Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Testy technologii bramkowej jeszcze w tym miesiącu

1 : 5
Informacje
Puchar Anglii 2011/2012 - 1/2 finału
Niedziela 15.04.2012 godzina 19:00
Wyniki szczegółowe
1 Poł
2 Poł
Wynik
Tottenham
0
1
1
Chelsea
1
4
5
Składy i szczegóły
Tottenham
Bramki:Bale (56.)
Kartki:Gallas, Adebayor, Parker - żółta
Skład:Cudicini - Walker, Gallas, King, Assou-Ekotto - Lennon, Modrić, Parker (90. Sandro), Bale - Van der Vaart (75. Defoe) - Adebayor
Chelsea
Bramki:Drogba (43.), Mata (50.), Ramires (77.), Lampard (81.), Malouda (90.)
Kartki:Drogba, Mikel - żółta
Skład:Cech - Bosingwa, Terry, Luiz (59. Cahill), Cole - Ramires (81. Malouda), Lampard, Mikel - Kalou, Drogba (85. Torres), Mata
IFAB (Międzynarodowa Rada Piłkarska) przyspiesza testy systemów Hawk-Eye (sokole oko) i GoalRef, które mają pomóc sędziom w ocenie, czy piłka przekroczyła linię bramkową. To efekt niedzielnej pomyłki arbitra podczas półfinałowego meczu Pucharu Anglii - Chelsea - Tottenham.
Bramkę na Wembley "zdobył" Juan Mata, którego strzał został zablokowany przed linią bramkową przez obrońcę Spurs, Benoita Assou-Ekotto. Sędzia Martin Atkinson uznał jednak, że futbolówka minęła linię i wskazał na środek boiska. Powtórki pokazały, że piłka nawet nie znalazła się na linii bramkowej.

Mata po zdobyciu bramki zaczął się cieszyć, na co nabrał się sędzia. Powtórki na stadionie Wembley szybko pokazały jednak, jak wielki błąd popełnił Atkinson. Po meczu arbiter przyznał się do pomyłki, a w Anglii ponownie rozgorzała dyskusją o wprowadzeniu technologii bramkowej. Na sytuację szybko zareagowała FIFA.

- Druga część testów zostanie przeprowadzona szybciej. Jeszcze przed końcem kwietnia zaczniemy próby, wszystko zakończy się przed końcem maja - czytamy w oficjalnym oświadczeniu FIFA.Hawk-Eye i GoalRef. O co chodzi?

Oba systemy okazały się najlepsze spośród ośmiu testowanych od listopada do grudnia 2011 roku. Tym samym zostały zakwalifikowane do dalszej fazy eksperymentów przez zajmującą się tworzeniem i nowelizacją przepisów gry IFAB.

Kolejne testy miały odbywać się wiosną. Jeśli wypadną pomyślnie i systemy sprostają wymaganiom nałożonym przez IFAB, mają być wprowadzone do użytku. Ostateczna decyzja o ich przyszłości ma zapaść 2 lipca (dzień po meczu finałowym Euro 2012) w Kijowie.

W przypadku akceptacji technologii, mogą one zostać zaadaptowane w Premier League już od początku przyszłego sezonu - w sierpniu. W tej sytuacji kluby będą miały tylko sześć tygodni na ich instalację na stadionach.

Elektroniczny system Hawk-Eye został opracowany w 2001 roku przez brytyjskich inżynierów. Przy pomocy kamer rozstawionych na boisku generuje on komputerową powtórkę obrazu. Używany jest w takich dyscyplinach jak tenis ziemny, krykiet, snooker, siatkówka. GoalRef z kolei wykorzystuje pole magnetyczne. W przypadku gdy piłka ze specjalnie zainstalowanymi w niej czujnikami przekroczy linię bramkową, sędzia otrzymuje elektroniczny sygnał.