Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Czy Adam Nawałka naprawi skrzydła reprezentacji

4 : 2
Informacje
Towarzyskie - Mecze reprezentacji Polski
Piątek 13.11.2015 godzina 20:45
Wyniki szczegółowe
1 Poł
2 Poł
Wynik
Polska
0
4
4
Islandia
1
1
2
Składy i szczegóły
Polska
Bramki: Grosicki (53.), Kapustka (67.), Lewandowski (76., 80.) Kartki: Zieliński - żółta. Skład: Szczęsny, Piszczek, Szukała, Glik, Wawrzyniak (65. Kapustka), Błaszczykowski (12. Rybus), Krychowiak, Zieliński (65. Mączyński), Grosicki (86. Linetty), Milik (86. Stępiński), Lewandowski (90+1. Sobiech).
Islandia
Bramki: Sigurdsson (3.), Finnbogason (69.) Skład: Kristinsson, Saevarsson, Eyjolfsson, R. Sigurdsson, Skulason, Traustason, Gunnarsson (47. R. Sigurjonsson), G. Sigurdsson, B. Bjarnason (46. T. Bjarnason), Boedvarsson (78. Gudmundsson), Sigthorsson (16. Finnbogason).
Po eliminacjach Euro 2016 miejsca na boku pomocy pewny może być tylko Kamil Grosicki. Skrzydłowy Rennes ma jednak niewielką konkurencję, niewykluczone, że we Francji na skrzydle zagra nominalny napastnik albo obrońca. Mecz Polska - Islandia w piątek o 20:45. Relacja na żywo na Sport.pl i w aplikacji Sport.pl Live.
Był czas, że wszystko, co najlepsze w ofensywie reprezentacji zaczynało i kończyło się na prawym skrzydle. Jakub Błaszczykowski wyrósł na lidera drużyn Franciszka Smudy i Waldemara Fornalika, wspierał go Łukasz Piszczek. Współpraca zawodników Borussii Dortmund miała dać sukces na Euro 2012 i w eliminacjach brazylijskiego mundialu, okazało się jednak, że to za mało.

Pewnie także dlatego, że Piszczek i Błaszczykowski nie mieli praktycznie żadnego wsparcia na lewej stronie. W eliminacjach MŚ 2014 na tej pozycji biegali Jakub Kosecki, Maciej Rybus, Sławomir Peszko, Waldemar Sobota, Kamil Grosicki, Adrian Mierzejewski i Paweł Wszołek. Żaden nie zajął tego miejsca na stałe.

U Nawałki rotacja trwała, objęła także prawą stronę. W eliminacjach Euro 2016 wystąpiło dwudziestu siedmiu zawodników, niemal połowa piłkarzy z pola zagrała na bokach pomocy. Niewiele z tego wynikało, pomijając spotkania z Gibraltarem, skrzydłowi mieli udział tylko przy golach strzelonych w Irlandii i w Niemczech.

Gol w Dublinie był ewenementem - to kombinacja pressingu oraz podań Rybusa i Peszki stworzyła temu drugiemu szansę na pokonanie bramkarza gospodarzy. Poza tym jeszcze tylko Grosicki świetnie dośrodkował do Lewandowskiego we Frankfurcie.

Częste zmiany na skrzydłach to głównie konsekwencja urazów Piszczka i Błaszczykowskiego, ale też tego, że na finiszu eliminacji Rybus był bardziej potrzebny na obronie. W tych okolicznościach, najwięcej meczów na boku pomocy w kwalifikacjach zagrał Grosicki (dziewięć).

Zawodnik Rennes wyrósł na pierwszoplanową postać drużyny Nawałki, zaczynał kwalifikacje na prawej stronie, a kończył na lewej, bo jesienią do zdrowia wrócił Błaszczykowski. Teoretycznie to dziś optymalne ustawienie na skrzydłach. Ale tylko teoretycznie - w październikowym spotkaniu z Irlandią selekcjoner wystawił na prawej stronie Olkowskiego, we wrześniu z Niemcami na tej pozycji grał Milik. Zawodnikowi Ajaxu zdarzyło się również grać na lewym skrzydle (w Gruzji).

Dziś w rankingu skrzydłowych selekcjonera najwyżej wciąż jest Grosicki, choć w tym sezonie to tylko rezerwowy Rennes. W pierwszym składzie ósmego zespołu ligi francuskiej zagrał trzy z trzynastu spotkań. Błaszczykowski miał bardzo dobry początek we Fiorentinie, ale ostatnio prezentuje się przeciętnie.

Także dlatego wcale nie jest pewne, że Rybus na stałe przeniesie się do defensywy. Selekcjoner widzi w nim piłkarza bardzo wszechstronnego i bardzo za to ceni. 27-letni zawodnik zagra zatem tam, gdzie będzie potrzebowała drużyna.

Innych kandydatów do gry na skrzydłach nie ma. Nawałka w eliminacjach sprawdzał Waldemara Sobotę, Michała Żyro i Michała Kucharczyka. Pierwszy ugrzązł w drugoligowym St. Pauli (tylko jeden gol i jedna asysta w tym sezonie), drugi dopiero wraca po poważnej kontuzji, Kucharczyk przestał wyróżniać się nawet w ekstraklasie, na powołanie nie zasłużył od czerwca.

Szansę wykorzystał tylko Bartosz Kapustka. 18-letni zawodnik Cracovii już na wrześniowym zgrupowaniu zapracował na debiut w meczu z Gibraltarem. Strzelił gola, w kolejnych miesiącach utrzymał wysoką formę (w ekstraklasie trafia do siatki lub asystuje średnio co 93 minuty). W sparingach może zapracować na miejsce w 23-osobowej kadrze na Euro 2016, ale trudno sobie wyobrazić, by awansował do pierwszej jedenastki.

Słowem: na skrzydłach panuje bezkrólewie. Pole manewru selekcjonera jest ograniczone, a szanse na to, by zawodnik, który wcześniej nie zasłużył na powołanie, został zabrany na Euro 2016 - znikome. Nie można nawet wykluczyć, że turniej we Francji Polska zacznie bez nominalnych bocznych pomocników, a na skrzydłach zagrają napastnik (Milik) i obrońca (Olkowski).

Kopernik na obronie, a kto w ataku? Patriotyczna Jedenastka Marzeń!


Polska z Islandią...
  
Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ