wenger - znacznie ostrzej atakował przeciwników w środkowej strefie (ryzykując faulami, popełniając dwa), zanotował zresztą dwa skuteczne wślizgi. Jego zadaniem nie było rozgrywanie akcji, bo, podobnie jak w pierwszej połowie, Arsenal polegał na kontrach i zagraniach do wychodzącego na wolne pole Walcotta.

4. Kyle Walker był najaktywniejszym zawodnikiem Tottenhamu w tym spotkaniu - co prawda słabo dośrodkowywał (ledwie jedna celna próba na siedem), ale bardzo dobrze radził sobie w defensywie, gdzie z prawie dziesięciu pojedynków z rywalem przegrał ledwie raz. Jednak szeroko grający w drugiej części meczu Townsend nie pozwalał mu na odpowiednie wsparcie - kolega często ryzykował dryblingiem i stracił 6 piłek, a Walker musiał go asekurować. Brakowało więc dobrze zgranej współpracy i... wykończenia akcji. Zmarnował on na samym końcu świetną szansę, a wcześniej niepotrzebnie uderzał z dystansu.

5. Fantastyczny mecz zagrał w obronie Per Mertesacker, który nie tylko wygrywał fizyczną batalię z rywalem, to jeszcze świetnie czytał grę - zaliczył trzy przejęcia i daleko od swojego pola karnego, trzy skuteczne wślizgi i pięć dokładnych wybić.