Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Reprezentacja Polski. Kto dłużej odpoczywa i jakie to ma znaczenie

Adam Nawałka w meczu z Czechami dał odpocząć m.in. Grzegorzowi Krychowiakowi i Robertowi Lewandowskiemu. W pierwszym składzie zagrał natomiast Tomasz Jodłowiec, który przed tym sezonem miał tylko osiem dni wolnego. Czy może być bardziej zmęczony od reszty piłkarzy?
Gdyby patrzeć tylko na rozegrane w tym sezonie mecze, Jodłowiec, Lewandowski i Krychowiak mają ich w nogach mniej więcej tyle samo. Odpowiednio - 24, 23 i 21. Najwięcej czasu na boisku spędził ten ostatni, ale też nie jest to przewaga przygniatająca - zagrał 1920 minut. Jodłowiec - 1736, a Lewandowski 1860.

Jak wygląda sytuacja na przestrzeni całego roku? Też wszystko wygląda podobnie - pomocnik Legii wystąpił w 50 meczach (tyle samo ma Lewandowski), a Krychowiak w 49. W czasie na murawie też prowadzi piłkarz Sevilli, ale ma tylko 163 minuty przewagi nad napastnikiem Bawarii i 235 nad Jodłowcem.

Przerwa w treningach? W całym roku najwięcej wolnego miał na razie Lewandowski - 45 dni. Jodłowiec odpoczywał przez 39 dni, a Krychowiak musiał się zadowolić labą o pięć dni krótszą.

Różnice między tą trójką pojawiają się jednak wtedy, gdy zaczniemy patrzeć w ostatnią dłuższą przerwę w treningach - letnią. Gdy Krychowiak z Lewandowskim mieli trochę ponad trzy tygodnie wolnego, Jodłowiec odpoczywać mógł przez ledwie osiem dni. To czas od ostatniego jego meczu (z Gruzją w eliminacjach do EURO) do rozpoczęcia treningów przed sezonem w klubie.

Różnica do wyjaśnienia jest oczywista - Legia Warszawa gra w ekstraklasie, w której przerwa zimowa jest o wiele dłuższa niż letnia (odwrotnie jest w Hiszpanii, a po równo w Niemczech), a sezon rozpoczyna się znacznie wcześniej. Co Jodłowiec traci w lecie, odbija sobie w zimie - wtedy odpoczywa przez równy miesiąc. Później ma najdłuższy okres przygotowawczy w roku. I ten najważniejszy.

- Okres przygotowawczy służy temu, żeby optymalnie przygotować się na cały sezon. Nie na początek czy końcówkę, ale na cały. W Polsce przerwa zimowa jest dłuższa, dlatego słusznie się mówi, że jak się przepracuje zimę, tak będzie się wyglądać cały rok. Lato to tylko kontynuacja. Baza tlenowa jest i trzeba ją tylko pielęgnować - mówi jeden z trenerów przygotowania fizycznego w ekstraklasie, który podkreśla, że przygotowanie zawodników kontrolować trzeba stale, dostosowywać się do zmiennych warunków i zmieniać obciążenia.

Jodłowiec przygotowuje się nie na cały sezon 2015/16 w lecie, lecz na cały rok 2015 w zimie. Z jednej strony oznacza to, że jest na zupełnie innym etapie sezonu niż jego koledzy z zachodnich lig, czyli w jego przypadku od przygotowań do rozgrywek minęło 49 meczów, a nie 23. Z drugiej, jeśli został przygotowany optymalnie, to znaczy, że nie ma różnicy czy jest początek sezonu czy jego koniec - fizycznie powinien czuć się tak samo.

Jest jeszcze trzecia strona medalu, czyli sam Jodłowiec. - Nie ma co patrzeć, czy dany zawodnik jest po mocniejszym okresie zimowym czy letnim. To indywidualna sprawa jak na danym etapie sezonu piłkarz się czuje. Każdy zawodnik jest inny - twierdzi ekspert. Jednocześnie każdy dzień odpoczynku dla eksploatowanego piłkarza jest na wagę złota. - Trening to nie tylko praca, trzeba czasem dać wolne - dodaje trener.

Krychowiak i Lewandowski takie dostali, bo znacznie bardziej niż w spotkaniu z Czechami przydadzą się w weekend w klubach. Jodłowiec na zgrupowaniu został, ale nawet jeśli byłby w klubie, to odpoczynku nie miałby za wiele - w środę Legia gra w Pucharze Polski z Chojniczanką Chojnice.

Losowanie 12 grudnia, bilety od 100 złotych, nowa formuła turnieju. Co trzeba wiedzieć o Euro 2016? [NIEZBĘDNIK]
  
Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ