Liga Mistrzów. Arsenal walczył, wygrał i odpadł

Po porażce 1:3 w Londynie, by wyeliminować Bayern, musiał wygrać w Monachium trzema golami. Zwyciężył tylko 2:0 i do ćwierćfinału awansowali Niemcy. Po 13 miesiącach w bramce Arsenalu stanął Łukasz Fabiański
Kartki: Lahm, Martinez, Gomez - żółta
Skład: Neuer; Lahm, Van Buyten, Dante, Alaba; Martinez, Luiz Gustavo; Mueller, Kroos (Tymoszczuk, 81.), Robben; Mandzukic (Gomez, 73.)
Arsenal
Bramki: Giroud (3.), Koscielny (85.)
Kartki: Gibbs, Rosicky, Giroud, Mertesacker, Koscielny - żółta
Skład: Fabiański; Jenkinson, Mertesacker, Koscielny, Gibbs; Rosicky, Walcott (Oxlade-Chamberlain, 72.), Arteta, Ramsay (Gervinho, 71.) , Cazorla; Giroud
W kadrze meczowej polskiego bramkarza nie było od maja. Przez kontuzję nie zagrał na Euro 2012 i opuścił pierwszą połowę bieżącego sezonu. Piłkarze Bayernu najczęściej próbowali strzelić gola po uderzeniach zza pola karnego, ale Fabiański bronił pewnie. Po przerwie wygrał pojedynek sam na sam z Arjenem Robbenem. Jeśli się mylił, to przy rozpoczynaniu akcji - dwa razy po jego wykopach piłka lądowała na aucie.

Powrót musi jednak uznać za udany. Ostatni raz Bayern nie strzelił gola w kwietniu ubiegłego roku, gdy bezbramkowo zremisował w lidze z Mainz.

W sobotnim spotkaniu ze Swansea do bramki Arsenalu wróci jednak Wojciech Szczęsny. 22-latek odpoczywał, bo, jak tłumaczył trener Arsene Wenger, "grał ostatnio w wielu meczach pod dużą presją". Francuz uznał, że rewanż w Monachium jest ostatnią okazją, by Szczęsny odetchnął. Awans był bardzo mało prawdopodobny, Arsenal koncentruje się dziś na walce o czwarte miejsce w lidze, dające występ w kwalifikacjach następnej edycji LM. Na dziewięć kolejek przed końcem do czwartej Chelsea ekipa z Emirates traci 5 punktów.

W środę londyńczycy świetnie zaczęli, prowadzili już po trzech minutach. Spora w tym jednak zasługa piłkarzy Bayernu, którzy do tego momentu zdawali się wierzyć, że awansują nawet jeśli przez 90 minut będą spacerowali.

Po straconym golu wciąż nie grali z takim zaangażowaniem jak trzy tygodnie temu, ale potrafili trzymać gości z dala od pola karnego. Arsenal nie oddał już w pierwszej połowie ani jednego strzału, na następne celne uderzenie czekał do 60. minuty.

Arsenal trzeci raz z rzędu odpadł z LM w 1/8 finału, Bayern czwarty raz w ostatnich pięciu latach awansował do ćwierćfinału. Monachijczycy uchodzą za jednego z głównych kandydatów do zwycięstwa w LM. Ich największą wadą jest granicząca z pychą pewność siebie.

Gola w Londynie stracili po serii błędów defensywy, zdekoncentrowanej prowadzeniem 2:0. Długo monachijczycy rządzili na boisku, ale pod koniec odpuścili i dali sobie strzelić drugiego gola. Przed meczem nikt się nie spodziewał, że ostatnie minuty będą dla Bawarczyków tak nerwowe.

Losowanie ćwierćfinałów w piątek. Pierwszy raz od 17 lat w ósemce nie ma ani jednej drużyny z angielskiej Premier League. Bundesliga ma dwóch reprezentantów (Bayern i Borussię), a prowadząca w ligowym rankingu UEFA hiszpańska Primera División - aż trzech (Barcelona, Real, Málaga). Rozstawień nie ma, każdy może zagrać z każdym.