Bebe, Smalling, Obertan... Młode gwiazdy MU błyszczą w Lidze Mistrzów

Manchester United przedziera się przez fazę grupową Ligi Mistrzów z piłkarzami, którzy w lidze angielskiej rzadko dobijają się do ławki rezerwowych. Bohaterami wtorkowego zwycięstwa z Bursasporem 3:0 byli Chris Smalling, Gabriel Obertan i Bebe. Na boisku pojawili się także  20-letni Fabio i o rok młodszy Federico Macheda. Kim są młode nadzieje MU?

Gabriel Obertan

- Gabriel to piłkarz, którego obserwujemy od kilku lat, ale ze względu na młody wiek i edukację nasze wysiłki cały czas nic nie dawały. Teraz czujemy się wspaniale, że udało się go sprowadzić. Lubimy mieć młodych zawodników i dbać o ich rozwój i właśnie to będziemy robić z Obertanem przez kolejne dwa lata - mówił po transferze Obertana Alex Ferguson.

21-letni skrzydłowy w Manchesterze na razie grywa rzadko, ale występem z Lidze Mistrzów pokazał, że potrafi grać na wysokim poziomie.

Bebe

Jeden z najbardziej zaskakujących transferów tego lata. Na 20-letniego napastnika wydał ok. 7,5 mln funtów, mimo że wcześniej ani razu nie widział go w akcji. Nie miał zresztą gdzie go oglądać, bo Portugalczyk przed transferem do MU grywał głównie w ligach dla bezdomnych.

Ferguson ostrożnie wprowadza go do składu. Bebe do tej pory zagrał w trzech meczach (raz w lidze, raz Pucharze Ligi i raz w LM), ale zdobył w nich dwie bramki. W meczu z Bursasporem idealnie wyszedł do podania Paula Scholesa, ubiegł obrońce i skierował piłkę do siatki.

Chris Smalling

Uchodzi za jeden z największych talentów w angielskiej piłce. W dwa lata przeszedł drogę z siódmej ligi do MU. Ferguson kupił go za 12 mln funtów z Fulham jako potencjalnego następcę Nemanji Vidicia. - Ferguson nie robi błędów. Wiedzieliśmy, że to diament, ale jesteśmy Fulham. Musimy się liczyć z tym, że nasze diamenty zostaną przejęte przez silniejsze kluby - powiedzia po transferzeł trener Fulham.

Smalling w Premier League zagrał w tym sezonie zaledwie 16 minut. Jest czwartym stoperem MU. W LM opuścił tylko spotkanie z Valencią.

Fabio da Silva

Do Manchesteru, wraz z bliźniakiem Rafaelem, trafił w 2007 roku, w wieku 17 lat. Na razie gra dużo mniej od brata, w tym sezonie nie ani razu nie pojawił się na boiskach Premier League. Za to w Lidze Mistrzów Ferguson już dwa razy wystawiał dynamicznego lewego obrońcę. W obu tych meczach Manchester nie stracił bramki.

Niedawno piłkarz przedłużył kontrakt z klubem do 2014 roku.

Federico Macheda

19-latek miał wymarzony debiut w Manchesterze. W kwietniu 2009 wszedł na boisko w 60. minucie meczu z Aston Villą. MU przegrywał wtedy 1:2. W 80. minucie wyrównał Cristiano Ronaldo, a w doliczonym czasie gry zwycięską bramkę zdobył właśnie Macheda. W kolejnym sezonie młodzieżowy reprezentant Włoch zadebiutował w Lidze Mistrzów. Ferguson daje szanse także w Pucharze Ligi i w Premier League.