0
1
1
FC Basel
Bramki: Gonzalez (11.) Kartki: Frei, Elneny, Samuel, Gashi, Suchy - żółta Skład: Vaclik - Xhaka, Suchy, Samuel, Safari - Frei - Gonzalez (25. Calla), Elneny, Zuffi, Gashi (83. Hamoudi) - Streller (63. Embolo)
FC Porto
Bramki: Danilo (78. - karny) Kartki: Casemiro, Torres, Alex Sandro, Danilo - żółta Skład: Fabiano - Danilo, Maicon, Marcano, Alex Sandro - Herrera, Casemiro, Torres (68. Neves) - Tello (81. Quintero), Martinez, Brahimi (61. Quaresma)
Portugalczycy gonili wynik już od 11. minuty meczu. Ostatecznie w końcówce, dzięki bramce Danilo z rzutu karnego, udało im się uratować cenny remis. Uzyskany wynik stawia ich w korzystnej sytuacji przed rewanżowym spotkaniem na Estadio do Dragao.
Gospodarze od początku meczu grali bardzo rozważnie. Oddali inicjatywę rywalowi i na własnej połowie oczekiwali na szansę do wyprowadzenia zabójczego ciosu. Ta nadarzyła się bardzo szybko. W 11. minucie Frei posłał idealną piłkę za plecy obrońców, a Gonzalez kapitalnie ją przyjął i pomknął w stronę bramki. Mimo asysty naciskającego go Alexa Sandro, upadając, zdołał wcisnąć piłkę tuż przy słupku. Szwajcarzy nie zamierzali się jednak podpalać i z powrotem spokojnie realizowali plan taktyczny przygotowany przez trenera. Porto biło głową w mur i oprócz groźnego uderzenia autorstwa Danilo z około 30 metrów nie potrafiło w pierwszej połowie poważnie zagrozić bramce rywala.

Druga połowa mogła zacząć się dla gospodarzy katastrofalnie. Na szczęście dla nich gola Casemiro z 48. minuty nie uznał sędzia. Wszystko zaczęło się od dośrodkowania Tello z rzutu rożnego. Maicon zdołał wyskoczyć najwyżej i oddać celny strzał. Bramkarz odbił piłkę, ale zrobił to na tyle niefortunnie, że ta wpadła wprost pod nogi Casemiro, który trafił do siatki. Mark Clattenburg po minutowej konsultacji z asystentem cofnął wynik. To była prawidłowa decyzja.

Wyraźnie rozdrażnieni Portugalczycy nie zamierzali odpuszczać i swego dopięli na nieco ponad 10 minut przed końcem meczu. Walter Samuel zatrzymał dośrodkowanie ręką i sędzia bez wahania podyktował rzut karny. Jedenastkę na gola zamienił Danilo. Po bramce emocje zdecydowanie opadły, a obie drużyny wyglądały tak, jakby chciały ten wynik dowieźć do ostatniego gwizdka. I ta sztuka im się udała.

Sprawa awansu wciąż jest otwarta, więc rewanż na Estadio do Dragao zapowiada się niezwykle interesująco. Basel będzie musiał jednak zagrać zdecydowanie lepiej niż u siebie, ponieważ Portugalczycy na własnym stadionie w Lidze Mistrzów ostatni raz przegrali 22 października 2013 roku z Zenitem Sankt Pertersburg (0:1).