El. M¦ 2018. Nawałka: Byli¶my nie do zatrzymania

- Do pi±tku Rumuni stracili w eliminacjach mundialu tylko jedn± bramkę. W Bukareszcie zagrali dobrze, ale my byli¶my nie do zatrzymania. Żeby grać na takim poziomie, musi być bardzo duża koncentracja - powiedział po wygranej 3:0 z Rumuni± selecjoner Adam Nawałka. Polacy objęli prowadzenie w grupie eliminacji M¦ 2018.
Zaczęło się pięknie, bo już w 10. minucie Kamil Grosicki po ¶wietnym rajdzie dał prowadzenie reprezentacji Polski. W drugiej połowie było nerwowo, ale głównie za spraw± kibiców gospodarzy. Przy jednym z rzutów rożnych dla Rumunii z trybun została rzucona petarda pod nogi Roberta Lewandowskiego, która na kilku minut ogłuszyła kapitana. Jednak po kilku minutach napastnik zebrał się i w ostatnich dziesięciu minutach dopełnił obrazu przewagi Polaków nad Rumunami, strzelaj±c dwa gole.

- Jest nam przykro, że dochodzi do takich scen na meczach reprezentacji - powiedział Adam Nawałka. - Zdarza się, że nieodpowiedzialni ludzie zachowuj± się w sposób niedopuszczalny. To zdarzenie - petarda, która wybuchła obok Roberta Lewandowskiego - mogło się zakończyć tragedi±. Mam nadzieję, że UEFA odpowiednio zareaguje. To sędziowie decyduj± o tym, czy mecz jest kontynuowany.

W kolejnych wypowiedziach Nawałka przeszedł do oceny spotkania swojej drużyny. - Do pi±tku Rumuni stracili w eliminacjach mundialu tylko jedn± bramkę. W Bukareszcie zagrali dobrze, ale my byli¶my nie do zatrzymania. Żeby grać na takim poziomie, musi być bardzo duża koncentracja. W poprzednich meczach trochę nam tej konsekwencji brakowało. A dzi¶ ona była. Zawodnicy spisali się bardzo dobrze. Od pocz±tku było widać jako¶ć w naszej grze - chwalił Nawałka.

- Rumunia postawił bardzo trudne warunki. Niektórym, patrz±cym na sam wynik, może się wydawać, że było łatwo, ale ogl±daj±c mecz dokładnie zobaczymy, że gospodarze mieli pomysł na grę, byli dobrze zorganizowani. My robili¶my wszystko, by przej±ć inicjatywę i wykorzystać nasze atuty. - powiedział.

Zapytany o to, dlaczego Łukasz Fabiański podbiegł do niego w sytuacji, gdy Lewandowski leżał na murawie ogłuszony przez petardę, selekcjoner powiedział, że było to wył±cznie dla uzgodnienia kwestii taktycznych. Nawałka dodał, że siln± stron± drużyny były szybkie ataki. - Trener Christoph Daum wiedział, co mówi, gdy twierdził, że nie można dać Polsce szans na kontry. Po stracie piłki szybko przechodzili¶my do działań defensywnych. Zawodnikom należ± się brawa za koncentrację i konsekwencję do ostatniego gwizdka - dodał.

Przed meczem Nawałka deklarował, że reprezentacja zagra jedno z najlepszych spotkań jego kadencji. - I tak było. To był bardzo trudny rywal na bardzo trudnym terenie. Zawodnicy ciężko walczyli, z po¶więceniem. Wielu z nich jest bardzo poobijanych, ale tak trzeba grać. Po powrocie czekam na opinię lekarza i podejmę decyzję, kto weĽmie udział w poniedziałkowym spotkaniu ze Słoweni± - zaznaczył.

Spytany o dobr± zmianę Łukasza Teodorczyka także pochwalił napastnika Anderlechtu. - Wywi±zał się ze swojej roli. Wszedł, bo chcieli¶my dodać drużynie ¶wieżej krwi, pozytywnych emocji. Łukasz na treningach udowadniał, że chce walczyć o miejsce w składzie. Jego dyspozycja w klubie na to wpłynęła. A plan co do zmian był konkretnie przygotowany. Liczyli¶my, że po jego wej¶ciu będziemy mieli now± energię - mówił.

- Nasza grupa jest bardzo wyrówna. Dzi¶ Czarnogóra przegrała z Armeni±, Armenia nie jest tak słaba, jak niektórzy mówili - zakończył.

Polscy sportowcy obchodz± ¦więto Niepodległo¶ci. Ciesz± się wszyscy, nawet Borussia Dortmund [GALERIA]