Sport.pl
  
Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Liga Mistrzów. Skonto Ryga - drużyna jednego trenera

Skonto Ryga, rywal Wisły Kraków w II rundzie eliminacji Ligi Mistrzów, jest piętnastokrotnym mistrzem Łotwy. Aż trzynaście tytułów zdobył pod wodzą trenera Aleksandrsa Starkovsa, trenera, dla którego klub to za mało. Mecz Skonto - Wisła w środę o 20.30. Relacja na Sport.pl.
Nie ma na Łotwie zespołu, który byłby bardziej utytułowany niż Skonto. Trudno też zapewne znaleźć na świecie klub, który po powstaniu zdobywał mistrzostwo kraju czternaście razy z rzędu! W tym roku świętuje dwudziestolecie i uczcił je kolejnym tytułem.

Skonto założył przed dwiema dekadami lokalny biznesmen Guntris Indrikssons, który do dziś jest prezesem klubu i jednocześnie szefem łotewskiej federacji piłkarskiej. W 1991 r. Skonto okazało się najlepsze jeszcze w dwudziestozespołowej lidze Łotewskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej. Trener Marks Zahodis doprowadził drużynę do tytułu również rok później, już w lidze niepodległej Łotwy, a na dodatek zdobył krajowy puchar. Po sezonie zastąpił go młody (wtedy 38-letni) Aleksandrs Starkovs, były napastnik, który w barwach Daugavy Ryga nastrzelał ponad sto goli w lidze Związku Radzieckiego.

Trener bez wielkiego doświadczenia (wcześniej przez trzy lata był asystentem w Daugavie i przez rok prowadził łotewską młodzieżówkę) dokonał rzeczy niebywałej. Prowadził Skonto do 2004 r. i co sezon zdobywał mistrzostwo. W tym czasie wygrał też sześć razy Puchar Łotwy. Jego zespół zwykle gromił rywali w lidze z kilkunastopunktową przewagą. W sezonach 1994, 1995 i 1997 nie przegrał meczu w lidze. Rok później rozgromił FK Valmierę 15:2 co jest łotewskim rekordem. Nawet gdy trzeba było walczyć o mistrzostwo do końca, drużyna Starkovsa miała najmocniejsze nerwy. W sezonie 2001 Skonto na kolejkę przed końcem sezonu traciło dwa punkty do Ventspilsu i grało ostatni mecz z Metalurgsem Liepawa, który również walczył o tytuł. Skonto pokonało rywala, a Ventspils stracił punkty.

Jakby tego było mało to Starkovs, równolegle do pracy w klubie, prowadził reprezentacje Łotwy - najpierw młodzieżową (do 1994 r.), potem był asystentem w pierwszej reprezentacji (w latach 1995-2001). W 2001 r. przejął kadrę, z którą sensacyjnie awansował na Euro 2004 (w grupie eliminacyjnej druga Łotwa wyprzedziła trzecią Polskę). Łotwa nie wyszła z grupy, ale niespodziewanie zremisowała bezbramkowo z Niemcami.

Po takich sukcesach Starkovs dostał ofertę "nie do odrzucenia" od mistrza Rosji Spartaka Moskwa i w połowie sezonu 2004 zastąpił go asystent Juris Andriejevs, który jednocześnie przejął reprezentację Łotwy (w niej też był asystentem Starkovsa). Skonto z nowym trenerem zdobyło tytuł. Ale Andriejevs rok później zrezygnował z pracy po porażce w eliminacjach Ligi Mistrzów z macedońskim Rabotnickim Skopje.

Zastąpił go Anglik Paul Ashworth i przez cztery lata nie potrafił zdobyć tytułu. Mistrzostwo wróciło na stadion Skonto dopiero gdy Anglika w połowie 2009 r. zastąpił... Aleksandrs Starkovs. Nowy-stary trener dokończył sezon, a w kolejnym zdobył piętnaste w historii klubu mistrzostwo.

Przez lata Starkovs wychowywał w Skonto piłkarzy, którzy potem stanowili trzon reprezentacji Łotwy, m.in. obrońcę Igorsa Stepanovsa, czy napastników Marisa Verpakovskisa i Mariansa Paharsa. Ten ostatni, były napastnik Southampton, w mistrzowskim sezonie był asystentem trenera Skonto. Pół roku temu przejął zespół bo pierwszego trenera skusiło azerskie FK Baku. Starkovs nie porzucił jednak reprezentacji Łotwy, którą znów prowadzi od 2007 r.

Skonto Ryga » też ma złe wspomnienia z pucharów


Jak wypadnie Wisła w tegorocznej Lidze Mistrzów?
Więcej o: