Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Tylko u nas: Dodatkowe 43 mln zł dla klubów, nowa umowa z T-Mobile

Dotarliśmy do pisma, jakie w związku z reformą rozgrywek Ekstraklasy wysłał przed chwilą do szefów klubów przewodniczący rady nadzorczej. Informuje w nim, że dzięki nowej umowie telewizyjnej kluby dostaną dodatkowe 43 mln zł, a Ekstraklasa bliska jest przedłużenia umowy ze sponsorem tytularnym - T-Mobile.


Maciej Wandzel, szef rady nadzorczej, tak tłumaczy zwiększenie ligi do 37 kolejek. "Grać będziemy przez 11 miesięcy, a sezony zaczynać się będą wreszcie przed rozpoczęciem gry w europejskich pucharach, co pozwoli wejść do gry w Europie w rytmie meczowym".

Co najważniejsze dla klubów, informuje też, jakie z tego płyną zyski finansowe. Oprócz dochodów z biletów oraz zwiększenia atrakcyjności ligi pisze o nowej umowie telewizyjnej. Prawa do ligi na sezon 2014/2015 zyskał ostatnio Canal+, który najpewniej udzieli sublicencji innym stacjom.

"W ostatnich dniach udało nam się zawrzeć umowy na prawa medialne, które przyniosą Ekstraklasie dodatkowe 43 mln w dwóch latach, co stanowi wzrost o 25 proc. w stosunku do obecnego kontraktu. Jesteśmy u progu przedłużenia umowy ze sponsorem tytularnym (...). Zmiany w formacie rozgrywek Ekstraklasy od sezonu 2013/2014 to kolejny etap zmian".

W piśmie czytamy też, że "Rada Nadzorcza zobowiązała zarząd do tego, aby do końca kwietnia zarekomendował, jaka pula będzie przeznaczona na wypłaty dla klubów".

Dla wielu klubów to kluczowa informacja - wiele budżetów opartych jest właśnie na dochodach ze sprzedaży praw telewizyjnych.