Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Lech - Legia 1:2. Na czym polega zarządzanie meczem? Henning Berg pokazuje

1 : 2
Informacje
Puchar Polski 2014/15 - Finał
Sobota 02.05.2015 godzina 16:00
Wyniki szczegółowe
1 Poł
2 Poł
Wynik
Lech Poznań
1
0
1
Legia Warszawa
1
1
2
Składy i szczegóły
Lech Poznań
Bramki: Jodłowiec (20. - sam.) Kartki: Trałka, Douglas - żółta; Douglas - czerwona (za drugą żółtą) Skład: Gostomski - Kędziora, Arajuuri, Kamiński, Douglas - Trałka, Linetty (68. Jevtić) - Pawłowski (79. Keita), Hamalainen, Kownacki - Sadajew (72. Formella)
Legia Warszawa
Bramki: Jodłowiec (30.), Saganowski (55.) Kartki: Duda, Kucharczyk - żółta Skład: Kuciak - Broź, Rzeźniczak, Astiz, Brzyski - Vrdoljak, Jodłowiec - Guilherme (37. Żyro (89. Kosecki)), Duda (79. Masłowski), Kucharczyk - Saganowski
Maciej Skorża może mieć podobny warsztat trenerski do Norwega, ale finał Pucharu Polski między Lechem Poznań a Legią Warszawa pokazał, że obaj trenerzy fundamentalnie różnią się w sposobie myślenia i o drużynie.
Klub piłkarski, czy nawet tylko drużyna, w gruncie rzeczy przypomina przedsiębiorstwo. Choć cele są zgoła inne, bo korporacje głównie muszą wypracować zysk i być społecznie odpowiedzialne, to zespoły sportowe mają dać kibicom radość. Jednak sposób zarządzania jedną i drugą organizacją mogą być bardzo podobne, bo też przecież chodzi o wynik.

Od kilkunastu lat zarządzanie w korporacjach przechodzi na wyższy szczebel ewolucyjny. Nie ma już sztywnych działów - księgowości, zasobów ludzkich czy informatycznego. Pojawiło się zarządzanie procesami, do których dobiera się ludzi. W skali klubu - zarządzanie piłkarzami, widowiskiem sportowym czy marką. Szef procesu dobiera ludzi do pracy przy procesie.

To zmienia dziś rolę trenera piłkarskiego. Coraz częściej jest on menedżerem, ale nie w angielskim stylu. Jego zadaniem jest zarządzać procesami gry w obronie, ataku, stałymi fragmentami gry, przepływem piłkarzy między drużynami - pierwszą, drugą, juniorów. A także zarządzaniem meczem piłkarskim.

W trakcie meczu drużyna bierze udział w wielu procesach: odbiorze piłki, przejściu do ataku, organizacji gry w obronie, ataku. Każdy z tych procesów angażuje piłkarzy w inny sposób, zarządzają nimi różni ludzie, a nad całością czuwa pierwszy trener.

Prof. dr hab. Ryszard Panfil, AWF Wrocław: - Trener powinien postrzegać wszystkich piłkarzy, od najmłodszego do najstarszego, jako układ dynamicznej wymiany funkcji i zadań, sieci powiązań pomiędzy zawodnikami.

I tę sieć powiązań trzeba w trakcie meczu modyfikować, naginać, przekształcać. Tak by procesy działały jak najlepiej. Można to robić zmianami personalnymi bądź ustawienia czy nowym rozdzieleniem w zespole funkcji. - Zmiany w trakcie meczu powinny być zgodne z wieloletnim planem, a od polskich trenerów o tych planach nie słyszę. Gdy analizują przebieg gry, najczęściej mówi się o błędach indywidualnych, o braku szczęścia, o przygotowaniu motorycznym lub ustawieniu albo zmęczeniu zespołu - dodaje profesor.

Nie ma dla trenera piłkarskiego trudniejszego meczu do zarządzania niż finał pucharu. Tutaj każda decyzja przemyśliwana jest z każdej strony, bo przecież naprawić jej nie można za tydzień.

Henning Berg nie bał się wprowadzić już po 30 minutach Michała Żyry za Guilherme, który kompletnie nie realizował planu gry. Gra Legii poprawiła się, warszawianie kontrolowali mecz na tyle dobrze, że następnych zmian nie trzeba było robić - na boisku pojawił się Michał Masłowski za Ondreja Dudę, a pokiereszowanego Żyrę zastąpił Jakub Kosecki. Podobny piłkarz wszedł za podobnego.

Lech Macieja Skorży mecz zaczął znakomicie. Zdobył bramkę, mógł następną, ale nagle coś się zacięło. Po wejściu Żyry Legia grała lepiej i uwidoczniły się błędy bramkarza Macieja Gostomskiego. Tymczasem Skorża nie zmienił planu gry, nie szukał innych rozwiązań, by jak najbardziej odciążyć skołowanego golkipera, próbować wzmocnić którąś z formacji. Wprowadził Darko Jevticia za Karola Linetty'ego (zmiana jeden do jednego), Dariusza Formellę za Zaura Sadajewa (podobnie) i Muhammeda Keitę za Szymona Pawłowskiego (także).

W książce "Zwycięzcy i ich sposoby" Alaistara Campbella Jose Mourinho tłumaczy, jak należy przeprowadzać zmiany w trudnych sytuacjach. - Anglia przegrywając z Kostaryką 0:1 zrobiła dwie zmiany, ale nie widziałem wprowadzenia nowej strategii. Taka sama taktyka, ten sam system. To jak zamiana szklanki na szklankę, gdy trzeba próbować innego naczynia. Dopiero pod koniec meczu z Urugwajem, kiedy przegrywali 1:2, za pomocnika wszedł napastnik. To była zmiana szklanki na butelkę - mówi.

Na tym - w skrócie - polega zarządzanie meczem. Takie modyfikowanie sieci powiązań między zawodnikami i mieszanie takiej samej u rywala, by odnieść korzyść - przejąć kontrolę nad meczem i mieć większe szanse na zwycięstwo.

Berg na przestrzeni całego meczu tak samo rozdzielał funkcje i role w zespole, ale lepiej dobierał do nich ludzi. Gdy pod ścianą znalazł się Skorża, zamiast próbować innych rozwiązań, zmieniał "szklanki" na "szklanki". Norweg wykorzystał to, co przyniósł mu los - błędy bramkarza i paraliż Lecha, a trener poznaniaków nie zrobił wiele, by szkoleniowcowi Legii w tym przeszkodzić.

Polak NIE potrafi. Najgorsze piosenki sportowe