Sport.pl
  
Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Ekstraklasa. Ruch Chorzów przez lata zatajał długi przed PZPN?

Ruch wisi na włosku i to takim bardzo, bardzo cieniutkim. Niewykluczone nawet, że można już zaryzykować stwierdzenie, iż jednego spadkowicza z ekstraklasy znamy - pisze serwis Weszło.com, który ujawnia, że klub z Chorzowa przez lata zatajał swoje długi przed PZPN.
Kłopoty finansowe Ruchu to nic nowego. Przypomnijmy, że klub pożyczył od miasta 18 milionów złotych, ale ma problem, żeby spłacić w terminie już pierwszą transzę pożyczki. Rozmowy w tej sprawie rozpoczęły się w minionym tygodniu. I wciąż trwają...

Teraz dochodzi do tego kolejny problem - zatajania i niewywiązywania się z umów zawieranych z piłkarzami, o czym w niedzielę wieczorem napisał serwis weszło.com.

- To się nie mieści w głowie - mówi jedna z osób z Komisji Licencyjnej przy PZPN, której serwis pokazał dokumenty, do których dotarł. Chodzi o podwójne umowy zawierane z piłkarzami Ruchu, którzy część wynagrodzenia wypłacane mieli przez klub, a drugą część płacić miała im Fundacja Ruch Chorzów.

No właśnie, miała. Problem w tym, że nie płaciła, a sięgające kilku lat zaległości były niezgodne z przepisami i ukrywane przed Komisją Licencyjną.

Serwis udostępnia m.in. skan umowy Bartłomieja Babiarza (obecnie piłkarza Bruk-Bet Termaliki), który 1 lipca 2013 roku został zatrudniony przez Fundację Ruchu jako specjalista ds. marketingu i PR za 2000 złotych miesięcznie brutto. Wśród zawodników, którzy byli zatrudnieni w Ruchu na podobnych warunkach, wymienieni zostają także: Krzysztof Kamiński, Grzegorz Kuświk, Robert Chwastek, Michał Buchalik i Filip Starzyński.

W podwójnym zatrudnieniu nie ma nic dziwnego. Takie rozwiązania stosuje kilka klubów, by zoptymalizować podatki i sprawy związane z ZUS-em. W przypadku Ruchu problem polega jednak na tym, że nie zgłaszał on tego Komisji Licencyjnej, a oprócz tego nie wywiązywał się z umów. Nie wypłacał piłkarzom pieniędzy, o czym świadczą skany wyroków sądu (m.in. Babiarza czy Kamińskiego), które weszło.com też publikuje.

Ruchowi za zatajanie umów i niespłacone zaległości może grozić nawet odebranie licencji i natychmiastowa degradacja z ekstraklasy. Sprawa ma zostać rozpatrzona w trybie pilnym. Komisja Licencyjna zbierze się 13 i 20 grudnia.

Kuriozalne kontrakty piłkarskich gwiazd. 1,6 mln euro tylko za to, żeby nie nosił czerwonych butów


Więcej o:
Komentarze (25)
Ekstraklasa. Ruch Chorzów przez lata zatajał długi przed PZPN?
Zaloguj się
 • ks-t

  Oceniono 3 razy 3

  Co to znaczy "optymalizacja podatkowa w przypadku kopaczy? NIezależnie od zawodu oszustwa podatkowe i w skłądkach na ZUS powinny byc karane. Jest to indywidualna odpowiedzialnośc każdego płatnika - w tym przypadku zawodnika. Klub powinien byc ukarany za zorganizowanie takiegfo procederu. Jeśli to jst powszechne to domagam sie szybkiej kontroli we wszystkich klubach, szczególnie ekstraklasy.

 • Jan Staszic

  Oceniono 3 razy 3

  To sygnal dla panstwa polskiego by przeprowadzic kontrole wszystkich klubow sportowych gdzie zachodzi podejrzenie "optymalizacji podatkowej" !
  Okradanie instytucji skarbowych to przestepstwo i nie ma nic wspolnego ze sportowa zasada FAIR PLAY!

 • smiki48

  Oceniono 3 razy 3

  cały PZPN to skorumpowane środowisko tolerujące przestępcze machinacje. Jest ewidentnym przestępstwem zatrudnianie kogoś na fikcyjnym etacie i wypłacanie wynagrodzenia za nie wykonywaną pracę. Skoro PZPN wie o takich praktykach, to znaczy że współdziała z przestępcami.

 • 2kotunia1

  Oceniono 2 razy 2

  I to jest Sport. Przez duże "S" jak szambo!

 • robsonrb

  Oceniono 4 razy 2

  Ten wrzód na dooopie już kilka lat temu powinien polecieć ale ukladziki w PZPN go ocaliły mam nadzieję że to koniec patologii z tym klubem zwiazanych

 • Kill Gil'71

  Oceniono 1 raz 1

  13.12. odbędą się w tej sprawie rozmowy wyjaśniające przed Komisją Licencyjną a 20.12.ogłoszą decyzję. Jeżeli wszystkie dowody się potwierdzą Ruch czeka degradacja tj inne pozostałe kluby.
  W imieniu wszystkich sympatyków "Torcidy" Górnika Zabrze "pachnących świąt" składa HAnyseKSG.

 • gourmant

  Oceniono 3 razy 1

  Nech spada. Lepiej aby w ekstraklasie grały zespoły, które płacą trochę mniej, ale na czas i uczciwie. A kibolom i tak będzie wszystko jedno gdzie handlują swoim towarem

 • krajidiotow

  Oceniono 3 razy 1

  Trzeba bylo udupic Podbeskidzie, zeby tego trupa jeszcze rok w ekstraklasie utrzymac? Co sie odwlecze to nie uciecze.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX