Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Liga Europejska. Anglia, Norwegia i Szwecja dostaną dodatkowe miejsca w LE

O miejscach przyznawanych przez UEFA zadecydował ranking fair play (UEFA Respect Fair Play), zgodnie z którym najbardziej pozytywną postawę prezentują kluby w federacjach w Norwegii, Anglii i Szwecji. Polska w rankingu jest dopiero 28. i nie ma co marzyć o dodatkowych miejscach w europejskich pucharach.
Prowadzona przez EUFA klasyfikacja obejmuje wszystkie rozgrywki na poziomie klubowym i reprezentacyjnym w okresie od 1 maja 2010 do 30 kwietnia 2011 roku. W kryteria wchodzą takie czynniki jak zachowanie publiczności, upomnienia i wykluczenia piłkarzy, stosunek dla rywala oraz sędziów.

Pierwsze miejsce w rankingu zajmuje Norwegia przed Anglią i Szwecją, kolejne miejsca zajmują Dania, Islandia, Niemcy i Irlandia. Z bardziej znaczących federacji piłkarskich w Europie na 47. miejscu jest Grecja, 36. - Włochy, 10 - Francja, 11 - Hiszpania. Polska o dodatkowych miejscach z okazji fair play nie ma marzyć, bo w rankingu skupiającym 53 federacje zajmuje 28. miejsce. Współorganizator Euro 2012 Ukraina jest dwie pozycje niżej od Polaków.

Za postawę, którą prezentują liderzy zestawienia Norweski Związek Piłki Nożnej (NFF) otrzyma dodatkowe miejsce w pierwszej rundzie kwalifikacji Ligi Europejskiej UEFA. Podobnie wynagrodzone zostały także federacje Anglii i Szwecji. Zespół z danej federacji, który otrzyma prawo gry w Lidze Europejskiej również wyłonią rankingi fair play, ale już wewnątrz ligi.

Możliwa jest nawet sytuacja, że zespół, który spadł z ekstraklasy, będzie mógł wystąpić w Lidze Europejskiej UEFA. Niezbędna jest do tego jednak licencja UEFA.

Ogromne dochodzenie ws. ustawiania meczów ?