Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Polska zorganizuje ME do lat 21 w 2017 roku?

Polska jest głównym kandydatem do organizacji mistrzostw Europy dla piłkarzy do lat 21 w 2017 r. Większość meczów ma być rozgrywana na innych stadionach niż Euro 2012.
- To prawda, że staramy się o organizację mistrzostw Europy do lat 21 w 2017 r., ale nie chcemy tego komentować, aż do podjęcia decyzji - mówi Jakub Kwiatkowski, rzecznik prasowy PZPN. O tym, gdzie zostanie rozegrany turniej, zdecyduje w styczniu Komitet Wykonawczy UEFA. Polska oferta nie jest jedyną, ale według nieoficjalnych informacji ma największe szanse.

Po pierwsze, dlatego że prezes Zbigniew Boniek jest dobrym kolegą szefa UEFA Michela Platiniego. Po drugie, pomogło nam to, że nie zgłosiliśmy się do współorganizacji mistrzostw Europy seniorów w 2020 r. Platini wymyślił, by mecze ME były rozgrywane w kilku krajach. Wybrano miasta z 13 państw, m.in. Rosję i Azerbejdżan, półfinały i finał zaplanowane są na Wembley.

W aplikacji złożonej w UEFA PZPN proponuje, by spotkania były rozgrywane na mniejszych polskich stadionach, ponieważ ciężko będzie zapełnić kilkudziesięcioma tysiącami kibiców trybuny wybudowanych na Euro 2012 obiektów w Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku czy Warszawie. Według informacji "Wyborczej" spotkania fazy grupowej byłyby rozgrywane w Bydgoszczy, Krakowie (na stadionie Cracovii), Kielcach, Lublinie i Tychach. Finał odbyłby się na stadionie Legii, który jest dwa razy większy od większości pozostałych. Tego wymaga UEFA. Poza tym dla finału dobrze widziana jest lokalizacja w stolicy. Przyszłoroczne ME do lat 21 zostaną rozegrane w trzech czeskich miastach: Pradze, Ołomuńcu i Uherskich Hradiszczach; ale to ostatni turniej, w którym wystąpi tylko osiem drużyn. Gospodarz imprezy w 2017 r. będzie gościł już 12 reprezentacji.

Pięć z sześciu wytypowanych przez PZPN obiektów już istnieje. Najstarszy i największy jest stadion w Bydgoszczy. Może pomieścić 20 tys. ludzi, a sześć lat temu został zmodernizowany. Pozostałe są mniejsze i młodsze, a jeden, w Tychach, jeszcze nie jest gotowy. Na stadionie Cracovii mecze rozgrywa młodzieżowa reprezentacja Polski. Najmłodszy z już istniejących jest stadion w Lublinie, który oddano do użytku w tym roku. Dopiero na czerwiec 2015 r. planowane jest otwarcie obiektu w Tychach. Wszystkie spełniają wymogi UEFA dotyczące bliskości lotniska.

W ME do lat 21 nie występują takie gwiazdy jak w seniorskim Euro, ale wciąż jest kogo oglądać. Najlepszym piłkarzem ubiegłorocznego turnieju był rozgrywający Barcelony Thiago Alcântara (sprzedany później do Bayernu za 20 mln euro), a królem strzelców - Álvaro Morata, za którego latem Juventus dał Realowi 20 mln euro.

Gdyby PZPN przekonał władze europejskiego futbolu, w Polsce odbyłaby się kolejna impreza organizowana przez UEFA. W maju na warszawskim Stadionie Narodowym zostanie rozegrany finał Ligi Europy. Decydujący mecz tak ważnych rozgrywek odbędzie się w Polsce po raz pierwszy. - Postanowiliśmy wrócić do Warszawy ze względu na świetne wspomnienia z Euro 2012. A także dlatego, że to fantastyczny, nowoczesny stadion we wspaniałym mieście w środku Europy - mówił Gianni Infantino, sekretarz generalny UEFA.

Przyznanie małego Euro oznaczałoby też, że polska młodzieżówka wystąpiłaby na tym turnieju po 20 latach przerwy. Jako gospodarz biało-czerwoni mieliby zapewniony awans. W ostatnich eliminacjach drużyna Marcina Dorny zajęła trzecie miejsce w grupie, do pierwszej Szwecji straciła punkt.

15 najlepszych przewrotek w historii piłki nożnej [EMBED]


Zdjęcie ADIDAS PIŁKA NOŻNA ADIDAS STARLANCER IV G73689 Zdjęcie NIKE PIŁKA NIKE STRIKE 9 - SC1946050 Zdjęcie Puma Piłka Universal MS 5 82033 16
ADIDAS PIŁKA NOŻNA ADIDAS S... NIKE PIŁKA NIKE STRIKE 9 - ... Puma Piłka Universal MS 5 8...
Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ?
źródło: Okazje.info


  
Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ