Sport.pl
  
Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Ekstraklasa w Sport.pl. Nawet dziesięć minusowych punktów i zabranie licencji dla trzech klubów ekstraklasy?

W środę Komisja ds. Licencji Klubowych PZPN poinformowała o wszczęciu postępowania wobec trzech klubów ekstraklasy: Lechii Gdańsk, Ruchu Chorzów i Wisły Kraków. Chodzi o przeterminowane zobowiązania wobec pracowników. Konsekwencje? Najpierw ujemne punkty, a później blokada licencji.
- We wszystkich trzech przypadkach - Wisły, Ruchu i Lechii - powstało podejrzenie naruszenia nowego wymogu F.09, czyli niespłacenie do 30 listopada zobowiązań wobec pracowników, piłkarzy lub klubów. Te zobowiązania powinny zostać spłacone do 30 czerwca tego roku - mówi Krzysztof Sachs, przewodniczący komisji.

Wisła na świeczniku komisji licencyjnej jest od dłuższego czasu. Do tego sezonu przystąpiła z odjętym jednym punktem. To wynik niespłacenia w terminie ugód zawartych przed złożeniem wniosku na poprzedni sezon. Gdyby ich nie spłaciła do końca zeszłego roku, minusowe punkty byłyby już trzy.

W tym sezonie sprawa powróciła - Wisła znowu musiała posiłkować się ugodami, by dostać licencję. Z tą jednak różnicą, że wszystkie ugody spłaciła w terminie, a dodatkowo komisja licencyjna zmieniła formę nadzoru nad klubem. Dotychczas monitorowano realizację ugód i kontrolowano wymóg posiadania drużyn młodzieżowych. Od października PZPN sprawdza tylko bieżącą sytuację finansową klubu.

- Natomiast teraz zachodzi obawa, że Wisła naruszyła inny wymóg - dotyczący spłaty zobowiązań z okresu od początku roku do 30 czerwca. Trzeba było to zrobić najpóźniej w terminie do 30 listopada - twierdzi Sachs. Dlatego krakowianie, wraz z Lechią i Ruchem, będą przedmiotem śledztwa komisji.

Jeśli wątpliwości zostaną rozstrzygnięte na niekorzyść klubów, jeszcze w tym sezonie będą one ukarane ujemnymi punktami jeszcze przed podziałem ligi na grupy. Zgodnie z podręcznikiem licencyjnym, może to być nawet dziesięć punktów kary.

Wtedy kluby mają kolejny termin na spłatę zobowiązań - 31 marca przyszłego roku. Jeśli do tego czasu sprawa nie będzie uregulowana, może zostać zablokowana licencja na kolejny sezon, a więc w praktyce wyrzucenie z ekstraklasy.

Kluby sytuację finansową będą wyjaśniać na następnym posiedzeniu komisji licencyjnej.Zobacz areny Euro 2016. Niektóre zbudowane od zera. Imponujące! [ZDJĘCIA]
Więcej o:
Komentarze (5)
Ekstraklasa w Sport.pl. Nawet dziesięć minusowych punktów i zabranie licencji dla trzech klubów ekstraklasy?
Zaloguj się
 • przemytnik_betonu

  Oceniono 5 razy 3

  I słusznie dość tej cholernej prowizorki. Bez znaczenia Legia, Lech, Ruch , czy Górnik mamy te przepisy zacznijmy je respektować.

 • starszy-65

  0

  Już widzę jak tzw pierwsza liga zaciera ręce no i zaczyna się robić wesoło.

 • obnox

  0

  " Minusowe punkty?" Pracujemy na śmieciówce? Maturka z polskiego na 32% ?

 • jerychonski

  0

  z tych Sachsów? to w Wiśle śpią spokojnie

 • muminos1975

  0

  dostana -2 i tyle

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX