Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Krótsze okno transferowe w Europie? Platini: Niech wszystkie ligi startują w tym samym czasie

Piłkarze, trenerzy i prezydent UEFA uważają, że okno transferowe trwa zbyt długo i powinno być zamknięte przed rozpoczęciem sezonu. Michel Platini zaproponował nawet, by... wszystkie ligi startowały w tym samym czasie.


Dopiero w drugi weekend września kluby europejskie mogły rozegrać mecze w świadomości, że następnego dnia nie stracą któregoś z zawodników. W niektórych ligach rozegrano do tej pory nawet cztery kolejki. - Z oknem transferowym trzeba grać fair-play. Pracujemy z zespołem od ośmiu do dziewięciu tygodni i tuż przed zamknięciem okna tracimy dwóch zawodników. Dobrze, że ktoś wreszcie poruszył ten temat - mówił Edwin Van der Sar. Były bramkarz m.in. Juventusu i Manchesteru United pracuje obecnie w Ajaksie jako dyrektor ds. marketingu.

Podobnego zdania są trenerzy. - Przygotowujesz całą taktykę z piłkarzami, którzy tydzień później mogą grać przeciw tobie - mówi trener Napoli Rafa Benitez. Prowadzący Everton Roberto Martinez zwraca uwagę na kolejne minusy. - Podczas okresu transferowego graliśmy cztery mecze w lidze. To niesamowita sytuacja i potrzebujemy rozwiązania. Nikomu to nie służy. Mamy piłkarskie święto, pierwszy ligowy mecz Cardiff z Evertonem od 50 lat, a wszyscy są skupieni na transferowych spekulacjach - skarży się. Martinez w ostatniej chwili stracił swojego kluczowego piłkarza Marouane'a Fellainiego. Zanim doszło do podpisania umowy z Manchesterem United, gazety długo rozpisywały się o jego transferze. - To błąd. Nikt nie powinien zostać postawiony w takiej sytuacji. Ani piłkarze, ani kibice. To szkodzi rywalizacji - uważa trener Evertonu.

Rozgoryczony jest też Antonio Conte. Pod koniec okienka jego Juventus stracił Alessandro Matriego. - To nasz najskuteczniejszy napastnik z ostatnich dwóch sezonów. Nie dość, że sami się osłabiliśmy, to jeszcze wzmocniliśmy Milan - mówi.

Co zamierza z tym zrobić UEFA?

Zrzeszająca piłkarzy organizacja FIFPro wzywa kluby i piłkarzy do respektowania kontraktów. Problem widzi też Michel Platini. - Za moich czasów piłkarze musieli strajkować, żeby uwolnić się od klubów. Dzisiaj podpisują kontrakty i nie chcą grać, bo marzy im się transfer. To jest niezdrowe. Zgadzam się, że okno transferowe może być nieco za długie - przyznał.

W przypadku skrócenia okna w trudnej sytuacji mogą znaleźć się kluby grające w eliminacjach europejskich pucharów. Na przełomie czerwca i lipca nie mogą jeszcze przewidzieć swoich budżetów, uzależnionych od awansów do faz grupowych Ligi Mistrzów i Lidze Europejskiej.

Poza tym ligi startują w różnych terminach. - Musimy być bardzo ostrożni. Rozumiem trenerów, ale musimy znaleźć kompromis uwzględniają wszystkie kluby - uważa Karl-Heinz Rummenigge. Michel Platini przedstawił ambitny plan skoordynowania ligowych kalendarzy i określenia wspólnej daty startu dla wszystkich europejskich lig. Ale czy to w ogóle jest wykonalne przy różnych warunkach klimatycznych?