Sport.pl
  
Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Reforma ekstraklasy. Koźmiński: Mocniejsi muszą mieć przewagę

PRZEGLĄD PRASY. Wiceprezes Polskiego Związku Piłki Nożnej - Marek Koźmiński przyznaje w rozmowie z ?Przeglądem Sportowym?, że reforma T-Mobile Ekstraklasy, która wejdzie w życie od kolejnego sezonu to ukłon w stronę wielkich klubów: - Mocniejsi muszą mieć jednak przewagę - przyznaje były piłkarz, odnosząc się do zarzutu, że decyzja została podjęta bez konsultacji z mniejszymi klubami.
Click. Boom. Amazing! Przekonajcie się jakie to proste »

Koźmiński uważa, że reforma, która zakłada podział tabeli na dwie grupy po dwóch rundach jest lepszym pomysłem niż np. powiększenie ligi do dwudziestu zespołów: - Mógłbym z takiego powiększenia wyjść niezły pasztet. Dlatego postanowiono zostać w 16-zespołowym składzie i zrobić ukłon w stronę wielkich klubów - tłumaczy wiceprezes.

Przekonuje on, że teraz giganci ekstraklasy będą mogli grać ze sobą częściej, podnosić swoje umiejętności i więcej zarobić: - Idziemy w stronę modelu hiszpańskiego, gdzie też jest kilka wielkich drużyn. Z oceną pomysłu trzeba poczekać dwa, trzy lata. Jeśli w tym czasie wyrosną nam kluby zdolne walczyć w europejskich pucharach, to będzie dobrze - mówi Koźmiński.

- Mówi się, że wszystko odbyło się w gronie siedmioosobowej rady nadzorczej Ekstraklasy, gdzie są przedstawiciele czterech najlepszych klubów poprzedniego sezonu. Mocniejsi muszą mieć jednak przewagę - tłumaczy wiceprezes w rozmowie z "PS".O co chodzi w reformie?

Po pełnej, 30-meczowej rundzie zasadniczej drużyny zostaną podzielone na pół - na grupę mistrzowską i spadkową. Ich dotychczasowy dorobek zostanie podzielony na pół (i zaokrąglany do góry).

W nowym etapie sezonu każdy z klubów rozegra siedem meczów (po jeden z każdym z rywali). Zespoły z miejsc 1-4 oraz 9-12 będą miały cztery spotkania u siebie, natomiast zespoły z miejsc 5-8 oraz 13-16 - trzy na swoim stadionie. Start rozgrywek nastąpi 13 lipca, a zakończenie 17 lub 31 maja 2014 roku (w zależności od ewentualnego awansu polskich piłkarzy do mistrzostw świata).Czytaj więcej o reformie »Więcej o:
Komentarze (13)
Reforma ekstraklasy. Koźmiński: Mocniejsi muszą mieć przewagę
Zaloguj się
 • lukasz-lukas-z

  Oceniono 50 razy 20

  "Idziemy w stronę modelu hiszpańskiego, gdzie też jest kilka wielkich drużyn. "
  Nie zauważyłem, żeby w Hiszpanii zabierano klubom połowę punktów po pierwszej rundzie. Nie zauważyłem, żeby dzielono im ligę. Nie zauważyłem, żeby wprowadzano niesprawiedliwe zasady. Więc nie ściemniajcie, że chodzi o jakiś model, bo sztuczne wywoływanie takiego "modelu" do niczego nie doprowadzi. W Niemczech jest obecnie jedna wybijająca się drużyna - Bayern. To może pójdźmy w stronę "modelu" niemieckiego i zostawmy w grupie mistrzowskiej Legię, a cała reszta niech gra w spadkowej?
  krotkapilka.pl/artykul,liga_nie_bedzie_ciekawsza,250

 • geminix

  Oceniono 20 razy 16

  Panie Koźmiński, a któż jest tym "GIGANTEM" - może Śląsk - mistrz'2012? (jestem kibicem Śląska, ale jestem realistą), może Ruch - wicemistrz'2012. A może Legia co to nie potrafi u siebie wygrać z GKS-em Bełchatów?

 • rozbojnick

  Oceniono 15 razy 13

  "Idziemy w stronę modelu hiszpańskiego, gdzie też jest kilka wielkich drużyn. "

  Kilka? Dwie! Liga jest tak nudna do bólu - jedynie dwumecz Barcelony z Realem wzbudza zainteresowanie.

 • ebitda

  Oceniono 24 razy 12

  czyli umacniamy podziały! ...już w ekstraklasie będzie tzw. 2 liga...pogratulować!

 • pieprz.kajenski

  Oceniono 9 razy 7

  Jak Koźmiński weźmie się za sprawy piłki nożnej w Polsce tak jak wziął się za inwestycje w nieruchomości w Katowicach, to z góry składam wyrazy ubolewania zainteresowanym.

  Jegomość prawie 6 lat temu kupił reprezentacyjny budynek starego dworca w ścisłym centrum miasta. Jakież były jego wizje i zapowiedzi. Ileż to już razy zapowiadał rozpoczęcie remontu. W tym zabytkowym budynku miał nawet czelność urządzić PARKING dla pobliskiego hotelu. Do dziś budynek jest nietknięty i tylko czekać decyzji o konieczności jego wyburzenia z powodu złego stanu technicznego. Bajkopisarz.

 • michalfront

  Oceniono 5 razy 5

  znowu bezsensowne udziwnianie - ligi gdzie po połowie sezonu jest taki podział są średnio ciekawe dla większości kibiców - zresztą żadna licząca się liga tak nie robi.

  normalny i najbardziej sprawiedliwy system to 16 czy 20 zespołów i gramy każdy z każdym mecz i rewanż

  strzał w stopę ekstraklasy s.a. bo po podziale na 2 grupy nikt nie przyjdzie na mecze grupy spadkowej a i w mistrzowskiej ciężko będzie cokolwiek zmienić czy podgonić - w praktyce mistrz będzie znany wczesną wiosną a na stadionie pustki...

  poza tym połowa punktów oznacza że część meczy od razu będzie sobie można odpuścić bo nawet wygrana 5:0 z rywalem do mistrzostwa będzie w rundzie wstępnej dawała tak naprawdę 1,5 punktu a nie 3

 • dziodzioslaw

  Oceniono 4 razy 4

  Nie przekonuje mnie Koźmiński. Częstsze gry "wielkich" ? Nie lepiej zrobić ligę 10-zespołową i 4 rundy, 36 meczy? Kontrargument, że przy 16 zespołach więcej miast ma Ekstraklasę (tzw. zapotrzebowanie społeczne) można łatwo zbić patrząc na frekwencję na meczach.
  PS. Mówienie o "wielkich" klubach w Polsce to raczej żart.

 • tadeushek

  Oceniono 5 razy 3

  Beton zamienił się w nowy beton i trzyma się dobrze...Chłopcy z PZPN-u dalej żyją w innym świecie.Porównanie nowego systemu do modelu hiszpańskiego po prostu genialne w swojej prostocie.

 • tadeushek

  Oceniono 4 razy 2

  Beton zamienił się w nowy beton i trzyma się dobrze...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX