Niedobitki, czyli co zostało z kadry Globisza

W 1999 r. reprezentacja U-16 Michała Globisza zdobyła wicemistrzostwo Europy. Dwa lata później Polacy zostali mistrzami Europy U-18. Jak potoczyły się losy piłkarzy, którzy w piłce juniorskiej byli lepsi od Włochów, Hiszpanów, Francuzów i Holendrów?

Michał Globisz: W 2020 roku Polak prosto kopnie piłkę ?

Tomasz Kuszczak (Manchester United)

Reprezentacja A : 6 meczów

Żaden z jego kolegów nie gra w tak dobrym klubie. Kuszczak długo siedział na ławce Herthy Berlin, a potem West Bromwich Albion. Kiedy wskoczył do składu, w pojedynkę uratował klub przed spadkiem. Teraz czeka na szansę, może być następcą Edwina van der Sara w MU.

Paweł Kapsa (Lechia Gdańsk)

Reprezentacja A: -

Osiem lat temu był lepszy od Kuszczaka. Dziś nie rozegrał nawet 50 meczów w Ekstraklasie, broni w beniaminku. Trzy lata temu, jadąc po pijanemu, potrącił przechodnia.

Łukasz Nawotczyński (Korona Kielce)

Reprezentacja A: -

W Wiśle szansę dawał mu Henryk Kasperczak, ale nawet polska Ekstraklasa to zbyt wysoki poziom dla środkowego obrońcy.

Paweł Golański (Steaua Bukareszt)

Reprezentacja A: 12 meczów, 1 gol

Leo Beenhakker przeciągnął go na jasną stronę Księżyca. Golański nie radził sobie w ŁKS i Legii, w Koronie zauważył go Holender i powołał do kadry. Dzięki występom w eliminacjach Euro 2008 Steaua zapłaciła za niego 1 mln euro.

Błażej Radler (Odra Wodzisław)

Reprezentacja A: -

Rok temu próbował dostać się do Anderlechtu Bruksela. Nie udało się, w dodatku doznał kontuzji, przez którą stracił całą rundę jesienną. Dziś jest rezerwowym w Odrze Wodzisław.

Robert Sierant (Kolejarz Stróże)

Reprezentacja A: -

Przez prawie całą karierę grał w ŁKS. Gdy łodzianie awansowali do ekstraklasy, przestał się mieścić w składzie i odszedł do II-ligowego (de facto III-ligowego) Kolejarza Stróże.

Adrian Napierała (GKS Katowice)

Reprezentacja A: -

Podobnie jak Sierant, gdy Jagiellonia Białystok awansowała do ekstraklasy, musiał odejść. Obecnie leczy kontuzję ścięgna Achillesa.

Mateusz Żytko (Zagłębie Lubin)

Reprezentacja A: -

Po mistrzostwie Europy jego największym osiągnięciem jest mistrzostwo Polski z Zagłębiem Lubin. W mistrzowskim sezonie rozegrał jeden mecz. W sumie w ekstraklasie zaliczył ledwie 55 spotkań.

Beenhakker: Nie martwię się o przyszłość ?

Karol Piątek (Lechia Gdańsk)

Reprezentacja A: -

W poprzednim sezonie był odesłany do zespołu Cracovii występującego w młodej ekstraklasie. W tym jest podstawowym graczem beniaminka ekstraklasy.

Przemysław Kaźmierczak (Derby)

Reprezentacja A: 9 meczów, 1 gol

W polskiej lidze był wyróżniającym się graczem, trafił do Boavsty. Tam spisywał się na tyle dobrze, że przeszedł do Porto. W klubie występującym w Lidze Mistrzów już sobie nie poradził i został wypożyczony do spadkowicza z Premier League - Derby. W Anglii jest tylko rezerwowym.

Rafał Grzelak (Skoda Xanthi)

Reprezentacja A: 2 mecze, 0 goli

Ponoć jeden z najzdolniejszych piłkarzy drużyny Globisza. Od wicemistrzostwa Europy dziesięć razy zmieniał klub. Ostatnio - średni z ligi portugalskiej Boavistę na średni ligi greckiej Skodę Xanthi. W Grecji jest bardzo ceniony.

Dariusz Zawadzki (Kmita Zabierzów)

Reprezentacja A: -

Strzelił gola w półfinale Euro U-16 z Czechami, ale do dziś nie zadebiutował w ekstraklasie.

Sebastian Mila (Śląsk Wrocław)

Reprezentacja A: 28 meczów, 6 goli

Podobno najzdolniejszy polski piłkarz ostatnich lat. Podobno, bo choć strzelił fantastycznego gola Manchesterowi City, gdy grał w Groclinie, to nie poradził sobie w Austrii i Norwegii, a w reprezentacji Pawła Janasa regularnie zawodził. Teraz próbuje odbudować swoją pozycję w beniaminku ekstraklasy.

Łukasz Madej (Academica Coimbra)

Reprezentacja A: 3 mecze, 0 goli

W poprzednim sezonie w pojedynkę uratował ŁKS przed spadkiem. Ale miał już dość polskiej ligi i dziś walczy o miejsce w składzie portugalskiego średniaka.

Wojciech Łobodziński (Wisła Kraków)

Reprezentacja A: 19 meczów, 2 gole

Bardzo długo był jednym ze zmarnowanych talentów kadry Globisza. Nie radził sobie w Wiśle Płock, dopiero z Zagłębia Lubin trafił do reprezentacji Leo Beenhakkera. Od roku - w Wiśle Kraków, która zapłaciła za niego 300 tys. euro.

Łukasz Mierzejewski (Widzew Łódź)

Reprezentacja A: -

Mistrzostwo Europy wywalczone w Finlandii pamiętał długo. Był podejrzany o gwałt na nieletniej. Siedział w niemieckim oraz fińskim więzieniu. Ostatecznie został uniewinniony, ale afera w karierze mu nie pomogła.

Paweł Brożek (Wisła Kraków)

Reprezentacja A: 11 meczów, 1 gol

Leo Beenhakker twierdzi, że nadszedł jego czas w reprezentacji. W poprzednim sezonie Brożek był królem strzelców ekstraklasy, ale na Euro nie pojechał. W eliminacjach do mundialu ma udowodnić, że potrafi zdobywać bramki nie tylko w meczach z Odrą Wodzisław i Ruchem Chorzów.

Łukasz Pachelski (bez klubu)

Reprezentacja A: -

W pierwszych ośmiu meczach w ekstraklasie strzelił trzy gole. Potem zerwał więzadła w kolanie, pauzował ponad półtora roku. Próbował wrócić do futbolu w Mazowszu Płock. Nie udało się.

Michał Janicki (Hutnik Kraków)

Reprezentacja A: -

Występował w juniorskich zespołach Borussii Dortmund, Ajaksu Amsterdam i Wolfsburga. Ani w Niemczech, ani w Holandii kariery jednak nie zrobił i dziś występuje w III lidze. Krakowska prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie bigamii piłkarza.

Sebastian Malicki (Korona Góra Kalwaria)

Reprezentacja A: -

Na mistrzostwa Europy pojechał w zastępstwie kontuzjowanego Kuszczaka.

Krzysztof Łągiewka (Kubań Krasnodar)

Reprezentacja A: -

Postawił na karierę na wschodzie Europy. Najpierw grał w Skonto Ryga, potem w Szynniku Jarosławl i Krylii Sowietow Samara. Od lata w drugoligowym Kubaniu Krasnodar. Kilka razy był powołany do reprezentacji Leo Beenhakkera.

Włodzimierz Smolarek: Wiem co oznaczał gest Ebiego, ale ... ?

Radosław Matusiak (bez klubu)

Reprezentacja A: 15 meczów, 7 goli

Długo obijał się między ŁKS, Szczakowianką, Wisłą Płock. W końcu trafił do GKS Bełchatów, gdzie stał się gwiazdą ligi i reprezentacji. W eliminacjach Euro 2008 strzelił trzy gole. Na turniej do Austrii i Szwajcarii jednak nie pojechał. Nie potrafił odnaleźć się ani w Palermo, które zapłaciło za niego 1,7 mln euro, ani w Heerenveen, które dało 1,3 mln euro więcej.

Marcin Rogalski (Zawisza Bydgoszcz)

Reprezentacja A: -

W srebrnej drużynie rozegrał 44 mecze. W dorosłej piłce zniknął. Obecnie występuje w II lidze.

Tomasz Wisio (LASK Linz)

Reprezentacja A: -

Dwa lata po wicemistrzowie Europy postanowił robić karierę za granicą. Próbował w Niemczech (Arminia) i Grecji (Skoda), ale radzi sobie tylko w Austrii.

Paweł Hajduczek (Tawrija Symferopol)

Reprezentacja A: -

Zaliczył szkółkę Auxerre, ale po powrocie do Polski był tylko rezerwowym Polonii Warszawa. Grał w drugiej lidze greckiej, teraz próbuje w średniaku ligi ukraińskiej.

Krzynówek: Moja niemiecka tragedia. Nie mam nadziei ?

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.