Sommer - Degen, Schar, Dragović, Park - Salah (111. A.Frei), El Elneny, F.Frei, Die (59. Diaz), Stocker (70. Steinhofer) - Streller
Kartki:
Naughton, Dembele, Walker - żółte, Vertonghen (90.)
Skład:
Friedel - Walker, Dawson, Vertonghen, Naughton (78. Assou-Ekotto) - Dembele (59. Carroll), Parker (77. Huddlestone) - Holtby, Dempsey, Sigurdsson - Adebayor
Piłkarze FC Basel osiągnęli największy sukces w historii klubu, pokonując po rzutach karnych Tottenham w ćwierćfinale Ligi Europejskiej. Poza Szwajcarami w półfinale zagrają zespoły: Fenerbahce Stambuł, Benfica Lizbona i Chelsea Londyn.
Szwajcarzy nie byli faworytami w rywalizacji z czołową drużyną Premier League, ale w pierwszym meczu zremisowali na wyjeździe 2:2 i ich szanse przed rewanżem znacznie wzrosły. Dodatkowym atutem gospodarzy była nieobecność wśród gości Garetha Bale'a.

Jako pierwsi bramkę strzelili goście. Clint Dempsey wykorzystał niefrasobliwość w obronie Aleksandara Dragovicia i umieścił piłkę w siatce. Basel szybko odpowiedziało, po kontrze i ładnym uderzeniu Mohameda Salaha. Do przerwy bliżej awansu byli więc gospodarze.

W drugiej połowie zrehabilitował się Dragović, dając Szwajcarom prowadzenie. Trener Tottenhamu robił kolejne zmiany, za wszelką cenę chcąc doprowadzić do dogrywki. Udało się w 83. minucie. Po rzucie wolnym Dempsey przyjął piłkę na klatkę piersiową i zdobył swoją drugą bramkę w spotkaniu.

Zapasy w dogrywce

W dogrywce inicjatywa należała do gospodarzy, którzy grali z przewagą jednego zawodnika, po tym jak sędzia wyrzucił z boiska w 90. minucie Jana Vertonghena. Basel starało się grać uważnie, Tottenham też nie śpieszył się odkryć. Rozstrzygnięcie nastąpiło dopiero po konkursie rzutów karnych.

Yann Sommer już w pierwszej serii obronił strzał Toma Huddlestone'a, nakładając presję na jego kolegów. Nie wytrzymał jej Emmanuel Adebayor, który uderzył wysoko ponad poprzeczką. Szwajcarzy się nie mylili i wygrali 4:1. Awans to największy międzynarodowy sukces w historii klubu.

Lazio nie dało rady

Fenerbahce w pierwszym meczu pokonało Lazio 2:0. W rewanżu do przerwy utrzymywał się bezbramkowy remis, premiujący gości. W drugiej połowie na boisko wszedł Miroslav Klose i wkrótce potem Lazio strzeliło bramkę. Na więcej nie pozwolili im goście. Caner Erkin ustalił wynik na 1:1 pięknym uderzeniem w okienko.

Benfica najadła się strachu

Pierwsza połowa meczu Newcastle z Benfiką nie wskazywała, że końcówka może być tak dramatyczna. Gospodarze nie mieli pomysłu na grę, groźniejsze sytuacje stwarzali Portugalczycy.

W drugiej połowie trener Newcastle dokonał zmian, które znacznie ożywiły poczynania jego drużyny. Aktywny był Shola Ameobi, który w 71. minucie podał Papissowi Cisse, a ten w końcu zdobył upragnioną bramkę. Wcześniej dwukrotnie kierował piłkę do siatki, ale w obu przypadkach był na spalonym.

Newcastle rzuciło się do ataków, kilkukrotnie było blisko, ale na koniec w doliczonym czasie gry wyrównała Benfica po bramce Salvio.

Chelsea awansowała mimo porażki

Jako pierwsza do półfinału awansowała Chelsea Londyn, pomimo porażki 2:3 z Rubinem Kazań. W pierwszym meczu podopieczni Rafaela Beniteza wygrali 3:1.

Relacje z najważniejszych zawodów w aplikacji Sport.pl Live na iOS i na Androida