Beenhakker wybrał. Czas Pawła Brożka?

Fabiański w bramce, Gancarczyk lub Kowalczyk na lewej obronie, Bosacki na środku defensywy, a Brożek w ataku - tak kadra Leo Beenhakkera zacznie eliminacje mundialu. 6 września mecz ze Słowenią we Wrocławiu. - Nadchodzi czas Pawła Brożka - powiedział trener

W 23-osobowym składzie na pojedynki ze Słowenią i z San Marino (10 września w Seravalle) nie ma Artura Boruca, Dariusza Dudki i Radosława Majewskiego. Po meczu z Ukrainą we Lwowie pili całą noc w hotelu i Leo wyrzucił ich z kadry. - Nie mam nic przeciwko alkoholowi, dopóki pijący wie, jak się nazywa, i jest w stanie chodzić - tłumaczył Leo Beenhakker. Wyrzuceni już selekcjonera przeprosili, ale do reprezentacji wrócą najwcześniej na październikowe mecze z Czechami i ze Słowacją. - Dwóch wyraziło skruchę, przyznało się do błędu i przeprosiło w 200 procentach. Jeden przeprosił na 70 procent - dodał Leo, ale nie chciał powiedzieć, jak rozłożyły się proporcje. - Boli mnie to, bo po tej decyzji nie ma wygranych. Kiedy czasem dziecko zawiedzie zaufanie rodziców, ci nie przestają go kochać i być za nie odpowiedzialnymi. Ale muszą coś zrobić. I ja musiałem. To wciąż fantastyczni faceci, którzy bardzo pomogli i mnie, i drużynie, ale to także idole nastolatków, którzy marzą o takich karierach i osiągnięciach. Dlatego nie zostali powołani. Rozmawiając z piłkarzami na zgrupowaniu we Wronkach, poświęcę temu dokładnie pięć minut - zapowiedział selekcjoner.

Brak trzech balangowiczów to wielki kłopot. Dudka i Boruc byli pewniakami do gry w pierwszym składzie. Jeśli dołożyć do nich Jacka Bąka, który skończył karierę reprezentacyjną, Macieja Żurawskiego (Leo z niego zrezygnował), a także kontuzjowanych Pawła Golańskiego i Grzegorza Bronowickiego, okaże się, że drużyna, którą pamiętamy z walki o Euro 2008, przestała istnieć.

Do ich poziomu nie doskoczyli młodzi, próbowani w meczach towarzyskich z Bośnią i Hercegowiną czy Finlandią. Michał Pazdan, Tomasz Zahorski i Adam Kokoszka. Byli na Euro, ale teraz są tylko na liście rezerwowej. Kokoszka i Pazdan mają zagrać w reprezentacji U-21.

Pod koniec lata 2008 roku zdecydowanie lepiej od wymienionych zawodników grają inni powołani przez Leo piłkarze. Leo wziął ich do kadry, nie patrząc na to, czy będzie miał jeszcze z nich pożytek w dalszej części eliminacji. Trudno oczekiwać, by Holender budował obronę z myślą o mundialu w RPA na 33-letnim Bartoszu Bosackim. Ale dziś obrońca Lecha w lidze i pucharach prezentuje się świetnie. Trudno sobie wyobrazić, by w kadrze na stałe został Łukasz Załuska z przeciętnego szkockiego Dundee United. Został powołany jako trzeci bramkarz. To policzek choćby dla rezerwowego Manchesteru United Tomasza Kuszczaka, który płaci cenę za niepokorny charakter i zachowanie podczas Euro, kiedy najpierw wyjechał kontuzjowany tuż przed rozpoczęciem imprezy, a potem oskarżył o wszystko trenera bramkarzy Fransa Hoeka. Ciężko też wyobrazić sobie, by w pierwszym składzie wyszedł boczny obrońca Lecha Grzegorz Wojtkowiak.

Ale w obecnej kadrze jest kilku graczy, którzy mogą dołączyć do stanowiących trzon reprezentacji, mających niepodważalne miejsce Żewłakowa, Lewandowskiego, Błaszczykowskiego, Krzynówka czy Smolarka.

Marcin Kowalczyk z Dynama Moskwa ma być rozwiązaniem problemu lewego obrońcy. Przy permanentnie leczącym urazy Bronowickim 23-letni piłkarz wicelidera ligi rosyjskiej musi tylko udowodnić, że poziom tamtejszej ekstraklasy jest bliższy wygrywającemu Puchar UEFA Zenitowi St Petersburg, a nie męczącemu siebie i kibiców FK Moskwa. Tyle że to kolejny prawonożny piłkarz, który ma grać z lewej strony. Ale w kadrze Leo to nie nowość... Kontrkandydatem Kowalczyka ma być Seweryn Gancarczyk, który w ostatnich dwóch latach był powołany przez Leo dwa razy i zagrał raz - 45 minut w jego debiucie, z Danią w 2006 roku.

Czy czołową postacią nowej kadry będzie Paweł Brożek? Od ośmiu lat uznawany jest za najzdolniejszego polskiego piłkarza, ale do kadry dojrzewał bardzo długo. Debiutował w niej trzy lata temu, pojechał nawet na mundial do Niemiec. Później Leo regularnie go pomijał. Wydawał się klinicznym przykładem piłkarza, który nadaje na zupełnie innych falach niż selekcjoner. Holender z uporem maniaka powtarza swoim piłkarzom o potrzebie wzniesienia na poziom międzynarodowy, buduje ich wiarę w siebie, przekonuje o wielkim talencie. A 25-letni Brożek jeszcze niedawno nie chciał słyszeć o przeprowadzce do słabego francuskiego Nancy, bo "w tak silnej drużynie na obecnym etapie kariery mógłby sobie nie poradzić".

Konferencja prasowa Leo Beenhakkera

W meczach eliminacyjnych nie zagra także Maciej Żurawski. Piłkarz od lat związany z reprezentacją, jej kapitam w pierwszym meczu na Euro. W jego miejsce holenderski szkoleniowiec powołał, zgodnie z obietnicą, Pawła Brożka z Wisły Kraków. Na zgrupowanie we Wronkach przed meczami eliminacji pojedzie także bardzo ostatnio chwalony napastnik Lecha Poznań Robert Lewandowski.

W 22-osobowej kadrze na Słowenię i San Marino znalazło się aż sześciu zawodników trenera Franciszka Smudy.

Leo bierze sześciu z Lecha i podtrzymuje zawieszenia

Beenhakker: Piłkarze bez ambicji, wiary i woli walki

Gdy dostawał szansę (z Węgrami, Bośnią i Hercegowiną, Finlandią i USA) - zawodził. Teraz wg Beenhakkera dojrzał. Jeśli Holender się nie myli, a Brożek przeniesie skuteczność z ligi na mecze w eliminacjach, kadra ma środowego napastnika na lata. - Mam nadzieję, że się nie pomyliłem. Nadchodzi czas Brożka - powiedział selekcjoner. Tak samo jak wiślaka komplementował również Roberta Lewandowskiego z Lecha Poznań, który "zrobił niewiarygodny postęp".

Skład reprezentacji Polski:

Bramkarze: Łukasz Fabiański, Łukasz Załuska, Wojciech Kowalewski

Obrońcy: Marcin Kowalczyk, Seweryn Gancarczyk, Michał Żewłakow, Marcin Wasilewski, Piotr Polczak, Wojciech Wojtkowiak, Bartosz Bosacki, Mariusz Jop

Pomocnicy: Jakub Błaszczykowski, Jacek Krzynówek, Mariusz Lewandowski, Tomasz Bandrowski, Rafał Murawski, Rafał Boguski, Roger, Wojciech Łobodziński,

Napastnicy: Euzebiusz Smolarek, Łukasz Piszczek, Robert Lewandowski, Paweł Brożek

Plany kadry

1 września - początek zgrupowania we Wronkach

6 września - mecz el. MŚ ze Słowenią we Wrocławiu

10 września - mecz el. MŚ z San Marino w Seravalle

6 października - początek zgrupowania we Wronkach

11 października - mecz el. MŚ z Czechami w Chorzowie

15 października - mecz el. MŚ ze Słowacją w Bratysławie

19 listopada - mecz towarzyski z Irlandią w Dublinie

grudzień - wyjazd na Daleki Wschód, być może do Omanu (skład krajowy)

11 lutego - mecz towarzyski z Walią w Cardiff

28 marca - mecz el. MŚ z Irlandią Północną w Belfaście

1 kwietnia - mecz el. MŚ z San Marino w kraju

Więcej o:
Copyright © Agora SA