Liga Mistrzów. Che Guevara na stadionie w Tel Awiwie

Hapoel Tel Awiw jest jednym z siedmiu klubów o tej nazwie w izraelskiej ekstraklasie. Hapoele rywalizują z Maccabi, których w lidze jest cztery. Tam idzie klubowi z Tel Awiwu dużo lepiej niż w Lidze Mistrzów, gdzie zdobył na razie tylko punkt.

Najlepszy serwis o Lidze Mistrzów na Sport.pl ?

Hapoel z Tel Awiwu był zakładany trzy razy - w 1923, 1925 i 1926 r. Dwa razy drużyna szybko się rozwiązywała. Przetrwała dopiero, gdy powstała pod egidą federacji związków zawodowych Histadrut. "Hapoel" znaczy po hebrajsku "robotnik".

Władze Histadrut tworzyły Hapoele, by "zapewnić rozwój fizyczny i duchowy żydowskim robotnikom" na wzór klubów sportowych tworzonych w Związku Radzieckim. W herbie telawiwskiego Hapoelu widnieje robotnik otoczony sierpem i młotem, a kibice na meczach wywieszają flagi z Che Guevarą. Przez kibiców przeciwnych drużyn są wyzywani od "komunistów".

Hapoele miały być przeciwwagą dla organizowanych wcześniej klubów Maccabi tworzonych przez organizacje syjonistyczne. Założyciele Hapoeli nazywali je klubami burżuazyjnymi i zarzucały im ukryte dążenia do profesjonalizacji amatorskiego sportu, co w tamtych czasach było poważnym oskarżeniem. M.in. z tego powodu z działalności sportowej na obiektach Maccabi Tel Awiw w 1927 r. zrezygnował brytyjski zespół FC Allenby (Palestyna podlegała wówczas Wielkiej Brytanii), który następnie połączył się z jednym z Hapoeli, tworząc Hapoel Tel Awiw.

Nowy zespół w 1928 r. zdobył Puchar Palestyny, pierwszy zorganizowany przez właśnie założony Izraelski Związek Piłkarski (IFA). W finale wygrał z Maccabi Hasmonean Jerozolima, ale ponieważ w składzie Hapoelu zagrał nieuprawniony piłkarz, puchar przyznano obu uczestnikom finału.

Fanka Werderu Brema ? znad płotków

Więcej o:
Copyright © Agora SA