Sport.pl
  
Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Piłka nożna. Były gracz Zenitu ujawnia: Kupiliśmy mecz w europejskich pucharach

Norweski obrońca Erik Hagen ujawnił, że jako gracz Zenitu Sankt Petersburg zrzucił się z kolegami z zespołu po 3000 dolarów na łapówkę dla sędziego za ustawienie meczu w Pucharze UEFA.


Hagen gra w piłkę w trzecioligowym norweskim klubie Jevnaker IF. Wcześniej przez wiele lat grał w Valerendze Oslo, a w latach 2005-08 reprezentował Zenit, z którym w 2008 roku zdobył Puchar UEFA. Klub trenował wówczas Holender Dick Advocaat.

W wywiadzie dla norweskiego dziennika "Verdens Gang" Hagen ujawnił korupcję powszechną w czasie jego gry w Rosji. Według niego kwestia mistrzostwa kraju nie rozstrzygała się na boisku. Opowiedział też, że został zmuszony do przekazania części swojej premii na przekupienie arbitra w jednym z meczów w europejskich pucharach.

- Oddałem 3000 dolarów z mojej premii arbitrowi. Potem moi koledzy przyszli do mnie i powiedzieli, że to już się nigdy nie powtórzy - powiedział.

Hagen nie sprecyzował, o który mecz chodzi. W 2008 roku Hagen był przeważnie rezerwowym, ale dwa lata wcześniej był pewnym punktem drużyny, która odpadła wówczas w ćwierćfinale.

Rzecznik klubu: Zawsze graliśmy fair

- Jesteśmy niezwykle zaskoczeni słowami Hagena. Zawsze postępujemy i postępowaliśmy zgodnie z zasadami fair play - skomentował rzecznik klubu Jewgienij Gusiew w rozmowie z agencją prasową R-Sport. Rzecznik UEFA odmówił komentarza. "Nie komentujemy pojedynczych meczów, dopóki nie zapadną decyzje dyscyplinarne" - napisała federacja w odpowiedzi do R-Sportu. "Karaliśmy i będziemy karać każdego, kto manipuluje wynikiem meczów. Współpracujemy z policją, by mieć pewność, że działania przestępcze są zwalczane a ten rak jest eliminowany z gry" - czytamy w stanowisku UEFA.

Międzynarodowy związek piłkarzy FIFPro ogłosił w 2012 roku, że jeden na dziesięciu piłkarzy w Rosji dostał ofertę ustawienia meczu. Na 177 ankietowanych piłkarzy 10,2 procent przyznało, że zetknęli się z korupcją. Wyższy współczynnik miały tylko Kazachstan, Grecja i Bułgaria.

W lipcu rosyjski parlament zaostrzył maksymalną karę za ustawianie meczów do siedmiu lat więzienia.

Relacje z najważniejszych zawodów w aplikacji Sport.pl Live

Więcej o:
Komentarze (8)
Piłka nożna. Były gracz Zenitu ujawnia: Kupiliśmy mecz w europejskich pucharach
Zaloguj się
 • morgenroth

  Oceniono 54 razy 44

  Przynajmniej pewne, że nie od naszych "ekstraklasowych" kopaczy - ich wszyscy ośmieszają bez dodatkowych zachęt finansowych

 • pies_na_czerwony_i_czarny

  Oceniono 58 razy 30

  ruskie i fair-play?! hahahahhahahah. kon by sie usmial. tak jak krym! zgwalcili nawet swoj wlasny podpis pod umowa budapesztanska!

 • srututu1989

  Oceniono 32 razy 24

  Podziwiam tych, ktorzy oglądają i fascynują się ligami rosyjską i ukraińską Każdy średnio inteligenty wie, że tam jest tak samo jak u nas w latach 90-tych, o tym kto zdobywa tytuł i kto spada z ligi decydują korupcja, układziki, powiązania itp

 • mieetek

  Oceniono 18 razy 18

  Pamiętacie jak hiszpańska policja podsłuchała rosyjskiego biznesmena, który przekazywał informację aby stawiać na 4:0 dla Zenitu z Bayernem? Na jakim poziomie jest korupcja?
  www.dailymail.co.uk/news/article-1066544/Russian-mafia-paid-Bayern-Munich-millions-throw-UEFA-Cup-semi-final-judge-claims.html

 • repres1

  Oceniono 19 razy 13

  Eeee tam. Też mi sensacja.
  Ja mam większą sensację:
  Nasza drużyna chciała sprzedać mecz w europejskich pucharach, ale nikt nie chciał go kupić, bo każdy mógł go wygrać.

 • normalniepodfryzurka

  Oceniono 7 razy 3

  pilkarze : Widzewa , Podbeskidzia I Zaglebia -> kupujemy I bedziemy kupowac do konca sezonu !!!!!

 • minotaurowsto

  Oceniono 2 razy 2

  Niedługo ukaże się książka "Przekręt. Futbol i zorganizowana przestępczość" Declana Hilla. Po jej publikacji wszczęto ogólnoeuropejskie śledztwo. Z opinii wśród angielskich kibiców obawiam się, że na Rosji, Bułgarii itp. kupowanie meczów się nie kończy.

 • dragonmen32

  0

  Wszyscy chyba wiedzą o jaki mecz chodzi.Dla tych co nie wiedzą był to pewnie mecz z Bayernem wygrany przez Zenit 4 do 0.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX