Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Liga Mistrzów. W finałowym meczu z 1996 roku kilku piłkarzy Juventusu grało na dopingu?

Jak wynika ze śledztwa jednej z holenderskich telewizji, część zawodników Juventusu Turyn, którzy w 1996 wygrali Ligę Mistrzów, w finałowym spotkaniu przeciwko Ajaksowi grało pod wpływem niedozwolonych środków.
W spotkaniu rozegranym na Stadionie Olimpijskim w Rzymie Włosi pokonali Ajaks w serii rzutów karnych (w regulaminowym czasie było 1:1). Był to ich drugi w historii triumf w Pucharze Europy.

Pierwsze podejrzenia o to, że zawodnicy Starej Damy stosowali niedozwolone środki, pojawiły się dwa lata po spotkaniu. Ich autorem był hematolog Giuseppe d'Onofrio. Wówczas zabrakło mu jednak dowodów na wykazanie winy klubu z Turynu.

W listopadzie 2004 roku sąd w Turynie orzekł, że w latach 1994-1998 w Juventusie praktykowano stosowanie dopingu. Nie ustalono jednak jakich konkretnych spotkań praktyki te dotyczyły. W późniejszym czasie wyrok usłyszał Riccardo Agricola. Lekarz Juventusu został skazany na 22 miesiące więzienia za oszustwa sportowe i zaniedbywanie zdrowia zawodników. Stara Dama zachowała jednak trofeum.

Dziś d'Onofrio, do którego dotarły dokumenty zrewidowane podczas nalotów na biuro Juventusu, upewnił się w swojej hipotezie. Według niego kilku zawodników Juventusu miało podwyższony poziom tlenu we krwi. Włoch twierdzi, że przed finałem zawodnikom zaaplikowano EPO lub inny niedozwolony środek.

- To dziwna sprawa. Kiedy sobie o tym przypominam, czuję się źle - powiedział były gracz Ajaksu i uczestnik spotkania Finidi George. - Tu nie chodzi o jednego zawodnika, tylko o większą grupę graczy. Jeżeli w składzie jest sześciu, siedmiu piłkarzy stosujących doping, to chodzi o oszustwo na szeroką skalę - dodał Nigeryjczyk.

Cały materiał na temat afery dopingowej z finału w 1996 roku ma zostać wyemitowany w holenderskiej telewizji w przyszłym tygodniu.

Skład Juventusu z finału w 1996 roku:

Angelo Peruzzi, Ciro Ferrara, Gianluca Pessotto, Moreno Torricelli, Pietro Vierchowod, Paulo Sousa (57. Angelo Di Livio), Didier Deschamps, Antonio Conte (44. Vladimir Jugović), Gianlucca Vialli, Alessandro Del Piero, Fabrizzio Ravanelli (77. Michele Padovano).

Więcej o: